OC logo
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
msnr25 Spontaniczna Sentymentalna PARTYZANTÓW 17 - OP8BJ9
Może i więcej ich było ale wspomnieć warto Osiedle
Właściciel: BAZYLEK
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 38 m n.p.m.
location Województwo: Polska > pomorskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 24-08-2015
creation-date Data utworzenia: 24-08-2015
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 20-01-2017
znaleziona 23x znaleziona
nieznaleziona 4x nieznaleziona
komentarz 4 komentarze
watchers 11 obserwatorów
visits 8 odwiedzających
votes 19 x oceniona
score Oceniona jako: poniżej przeciętnej
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Potrzebna latarka  Dostępna tylko pieszo  Zalecane szukanie nocą 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL
 
Zdjęcie już mojego autorstwa. Zrobiłem je samodzielnie.

Ta skrzynka powstała Spontanicznie i Sentymentalnie do tego miejsca.

Nazwa ulicy ciekawa, dlaczego Partyzantów, może chciano uczcić tych których kiedyś było wielu broniących dostępu do morza. Do morza stąd bardzo blisko i tylko wystarczy dojść do Głównej ulicy Legionów i nią do jeszcze główniejszej Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego i prosto dojdziemy do morza. Miniemy po drodze Dom Marynarza, gdzie jest przystanek autobusowy oraz Hotel Dom Marynarza.

Tu na ul. Partyzantów był mój azyl w spędzaniu Wakacji nad morzem i odwiedzaniem Waszych skrzynek/keszy, zresztą bardzo ciekawych i dużo się dzięki nim dowiedziałem. Dziękuję Wszystkim Keszerom i Keszowniczkom z Gdyni.

Ta skrzynka ma zachęcić keszerów do poznania świata Partyzantów. W okolicy można się dowiedzieć czegoś o miejscu, poznać nowe ciekawe oraz w dalszej odległości namierzyć kesze wspaniałych keszerów z Gdyni. Tu Podziękowania dla tych, których kesze znalazłem. Może przy okazji skrzyneczki, ktoś przeczyta jakąś historię (nie tylko o Partyzantach czy Legionach), ponieważ jest tam kilka ulic o nazwach historycznych i patriotycznych. Chciałem aby keszerzy sami zainteresowali się Gdyńską Historią miejsc w których mieszkają, a i turyści wiedzieli na jakich ulicach wynajmują kwatery. Może zauważą, że w wielu miejscach dzieją się fajne rzeczy lub podniosą głowę i zauważą, że historia zaczęła wychodzić do ludzi, a nie siedzi w książkach historycznych i muzeach.

Może osoby które już znalazły skrzynkę wrócą tam po więcej keszy i poznania kolejnych ciekawych historycznie miejsc. Może porozmawiają z mieszkańcami aby się nie nudzili na ławkach w parku, lub mugole zobaczą że ktoś chodzi tymi ulicami i czyta o historii i że się ludzie zainteresują.

Historia:

 

Z racji dogodnego położenia nad morzem w Gdyni zaczęło się na początku XX wieku rozwijać letnisko nadmorskie, odwiedzane coraz licznej przez Polaków z głębi kraju. W 1919 roku wybrano pierwszego polskiego wójta Gdyni – Jana Radtkego. Na mocy ustaleń traktatu wersalskiego Polsce przyznano w 10 lutego 1920 roku 140 km wybrzeża. Po przyłączeniu do Polski rozpoczął się nowy okres w dziejach Gdyni, która stała się miejscem budowy portu morskiego, którego głównym projektantem był inż Eugeniusz Kwiatkowski. Port w Gdyni zbudowano z powodu niestabilnej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsku, którego władze nastawione były do Polski wrogo.

Już w kwietniu 1923 roku nastąpiło otwarcie portu tymczasowego, a w sierpniu tego samego roku przypłynął do Gdyni pierwszy pełnomorski statek, SS Kentucky pod banderą francuską. Kolejne realizacje etapów budowy portu doprowadziły do powstania portu towarowego, rybackiego i pasażerskiego oraz stoczni. W 1930 roku uruchomiono pierwszą regularną linię pasażerską GdyniaNowy Jork.

Pierwszy powojenny spis ludności w 1921 roku wykazał 1268 mieszkańców, a gdy 10 lutego 1926 roku Gdynia otrzymała prawa miejskie liczyła już 12 tys. mieszkańców.

W 1934 roku Gdynia stała się największym portem na Bałtyku pod względem wielkości przeładunków, a zarazem najnowocześniejszym portem w Europie. W maju 1936 roku miasto liczyło 83.000 mieszkańców, w grudniu tego samego roku 102.000, zaś w 1939 roku już 127.000. Gwałtowny wzrost liczby mieszkańców spowodowany był napływem rąk do pracy z całego prawie kraju, a szczególnie z Pomorza. Z małej rybackiej wioski powstało w ciągu dziesięciu lat nowoczesne miasto z nowoczesną infrastrukturą, bogatym życiem kulturalnym i naukowym, będącym dumą Polski międzywojennej. Pięć dni przed wybuchem II wojny światowej na placu Grunwaldzkim dał koncert Jan Kiepura, a dochód przeznaczono na Fundusz Obrony Morskiej.

Po obronie Gdyni i Kępy Oksywskiej we wrześniu 1939 roku miasto dostało się pod okupację niemiecką. Okupanci zmienili nazwę miasta na Gotenhafen, prawie całą polską ludność wysiedlili w inne rejony okupowanego kraju. Gotenhafen była dla Kriegsmarine bezpiecznym portem, aż do roku 1944 wolnym od alianckich nalotów. Była to ważna baza niemieckiej floty podwodnej, a pod koniec wojny punkt ewakuacyjny dla wojska i ludności cywilnej uchodzącej na zachód przed zbliżającymi się oddziałami Armii Czerwonej.

II wojna światowa spowodowała znaczne zniszczenia portu i w niewielkiej mierze miasta. W 1945 roku miasto liczyło jedynie 74 tys. mieszkańców. Dynamiczny rozwój portu (baza kontenerowa) oraz pozostałej infrastruktury stawia Gdynię w czołówce najszybciej rozwijających się miast polskich.

W grudniu 1970 roku stoczniowcy i mieszkańcy Gdyni zaprotestowali przeciwko istniejącemu porządkowi politycznemu. W wyniku reakcji sił bezpieczeństwa były ofiary śmiertelne i ranni. Wydarzenia te upamiętniają m.in. Pomnik Ofiar Grudnia 70 stojący w pobliżu Stoczni Gdyńskiej i 23-metrowy krzyż stojący przy Urzędzie Miasta.

Dzisiaj miasto jest nadal jednym z najważniejszych i najnowocześniejszych portów bałtyckich i należy do największych polskich miast.

Wiadomości o Gdyni z:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Gdyni

 

Tu w Gdyni poznałem Wspaniałą Keszerkę Lady Moon. Zdobyłem jej 2 kesze, a zamierzam pozostałe zdobyć i jeszcze nie raz pojawię się w Gdyni i zainstaluję inne moje kesze. To Piękne Wspaniałe Miasto. Dziękuję Gdynianie za przyjęcie mnie.

Keszyk:

To nie wielkie opakowanie, a w nim logbook. Łatwo go namierzyć jak Partyzant. Na kordach za krzaczkami pod cegłówkami. Poprawiła go Koleżanka LadyMoon.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Jesteś blisko ale.....
To ten adres, ale....
Tak widać wygląda miejsce
Okolica poszukiwań
Jesteś blisko ale.....szukaj
Inna opcja widoku
Gdzieś tu może......