Użytkownik / e-mail:   Hasło:   
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Tego już nie ma - Dworzec w Ociążu - OP8KK3
Ocalić od zapomnienia.
Właściciel: RADIOWIEC
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 135 m n.p.m.
location Województwo: Polska > wielkopolskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mikro
status Status: Gotowa do szukania
hidden Data ukrycia: 21-12-2016
creation-date Data utworzenia: 06-01-2017
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 06-01-2017
znaleziona 8x znaleziona
nieznaleziona 0x nieznaleziona
komentarz 0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
visits 7 odwiedzających
votes 3 x oceniona
score Oceniona jako: normalna
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Dostępna dla niepełnosprawnych  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Skrzynka ta pełni funkcję „informatora” o istnieniu w przeszłości na kolejowym przystanku osobowym w Ociążu historycznego budynku Dworca kolejowego którego rozbiórkę zakończono pod koniec 2016r.

Ociąż to wieś w gminie Nowe Skalmierzyce, powiecie ostrowskim, położona ok. 1 km na północ od drogi krajowej nr 25 Kalisz-Ostrów Wielkopolski. W południowej części tej miejscowości przebiega linia kolejowa nr 14 Łódź Kaliska – Zasieki – Forst (wschodnie Niemcy) na 124 kilometrze której znajduje się przystanek osobowy który wcześniej, to jest przez niemalże cały XX wiek był stacją kolejową. Zabudowania wchodzące w skład tej stacji w tym wyburzony pod koniec ubiegłego roku budynek dworca kolejowego, powstały w czasie budowy linii kolejowej którą oddano do użytku 14 lutego 1896r a więc w czasie kiedy miejscowości i tereny przez które biegła ta linia znajdowały się pod zaborem pruskim. Wspomniana jednotorowa linia kolejowa o długości 17 km należąca do Ostrowskiej Unii Kolejowej która w obecnej chwili stanowi fragment obecnej linii nr 14 „łączyła” końcową stację kolejową w Skalmierzycach w pobliżu której znajdowało się pieszo-drogowe przejście graniczne na granicy prusko-rosyjskiej (zobacz skrzynkę OP8EKB) z ówczesną węzłową stacją w Ostrowie.

„Znakowany” tą skrzynką nieistniejący już budynek dworcowy od początku swego istnienia przeznaczony był przede wszystkim dla pasażerów udających się w kierunku Ostrowa i dalej oraz do Skalmierzyc a po połączeniu tej linii 28.10.1906r z siecią kolejową Imperium Rosyjskiego, udających się do Kalisza i dalej. Od 1.09.1911 do 1985r dworzec w Ociążu obsługiwał również pasażerów podróżujących pociągami kursującymi na 12 km linii kolejowej łączącej tą stację z Kucharkami (przez Kurów, Kotowiecko) gdzie również znajdowała się początkowa stacja wąskotorowej (szer. torowiska 750 mm) kolejki gospodarczej tzw. buraczanej kończącej swój bieg w Zbiersku. Wyburzany stopniowo w latach 2014-2016 budynek Ociążańskiego dworca swym wyglądem zbliżony był do budynków dworcowych zlokalizowanych w Czekanowie (ul. Lewkowska), Śliwnikach (przejazd kolejowy na ul.Skalmierzyckiej) i Skalmierzycach (Plac Wolności) gdyż został wybudowany według tego samego wzorca no i oczywiście w tym samym czasie. Znajdowała się w nim poczekalnia dla pasażerów, kasa biletowa i towarowa, na piętrze mieszkanie służbowe dla zawiadowcy stacji oraz pomieszczenie dla dyżurnego z urządzeniami do sterowania ruchem kolejowym na stacji. Wygląd tego budynku w 2006 roku przedstawia zamieszczone poniżej zdjęcie. Jak można to na nim zaobserwować, budynek staje się być jeszcze nie całkiem opustoszały przynajmniej na pierwszym piętrze ale parter, to jest część związana z bezpośrednią obsługą pasażerów, niestety już pusty i zamknięty. Na kolejnym zamieszczonym zdjęciu z 16.04.2016r widnieje budynek magazynowo-techniczny już bez dachu który powstał prawdopodobnie w latach 60 ubiegłego wieku. Budynek przedstawiony na zdjęciu pierwszym już w tym czasie nie istniał. I wreszcie zdjęcie trzecie wykonane kilka tygodni temu (20.12.2016r) przedstawiające urokliwą budowlę która zastąpiła historyczną budowlę na stacji kolejowej w Ociążu.

Skrzynki „informatora” szukaj pod wskazanymi współrzędnymi które ustaliłem wykorzystując GPS i AGPS co oznacza że ich dokładność to od 3 do 5m. Pamiętaj poruszaj się tylko po miejscach przeznaczonych dla pasażerów i nie wchodź na torowisko. Tam skrzynki na pewno nie ma. Udając się na poszukiwania zabierz wcześniej coś do pisania. Przy poszukiwaniach zwracaj uwagę na swoje bezpieczeństwo wszak znajdujesz się na przystanku kolejowym.

Dzięki za uwagę i proszę zapamiętajcie że to już historyczne miejsce. Do zobaczenia przy kolejnej skrzynce. Powodzenia!

Obrazki/zdjęcia
1.Budynek dworca w 2006r
2.Budynek dworca kwiecień 2016r
3.W miejscu dworca
4. A pociągi jadą.
Wpisy do logu: znaleziona 8x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy