Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[PK] Wieś o której anioł zapomniał - OP8ESR
Cecenowo wioska na końcu powiatu słupskiego
Owner: gokglowczyce
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 14 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Time required: 0:15 h    Distance to travel: n/a
Date hidden: 10-03-2016
Date created: 10-03-2016
Date published: 10-03-2016
Last modification: 17-09-2023
10x Found
4x Not found
0 notes
watchers 3 watchers
41 visitors
9 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: TSW
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Kesz należy do projektu

pk

Wylosowane kategorie:
Rozmiar kesza: mała
Typ: tradycyjna
Miejsce ukrycia: ciekawostka
Sposób ukrycia: joker



Tak, to było kiedyś piękne miejsce, pełne radości i śmiechu. Żyliśmy tu od pokoleń my, Słowińcy, mieszkańcy bagien i rozlewisk, okolic Łebska i Gardna, a także doliny Łeby. Ziemie to były na styku krain nazywanych Pomorzem Polskim oraz Pomorza Zachodniego. Mówiliśmy po pomorsku, dialektem któremu bliżej było do języka polskiego niż do mowy napływowych Niemców.

Szanowaliśmy nowych osadników, gdyż wraz z nimi na nasze tereny przybyły nowe sprzęty w obejściu i sposoby gospodarzenia, których i my się uczyliśmy i dla wspólnego pożytku używaliśmy. Najpotężniejszym z nich był von Zitzewitz, który wielki pałac tu postawił i kościół ufundował. Nie wiem kiedy to było, ale mówią, że w pałacu ciągle nad drzwiami wmontowana jest belka z wyrytą datą 1687. Obecny pałac jak mówił nasz ekonom, sprawiedliwy dobrodziej, w swej starszej części powstawał w latach 1812-1814, natomiast młodszą, pałacową i okazałą część dobudowano w latach 1864-1889. W pobliżu dworu był młyn, gorzelnia i mleczarnia, w której wielu z nas pracowało. Pan nasz, von Zitzewitz założył okazały park dworski, pełen zamorskich drzew i krzewów, wśród których nawet dziś wyróżniają się tulipanowce oraz potężne daglezje. Spójrz za siebie, a zobaczysz te drzewa kilkadziesiąt metrów od pałacu, jednak nie jest tu już tak jak kiedyś. Gdzie temu naszemu parkowi do dawnej świetności?

Była to wieś do której nawet kolej wąskotorową doprowadzili przemyślni przybysze po niemiecku mówiący. Stało się tak w drugiej połowie XIX wieku i nasze piękne Cecenowo to była ostatnia stacja na trasie ze Słupska, którą towary i ludzie podróżowali. Najpierw do Słupska a następnie do Berlina i innych miast pruskich. Niestety już w latach 30-tych XX wieku ruch pasażerski wstrzymano, a tylko nasze bydło rzeźne, mleko i płody rolne transportowane były. A i to się skończyło po wejściu na te ziemie dziczy ze wschodu pod czerwonym sztandarem.

Była to wreszcie wieś bocianów i żurawi, których liczne stada tu właśnie na żer i lęgi odprawiały. Te pierwsze na chałupach chłopskich swe gniazda budowały, sobie i gospodarzom pomyślność zwiastując. Z tego też nasza wieś "bocianowem" przezywana stała się miejscem gdzie najwięcej tych ptaków co roku wracało. Jednak nawet i to w ostatnim czasie się od nas odwróciło i coraz mniej par tutaj gniazduje prym dając miejscom bliżej Słupska położonym.

Jedno co nam zostało to anioł który smutnym, martwym oczkiem na wszystko spogląda i aż za głowę się łapie, jak mogło dojść do takiego upadku pięknego niegdyś miejsca. Znajdź anioła a i skarb który skrywa podarowany ci będzie.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
tak kiedyś tył pałacu wyglądał
nawet szyby pękają w takim miejscu
von Zitzewitz
Log entries: Found 10x Not found 4x Note 0x All entries Show deletions