Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
msnr25 Spontaniczna Sentymentalna PARTYZANTÓW 17 - OP8BJ9
Może i więcej ich było ale wspomnieć warto Osiedle
Owner: BAZYLEK
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 38 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 24-08-2015
Date created: 24-08-2015
Date published: 24-08-2015
Last modification: 20-01-2017
23x Found
4x Not found
5 notes
watchers 9 watchers
18 visitors
19 x rated
Rated as: Below average
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Torch needed  One-minute cache  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
 
Zdjęcie już mojego autorstwa. Zrobiłem je samodzielnie.

Ta skrzynka powstała Spontanicznie i Sentymentalnie do tego miejsca.

Nazwa ulicy ciekawa, dlaczego Partyzantów, może chciano uczcić tych których kiedyś było wielu broniących dostępu do morza. Do morza stąd bardzo blisko i tylko wystarczy dojść do Głównej ulicy Legionów i nią do jeszcze główniejszej Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego i prosto dojdziemy do morza. Miniemy po drodze Dom Marynarza, gdzie jest przystanek autobusowy oraz Hotel Dom Marynarza.

Tu na ul. Partyzantów był mój azyl w spędzaniu Wakacji nad morzem i odwiedzaniem Waszych skrzynek/keszy, zresztą bardzo ciekawych i dużo się dzięki nim dowiedziałem. Dziękuję Wszystkim Keszerom i Keszowniczkom z Gdyni.

Ta skrzynka ma zachęcić keszerów do poznania świata Partyzantów. W okolicy można się dowiedzieć czegoś o miejscu, poznać nowe ciekawe oraz w dalszej odległości namierzyć kesze wspaniałych keszerów z Gdyni. Tu Podziękowania dla tych, których kesze znalazłem. Może przy okazji skrzyneczki, ktoś przeczyta jakąś historię (nie tylko o Partyzantach czy Legionach), ponieważ jest tam kilka ulic o nazwach historycznych i patriotycznych. Chciałem aby keszerzy sami zainteresowali się Gdyńską Historią miejsc w których mieszkają, a i turyści wiedzieli na jakich ulicach wynajmują kwatery. Może zauważą, że w wielu miejscach dzieją się fajne rzeczy lub podniosą głowę i zauważą, że historia zaczęła wychodzić do ludzi, a nie siedzi w książkach historycznych i muzeach.

Może osoby które już znalazły skrzynkę wrócą tam po więcej keszy i poznania kolejnych ciekawych historycznie miejsc. Może porozmawiają z mieszkańcami aby się nie nudzili na ławkach w parku, lub mugole zobaczą że ktoś chodzi tymi ulicami i czyta o historii i że się ludzie zainteresują.

Historia:

 

Z racji dogodnego położenia nad morzem w Gdyni zaczęło się na początku XX wieku rozwijać letnisko nadmorskie, odwiedzane coraz licznej przez Polaków z głębi kraju. W 1919 roku wybrano pierwszego polskiego wójta Gdyni – Jana Radtkego. Na mocy ustaleń traktatu wersalskiego Polsce przyznano w 10 lutego 1920 roku 140 km wybrzeża. Po przyłączeniu do Polski rozpoczął się nowy okres w dziejach Gdyni, która stała się miejscem budowy portu morskiego, którego głównym projektantem był inż Eugeniusz Kwiatkowski. Port w Gdyni zbudowano z powodu niestabilnej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsku, którego władze nastawione były do Polski wrogo.

Już w kwietniu 1923 roku nastąpiło otwarcie portu tymczasowego, a w sierpniu tego samego roku przypłynął do Gdyni pierwszy pełnomorski statek, SS Kentucky pod banderą francuską. Kolejne realizacje etapów budowy portu doprowadziły do powstania portu towarowego, rybackiego i pasażerskiego oraz stoczni. W 1930 roku uruchomiono pierwszą regularną linię pasażerską GdyniaNowy Jork.

Pierwszy powojenny spis ludności w 1921 roku wykazał 1268 mieszkańców, a gdy 10 lutego 1926 roku Gdynia otrzymała prawa miejskie liczyła już 12 tys. mieszkańców.

W 1934 roku Gdynia stała się największym portem na Bałtyku pod względem wielkości przeładunków, a zarazem najnowocześniejszym portem w Europie. W maju 1936 roku miasto liczyło 83.000 mieszkańców, w grudniu tego samego roku 102.000, zaś w 1939 roku już 127.000. Gwałtowny wzrost liczby mieszkańców spowodowany był napływem rąk do pracy z całego prawie kraju, a szczególnie z Pomorza. Z małej rybackiej wioski powstało w ciągu dziesięciu lat nowoczesne miasto z nowoczesną infrastrukturą, bogatym życiem kulturalnym i naukowym, będącym dumą Polski międzywojennej. Pięć dni przed wybuchem II wojny światowej na placu Grunwaldzkim dał koncert Jan Kiepura, a dochód przeznaczono na Fundusz Obrony Morskiej.

Po obronie Gdyni i Kępy Oksywskiej we wrześniu 1939 roku miasto dostało się pod okupację niemiecką. Okupanci zmienili nazwę miasta na Gotenhafen, prawie całą polską ludność wysiedlili w inne rejony okupowanego kraju. Gotenhafen była dla Kriegsmarine bezpiecznym portem, aż do roku 1944 wolnym od alianckich nalotów. Była to ważna baza niemieckiej floty podwodnej, a pod koniec wojny punkt ewakuacyjny dla wojska i ludności cywilnej uchodzącej na zachód przed zbliżającymi się oddziałami Armii Czerwonej.

II wojna światowa spowodowała znaczne zniszczenia portu i w niewielkiej mierze miasta. W 1945 roku miasto liczyło jedynie 74 tys. mieszkańców. Dynamiczny rozwój portu (baza kontenerowa) oraz pozostałej infrastruktury stawia Gdynię w czołówce najszybciej rozwijających się miast polskich.

W grudniu 1970 roku stoczniowcy i mieszkańcy Gdyni zaprotestowali przeciwko istniejącemu porządkowi politycznemu. W wyniku reakcji sił bezpieczeństwa były ofiary śmiertelne i ranni. Wydarzenia te upamiętniają m.in. Pomnik Ofiar Grudnia 70 stojący w pobliżu Stoczni Gdyńskiej i 23-metrowy krzyż stojący przy Urzędzie Miasta.

Dzisiaj miasto jest nadal jednym z najważniejszych i najnowocześniejszych portów bałtyckich i należy do największych polskich miast.

Wiadomości o Gdyni z:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Gdyni

 

Tu w Gdyni poznałem Wspaniałą Keszerkę Lady Moon. Zdobyłem jej 2 kesze, a zamierzam pozostałe zdobyć i jeszcze nie raz pojawię się w Gdyni i zainstaluję inne moje kesze. To Piękne Wspaniałe Miasto. Dziękuję Gdynianie za przyjęcie mnie.

Keszyk:

To nie wielkie opakowanie, a w nim logbook. Łatwo go namierzyć jak Partyzant. Na kordach za krzaczkami pod cegłówkami. Poprawiła go Koleżanka LadyMoon.

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Jesteś blisko ale.....
To ten adres, ale....
Tak widać wygląda miejsce
Okolica poszukiwań
Jesteś blisko ale.....szukaj
Inna opcja widoku
Gdzieś tu może......