Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
"Roztańczony" most - dalsze losy - OP8CAX
W sąsiedztwie pałacu w Lubostroniu
Owner: Leo48
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 71 m. ASL.
 Region: Poland > kujawsko-pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 25-09-2015
Date created: 25-09-2015
Date published: 25-09-2015
Last modification: 07-02-2018
61x Found
2x Not found
7 notes
watchers 1 watchers
92 visitors
42 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL




       Lubostroń znany jest z klasycystycznego pałacu hrabiego Fryderyka Skórzewskiego. Można tam dojechać przez Pturek lub przez Załachowo. Ta druga trasa jest znacznie ciekawsza z uwagi na oryginalny most na rzece Noteć. Płynąca dołem rzeka jest na tym odcinku bardzo uczęszczanym szlakiem kajakowym. Postanowiłem tu właśnie założyć kolejną skrzynkę na moich pałuckich szlakach rowerowych.

       Pod kołami roweru, a samochodu szczególnie, czuło się zawsze podskakiwanie desek bowiem nawierzchnia tego mostu jest drewniana, a tylko wzmocniona stalowym belkowaniem oraz zawieszona między dość solidnymi stalowymi konstrukcjami bocznymi. Jednak ta "roztańczona" nawierzchnia sprawia, że oczyma wyobraźni zawsze widzę gwoździe wyskakujące wysoko ponad deski.

       Most jest dziełem wojskowej inżynierii sprzed 40 lat. Jego techniczny stan pogarszał się z roku na rok ponieważ nośność przeprawy, mimo ograniczenia do 12 ton, była stale przekraczana przez wielkie 30-tonowe ciężarówki. W ostatnich latach wystąpiło zjawisko "falowania" nawierzchni, grożące wręcz zawaleniem mostu. Stało się to, co się stać musiało. W roku 2014 most czasowo wyłączono z ruchu, dokonano niezbędnego remontu, a nośność ograniczono do 5 ton. Ograniczenie wsparto pionowymi przegrodami z niskich barier, ograniczającymi pas ruchu do szerokości uniemożliwiającej wjazd pojazdów wielkogabarytowych.

       Rowerzysta lub turysta w samochodzie osobowym może ten most obejrzeć podjeżdżając od strony Żnina przez Murczyn i Załachowo. Natomiast autokarem do Lubostronia można dojechać jedynie przez Pturek. Jednak od strony Lubostronia do mostu jest zaledwie kilometrowy spacerek, do którego serdecznie zachęcam.

 

7.02.2018

       Opisany wyżej remont okazał się niewystarczający i mimo ograniczeń, most nadal był nadmiernie "ruchomy". Udało się pozyskać kolejne fundusze i w roku 2017 most poddano całkowitej przebudowie. Obecnie autokary z wycieczkami mogą do Lubostronia podjeżdżać zarówno od strony Łabiszyna przez Załachowo, jak i od Inowrocławia oraz Barcina przez Pturek.

----------------

Podziękowanie dla Izuni77 za podrzucenie zastępczego kesza po remoncie, co uratowało skrzynkę przed automatyczną archiwizacją z powodu przekroczenia terminu czasowej niedostępności.

 

 

 

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Most po pierwszym remoncie
Z ograniczeniami
Śruby nadal wyskaiwały
Stan aktualny. Tu szukaj