Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
msnr25 Spontaniczna Sentymentalna PARTYZANTÓW 17 - OP8BJ9
Może i więcej ich było ale wspomnieć warto Osiedle
Eigenaar: BAZYLEK
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 38 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 24-08-2015
Gemaakt op: 24-08-2015
Gepubliceerd op: 24-08-2015
Laatste verandering: 20-01-2017
23x Gevonden
4x Niet gevonden
5 Opmerkingen
watchers 9 Volgers
18 x Bekeken
19 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: matig
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Torch needed  One-minute cache  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
 
Zdjęcie już mojego autorstwa. Zrobiłem je samodzielnie.

Ta skrzynka powstała Spontanicznie i Sentymentalnie do tego miejsca.

Nazwa ulicy ciekawa, dlaczego Partyzantów, może chciano uczcić tych których kiedyś było wielu broniących dostępu do morza. Do morza stąd bardzo blisko i tylko wystarczy dojść do Głównej ulicy Legionów i nią do jeszcze główniejszej Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego i prosto dojdziemy do morza. Miniemy po drodze Dom Marynarza, gdzie jest przystanek autobusowy oraz Hotel Dom Marynarza.

Tu na ul. Partyzantów był mój azyl w spędzaniu Wakacji nad morzem i odwiedzaniem Waszych skrzynek/keszy, zresztą bardzo ciekawych i dużo się dzięki nim dowiedziałem. Dziękuję Wszystkim Keszerom i Keszowniczkom z Gdyni.

Ta skrzynka ma zachęcić keszerów do poznania świata Partyzantów. W okolicy można się dowiedzieć czegoś o miejscu, poznać nowe ciekawe oraz w dalszej odległości namierzyć kesze wspaniałych keszerów z Gdyni. Tu Podziękowania dla tych, których kesze znalazłem. Może przy okazji skrzyneczki, ktoś przeczyta jakąś historię (nie tylko o Partyzantach czy Legionach), ponieważ jest tam kilka ulic o nazwach historycznych i patriotycznych. Chciałem aby keszerzy sami zainteresowali się Gdyńską Historią miejsc w których mieszkają, a i turyści wiedzieli na jakich ulicach wynajmują kwatery. Może zauważą, że w wielu miejscach dzieją się fajne rzeczy lub podniosą głowę i zauważą, że historia zaczęła wychodzić do ludzi, a nie siedzi w książkach historycznych i muzeach.

Może osoby które już znalazły skrzynkę wrócą tam po więcej keszy i poznania kolejnych ciekawych historycznie miejsc. Może porozmawiają z mieszkańcami aby się nie nudzili na ławkach w parku, lub mugole zobaczą że ktoś chodzi tymi ulicami i czyta o historii i że się ludzie zainteresują.

Historia:

 

Z racji dogodnego położenia nad morzem w Gdyni zaczęło się na początku XX wieku rozwijać letnisko nadmorskie, odwiedzane coraz licznej przez Polaków z głębi kraju. W 1919 roku wybrano pierwszego polskiego wójta Gdyni – Jana Radtkego. Na mocy ustaleń traktatu wersalskiego Polsce przyznano w 10 lutego 1920 roku 140 km wybrzeża. Po przyłączeniu do Polski rozpoczął się nowy okres w dziejach Gdyni, która stała się miejscem budowy portu morskiego, którego głównym projektantem był inż Eugeniusz Kwiatkowski. Port w Gdyni zbudowano z powodu niestabilnej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsku, którego władze nastawione były do Polski wrogo.

Już w kwietniu 1923 roku nastąpiło otwarcie portu tymczasowego, a w sierpniu tego samego roku przypłynął do Gdyni pierwszy pełnomorski statek, SS Kentucky pod banderą francuską. Kolejne realizacje etapów budowy portu doprowadziły do powstania portu towarowego, rybackiego i pasażerskiego oraz stoczni. W 1930 roku uruchomiono pierwszą regularną linię pasażerską GdyniaNowy Jork.

Pierwszy powojenny spis ludności w 1921 roku wykazał 1268 mieszkańców, a gdy 10 lutego 1926 roku Gdynia otrzymała prawa miejskie liczyła już 12 tys. mieszkańców.

W 1934 roku Gdynia stała się największym portem na Bałtyku pod względem wielkości przeładunków, a zarazem najnowocześniejszym portem w Europie. W maju 1936 roku miasto liczyło 83.000 mieszkańców, w grudniu tego samego roku 102.000, zaś w 1939 roku już 127.000. Gwałtowny wzrost liczby mieszkańców spowodowany był napływem rąk do pracy z całego prawie kraju, a szczególnie z Pomorza. Z małej rybackiej wioski powstało w ciągu dziesięciu lat nowoczesne miasto z nowoczesną infrastrukturą, bogatym życiem kulturalnym i naukowym, będącym dumą Polski międzywojennej. Pięć dni przed wybuchem II wojny światowej na placu Grunwaldzkim dał koncert Jan Kiepura, a dochód przeznaczono na Fundusz Obrony Morskiej.

Po obronie Gdyni i Kępy Oksywskiej we wrześniu 1939 roku miasto dostało się pod okupację niemiecką. Okupanci zmienili nazwę miasta na Gotenhafen, prawie całą polską ludność wysiedlili w inne rejony okupowanego kraju. Gotenhafen była dla Kriegsmarine bezpiecznym portem, aż do roku 1944 wolnym od alianckich nalotów. Była to ważna baza niemieckiej floty podwodnej, a pod koniec wojny punkt ewakuacyjny dla wojska i ludności cywilnej uchodzącej na zachód przed zbliżającymi się oddziałami Armii Czerwonej.

II wojna światowa spowodowała znaczne zniszczenia portu i w niewielkiej mierze miasta. W 1945 roku miasto liczyło jedynie 74 tys. mieszkańców. Dynamiczny rozwój portu (baza kontenerowa) oraz pozostałej infrastruktury stawia Gdynię w czołówce najszybciej rozwijających się miast polskich.

W grudniu 1970 roku stoczniowcy i mieszkańcy Gdyni zaprotestowali przeciwko istniejącemu porządkowi politycznemu. W wyniku reakcji sił bezpieczeństwa były ofiary śmiertelne i ranni. Wydarzenia te upamiętniają m.in. Pomnik Ofiar Grudnia 70 stojący w pobliżu Stoczni Gdyńskiej i 23-metrowy krzyż stojący przy Urzędzie Miasta.

Dzisiaj miasto jest nadal jednym z najważniejszych i najnowocześniejszych portów bałtyckich i należy do największych polskich miast.

Wiadomości o Gdyni z:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Gdyni

 

Tu w Gdyni poznałem Wspaniałą Keszerkę Lady Moon. Zdobyłem jej 2 kesze, a zamierzam pozostałe zdobyć i jeszcze nie raz pojawię się w Gdyni i zainstaluję inne moje kesze. To Piękne Wspaniałe Miasto. Dziękuję Gdynianie za przyjęcie mnie.

Keszyk:

To nie wielkie opakowanie, a w nim logbook. Łatwo go namierzyć jak Partyzant. Na kordach za krzaczkami pod cegłówkami. Poprawiła go Koleżanka LadyMoon.

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Jesteś blisko ale.....
To ten adres, ale....
Tak widać wygląda miejsce
Okolica poszukiwań
Jesteś blisko ale.....szukaj
Inna opcja widoku
Gdzieś tu może......