Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
[GOL] - Poznaj swojego wroga - OP8M03
Eigenaar: GOL_TEAM
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 136 meter NAP
 Provincie: Polen > dolnośląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 08-05-2017
Gemaakt op: 08-05-2017
Gepubliceerd op: 08-05-2017
Laatste verandering: 15-10-2017
33x Gevonden
2x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
66 x Bekeken
26 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Skrytka jest elementem [GOL] - Geocachingowej Obwodnicy Lubina stanowiącej 26-cio kilometrową trasę wokół górniczego miasta.

 

 

Kesz to pojemnik typu PET zawierający logbook, ołówek oraz certyfikaty dla pierwszych znalazców.

Jak mówi wojskowe powiedzenie – aby skutecznie się bronić należy poznać zwyczaje wroga.

Wrogiem każdego geokeszera są niewątpliwie kleszcze.

Występujące w Polsce kleszcze pospolite (inaczej pastwiskowe lub psie) są pasożytami zewnętrznymi głównie kręgowców. Atakują ssaki, ptaki i człowieka.

Kleszcze żyją głównie w lasach, wysokich trawach, zaroślach, paprociach, na wysokości ok. 120 cm, bo tam mogą znaleźć swojego potencjalnego żywiciela. Szansa spotkania kleszcza w wysokim, rzadkim lesie jest mniejsza.

Najchętniej atakują nasze nogi, następnie potrafią długo wędrować po ciele szukając miejsca z cienką i delikatną skórą. Chętnie lokują się w okolicach narządów płciowych, pachwinach i zgięciach podkolanowych. Przebijają skórę, wpuszczają substancje znieczulające i zapobiegające krzepnięciu krwi, a wraz z nimi zarazki. Tą samą drogę ssą również krew. Wbijają się w skórę tak, że trudno je odczepić

Co nam grozi ?

Żyjące w Polsce kleszcze przenoszą liczne choroby. Szacuje się, że zarażonych może być ok. 10-15 % kleszczy.

Najgroźniejsze choroby to :

  • Kleszczowe zapalenie mózgu. Objawy choroby pojawiają się w ciągu dwóch tygodni i przypominają grypę. W 70-80 proc. przypadków choroba zostaje zahamowana w tej fazie. W pozostałej części wirusy przedostają się do centralnego układu nerwowego, gdzie mogą wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Może ono skończyć się śmiercią lub trwałymi następstwami wymagającymi wieloletniego leczenia lub rehabilitacji. Przeciwko chorobie można się zaszczepić, jednak co trzy lata trzeba przyjmować dawki przypominające szczepionki.
  • Borelioza. Jej charakterystycznym objawem jest stopniowo rozszerzające się zaczerwienienie - rumień. Objaw ten występuje jednak tylko u 30% dorosłych i 10% dzieci. Inne objawy przypominają grypę. Choroba rozwija się 1-3 tygodni i może przejść w postać przewlekłą. Boreliozę leczy się antybiotykami.

Aby ustrzec się przykrych konsekwencji bliskiego kontaktu z kleszczem, warto zapamiętać poniższe rady :

  • Ubieraj się odpowiednio. Kleszcze nie lubią tkanin syntetycznych - dobrze sprawdzają się polary lub elastyczne dresy. Dobrą ochroną są długie rękawy, spodnie i buty zakrywające stopę. 
  • Użyj środków chemicznych. Najskuteczniejsze są repelenty zawierające DEET, które powodują, że kleszcz rezygnuje z ukłucia. Ich skuteczność jest jednak zależna od stężenia i maleje z upływem czasu od zastosowania.
  • Bezpośrednio po opuszczeniu niebezpiecznego terenu dokładnie wytrzep odzież i włosy.
  • Po powrocie dokładnie obejrzyj skórę. Przed upływem 12 godzin zakażenie nam raczej nie grozi. Im później, tym większe ryzyko. Wyszoruj się pod prysznicem miękką szczotką gdyż kleszcze na odnóżach mają haczyki, którymi przywierają do skóry.
  • Jeśli kleszcz się do nas przyczepi, nie smaruj masłem, nie przypalaj. Najlepiej uchwyć go plastikową pęsetką i wyciągnij, nie wykręcaj! Możesz też użyć specjalnych przyrządów dostępnych w aptekach. Zdezynfekuj miejsce ukłucia.
  • Jeśli kleszcza nie uda się wyciągnąć lub jego część zostanie w skórze, skorzystaj z pomocy lekarza. Zrób to także gdy w miejscu ukłucia pojawi się rumień lub zaobserwujesz jakiekolwiek niepokojące objawy.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien