OC logo
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kujawskie piramidy 2 - OP8EDE
Megality w Sarnowie
Właściciel: Tomanek111
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 100 m n.p.m.
location Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 13-02-2016
creation-date Data utworzenia: 13-02-2016
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 14-11-2016
znaleziona 5x znaleziona
nieznaleziona 0x nieznaleziona
komentarz 0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
visits 8 odwiedzających
votes 4 x oceniona
score Oceniona jako: znakomita
rekomendowana 1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: mswiezy1
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  GeoHotel  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Kopce Kujawskie:

 - olbrzymie grobowce, budowle megalityczne, zwane żelkami lub grobami olbrzymów. Budowano je w późnych stadiach młodszej epoki kamienia (ok. 3000-2200 lat p.n.e.). Świadczą o dość wysokim poziomie wiedzy architektonicznej, umiejętności stosowania prostych urządzeń typu dźwignia oraz dobrej organizacji pracy ich budowniczych. O znajomości pewnych podstaw astronomii świadczy zorientowanie grobów w stosunku do stron świata (wschód-zachód).

W Polsce, poza Kujawami Wschodnimi występują na Pomorzu Zachodnim. Są to obiekty, w formie wydłużonego trapezu, natomiast rzadziej okrągłe.

 

W okolicach Izbicy Kujawskiej znajdują się dwa skupiska grobowców - obecnie rezerwaty archeologiczne w Wietrzychowicach i Sarnowie. Pojedyncze grobowce zachowały się we wsiach Gaj i Obałki. Do lat 20 - 30 naszego stulecia przetrwały we wsi Śmieły i na granicy Wietrzychowic i Osiecza Małego. Oskar Kolberg podawał, że jeszcze w XIX wieku grobowce na Kujawach występowały bardzo licznie.

 

Kamienna obstawa grobu nawiązuje prawdopodobnie do kształtu wielkich domostw pierwszych rolników tych ziem z okresu ok. 4300-3000 lat p.n.e., należących do kultury nadcisańskiej. Część pojedynczych głazów tworzących ścianę wschodnią posiada masę dochodzącą do kilku ton. Ich wielkość stopniowo maleje w miarę zwężania się grobu ku zachodowi. Długość całego obiektu może dochodzić nawet do 100 m, a szerokość podstawy (ściana wschodnia) 8-10 m. W części szczytowej grobu, w wydzielonym prostokącie, i w specjalnej jamie, znajdował się pochówek szkieletowy jednej osoby (przypuszczalnie przywódcy – patriarchy rodu), obłożony kamieniami w formie kopczyka. Całość przestrzeni w obrębie obstawy przykrywał płaszcz kamienno-ziemny o wysokości dochodzącej do 4 m. Oblicza się, że do budowy średniej wielkości obiektu tego typu, potrzebna była masa ziemi dochodząca do 600 ton oraz kamieni ponad 200 ton. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, Zakład Archeologii Nadodrza Instytutu Historii Kultury Materialnej PAN w Poznaniu, reprezentowanej przez prof. T. Wiślańskiego, przeprowadził szereg prac archeologicznych, badając m.in. dwa położone obok siebie groby megalityczne, usytuowane przy obecnej granicy pól Pomietowa i Karska oraz inne, położone na polach Krępcewa i w pobliżu Dolic.

 

(źródło: pl.wikipedia.org)

 

 

KESZ:

 

Skrzyneczka znajduje się w okolicy parkingu położonego bezpośrednio przy rezerwacie w Sarnowie. Skrzyneczki szukaj w korzeniach obalonego drzewa.

 

Proszę zabrać coś do pisania.


Zapraszam i życzę udanej zabawy.

travelbug Geokrety

geokret  samochud przyszłości - Całkowity dystans: 139 km

Obrazki/zdjęcia
1
2
3
4
parking
tutaj