Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[MIAU] Nad rzeczką, opodal krzaczka - OP8EGS
schowana skrzynka cudaczka
Owner: p_nowik
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 83 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Other type
Size: Regular
Status: Archived
Date hidden: 29-02-2016
Date created: 19-02-2016
Date published: 29-02-2016
Last modification: 20-03-2016
9x Found
1x Not found
2 notes
watchers 8 watchers
17 visitors
9 x rated
Rated as: Excellent
8 x recommended
This cache is recommended by: azhag, Fotoimpresje, glivec, iwonia1999, Robcon, stasiekm, Tataminiakus, vilkolak
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Dangerous Cache  Bike  GeoHotel  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

logo
 Skrzynka założona w ramach projektu Mazowiecka Inicjatywa "Akcja Ukrywanie"

Wylosowane kategorie to:
Typ: nietypowa
Rozmiar: normalna
Miejsce ukrycia/ temat: łono natury
Sposób ukrycia: cud techniki


Wisła jest ostatnią dużą rzeką Europy, której krajobraz w znacznej części jest krajobrazem naturalnej, nieuregulowanej rzeki. Od innych europejskich rzek odróżnia ją rozgałęzione koryto, szereg wysp, piaszczystych łach i starorzeczy, co jest charakterystyczne właśnie dla nieuregulowanych rzek. Wisłę można podzielić na trzy główne odcinki: górny, środkowy i dolny (podział ten ma podłoże historyczne i wiążę się między innymi z przebiegiem granic rozbiorów). Odcinek górny: od źródeł do ujścia Sanu - został uregulowany w latach pięćdziesiątych XX wieku, odcinek dolny został uregulowany na przełomie XIX i XX wieku przez Niemców (koryto rzeki jest tam wyprostowane i zawężone kamiennymi ostrogami). Walory przyrodnicze tych fragmentów rzeki są niewielkie. Najbardziej wartościowy przyrodniczo jest najdłuższy, środkowy odcinek rzeki (pomiędzy Zawichostem a Płockiem), który w dużej części przebiega przez Mazowsze. Jest on uregulowany w bardzo małym stopniu, a rzeka ma swobodę działania w obrębie względnie szeroko rozstawionych wałów przeciwpowodziowych. Dzięki temu, na tym właśnie odcinku, zachodzą intensywne procesy samooczyszczania wody, powstają wyspy i piaszczyste łachy dające schronienie licznym przedstawicielom fauny i flory. Żegluga na tym odcinku rzeki odbywa się sporadycznie, a znaczenie gospodarcze sprowadza się przede wszystkim do zaopatrywania w wodę rozmieszczonych wzdłuż brzegów dużych siedlisk ludzkich. Również w obrębie samej Warszawy ten unikatowy, naturalny charakter Wisły został w części utrzymany. M.in. dzięki zbliżonemu do naturalnego prawego brzegu Wisły w obrębie Warszawy, możliwe jest przemieszczanie się gatunków zwierząt wzdłuż rzeki przez barierę ekologiczną, jaką stanowi wielkie miasto. Dotyczy to zarówno ssaków ziemno-wodnych, ale także wielu lądowych kopytnych i drapieżnych. Z przyrody naturalnej rzeki pozostały też zarośla wierzbowe i resztki lasów lęgowych, które są ważnym środowiskiem dla ptaków. Właśnie w takim dość dzikim terenie po lewej stronie Wisły ukryta jest moja skrzynka. Bardzo przyjemne i ciekawe miejsce w pobliżu miasta, ale o zupełnie niemiejskim charakterze.

Żeby podjąć skrzynkę trzeba wykazać się sprawnością fizyczną. Można zabrać dzieci, ale dzieci nie powinny podejmować skrzynki bez opieki dorosłych. Postępuj zgodnie ze wskazówkami, po dokonaniu wpisu odłóż wszystkie elementy na swoje miejsce. Dla pierwszych trzech znalazców specjalne certyfikaty, dla pozostałych znalazców certyfikaty pamiątkowe. Proszę o niespoilerowanie w logach - nie psujcie zabawy innym.

Skrzynka jest jednocześnie geohotelem. W dobrym tonie jest zostawienie przynajmniej jednego geokreta w zamian za jednego zabranego.

 

Opis na podstawie: http://www.ekologia.pl/srodowisko/ochrona-srodowiska/wisla-ostatnia-dzika-rzeka-wspolczesnej-europy-ekologiczne-znaczenie-wisly,435.html

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints