Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kapliczka Bobrowniki Śląskie - OP8BY7
Kapliczka Matki Boskiej I św. Jana Nepomucena, z początków XIX w., w Bobrownikach Śląskich
Właściciel: Gopnik
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 301 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 08-09-2015
Data utworzenia: 08-09-2015
Data opublikowania: 08-09-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 21-10-2022
91x znaleziona
3x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 4 obserwatorów
86 odwiedzających
74 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kapliczka Matki Boskiej I św. Jana Nepomucena w Bobrownikach Śląskich.

Kilka słów o kapliczce.

 Obok dawnego domu Zarządu Gminnego w Bobrownikach (dziś Urzędu Pocztowego) przy ulicy Głównej stoi stara kapliczka wpisana do rejestru Ministra Kultury i Sztuki pod numerem 656/66.Kapliczka powstała zapewne w XVIII wieku. Jest murowana z kamienia dolomitowego, otynkowana i orientowana. Założona na rzucie prostokąta trójbocznie zamkniętego od wschodu. Wnętrze sklepione jest żeglasto. Elewacja frontowa ujęta wydatnymi szkarpami, z prostokątnym wejściem. Dach dwuspadowy, pokryty gontem, z sygnaturką na dwóch słupach drewnianych podtrzymujących daszek namiotowy. Daty powstania kapliczki nie jest dokładnie znana. Najstarsi mieszkańcy podają, że powstała wcześniej, niż znalazła się w niej figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Wg Kroniki miasta i powiatu Tarnowskie-Góry Jana Nowaka z 1927 roku w latach 1742-46 w Tarnowskich-Górach i okolicy wybuchł pożar, a dachy domów w tym czasie były kryte gontem oraz słomą bo innych tu nie znano {kaplica pochodzi więc prawdopodobnie z tego okresu}. W kapliczce znajdowały się: drewniana rzeźba późnogotycka Matki Boskiej z Dzieciątkiem z początki XVI wieku nieznanego dłuta; obraz świętego Jana Nepomucena oraz rzeźba ludowa Chrystusa frasobliwego wykonana zapewne w XIX wieku. Dzisiaj nie wiadomo, skąd sprowadzono rzeźbę ani kto ją wykonał. Wg relacji najstarszych parafian powstać ona miała na znak wdzięczności z chwilą ustania panującej epidemii cholery w 1676 roku. Odtąd była zabierana na pielgrzymki do Piekar-Śląskich, ubrana w biały welon.

W 1998 roku rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem odrestaurowano i przeniesiono do kościoła parafialnego. W kapliczce znajduje się obecnie obraz św. Jana Nepomucena. Kapliczka była często poddawana renowacji. W 1980 roku przeprowadzono remont kapitalny kapliczki, który był przeprowadzony przez trzech cieśli góralskich z Koniakowa i czterech parafian: Michała Trzeja, Wawrzyna Szozda, Jana Drynda i Rajnholda Kucharczyk. Rozebrano zbutwiały dach gontowy, zlikwidowano pęknięcia w ścianach, zerwano drewniany cokół, wykonano drewnianą konstrukcję dachu i pokryto ją nowym gontem, do okien wstawiono kraty metalowe, wymieniono drzwi drewniane i wnętrze kapliczki pomalowano białą farbą.

W 2007 roku kapliczka została gruntownie wyremontowana i zabezpieczona.

Kilka słów o keszu: Magnetyk blisko kapliczki. Kordy +/- 4 m. Uwaga na mieszkańców.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kapliczka