Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ślężany - obszar Natura 2000 Dolina Dolnego Bugu - OP8ACX
Ślężany - pałac, fabryka krochmalu i browar w jednym miejscu
Właściciel: Powiat Wołomiński
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 80 m n.p.m.
location Województwo: Polska > mazowieckie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Normalna
status Status: Zarchiwizowana
time Czas: 0:10 h    wayTo Długość trasy: 0.10 km
hidden Data ukrycia: 25-07-2015
creation-date Data utworzenia: 30-06-2015
published-date Data opublikowania: 25-07-2015
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 07-03-2018
znaleziona 9x znaleziona
nieznaleziona 2x nieznaleziona
komentarz 4 komentarze
watchers 4 obserwatorów
visits 19 odwiedzających
votes 5 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
rekomendowana 1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: masterofblaster
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Miejsce ukrycia skrzynki znajduje się w graniach obszaru Natura 2000  "Dolina Dolnego Bugu" (PLB 140001). Obszar ten obejmuje ok. 260 kilometrowy odcinek rzeki oraz doliny Bugu, od ujścia Krzny do Bugu, aż do Jeziora Zegrzyńskiego. Większość obszaru zajmują suche , ekstensywnie użytkowane pastwiska. Wokół dawnych koryt rzecznych , na starorzeczach oraz przy ujściach rzek do Bugu utworzyły się obszary bagienne. Koryto rzeczne posiada charakter naturalny, prawie nie zmieniony przez człowieka. W nurcie powstały liczne, piaszczyste wyspy (nagie lub porośnięte wierzbowymi lub topolowymi łęgami nadrzecznymi). Wzdłuż rzeki występują dobrze rozwinięte zarośla wierzbowe.

Dolina Dolnego Bugu to ważna ostoja ptaków wodno-błotnych i  jedno z nielicznych w Polsce stanowisk lęgowych gadożera. Występują tu co najmniej 22 gatunki ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej, 6 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi (PCK). Wysokie zagęszczenie posiadają takie gatunki, jak bocian biały, kania czarna, derkacz, wodnik i samotnik. Liczna jest też fauna bezkręgowców, m.in. interesujące gatunki pająków ( Agyneta affinis, A. saxatilis, Chocorna
picinus, Enoplognatha thoracica, Enophrys aequipes, Hahnia halveola, Iberina candida, Leptyphantes flavipes, Styloctetor stativus).

W sąsiedztwie miejsca ukrycia skrzynki znajduje się również pięknie odrestaurowany, położony na skarpie nad Bugiem, Pałac w Ślężanach. Obecnie pałac jest własnością prywatną i jest wykorzystywany jako centrum konferencyjne. Jego historia sięga aż XVI w. kiedy to w tym miejscu stał drewniany dwór. Na jego miejscu, w latach 1880-1889 powstał nowy budynek , na zlecenie właściciela Jana von Egerta, który zakupił majątek od wcześniejszych właścicieli Chajęckich z Chajęt herbu Korab. Pałac jest jednokondygnacyjny, jedynie partie objęte przez skrajne ryzality posiadają dwie kondygnacje. Utrzymany w duchu eklektyzmu łączy w sobie cechy stylu neoklasycystycznego z neobarokowym.Zniszczony w latach 1939-1944 następnie remontowany w 1959 roku. z cegły, otynkowany. Podupadły w okresie PRL-u zespół pałacowy w 1989 r. odkupił od skarbu państwa Bank PKO BP, ale kilka lat temu obiekt przejęli prywatni właściciele.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że latach 80 tych XIX w majątku funkcjonowała fabryka krochmalu z kartofli oraz browar z którego pochodzi najstarsza zachowana polska etykietka piwa.

Grób właściciela browaru oraz budowniczego ślężańskiego pałacu Jana von Egerta i jego żony Marii z Raabenów znajduje się na cmentarzu w Dąbrówce.

(Powyższe informacje na podstawie bazy danych GDOŚ, http://dabrowka.net.pl/index.php?cmd=zawartosc&opt=pokaz&id=123, http://fakty.wwl.pl/component/content/article/115-nr-19-268/2749-Najstarsze-piwo-w-slezanach---.html)

Współrzędne geograficzne skrzynki prowadzą do głównej bramy wjazdowej (w własciwie tuż obok, gdzie leży kesz). Warto zwrócić uwagę na dorodne okazy kasztanowców po obu stronach drogi. Niestety sam pałac nie jest zbyt widoczny sprzed bramy. Skrzynka schowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie bramy - ok 2 metry od niej. Ukryta jest na poziomie ziemi, ale nie trzeba kopać. Miejsce ukrycia znajduje się w samym rogu ... więcej w informacji kodowanej.

Jest to jedna z 15 skrzynek, zakładanych przez Starostwo Powiatowe w Wołominie (http://powiat-wolominski.pl) w ramach realizacji zadania pn. "ROWEROWI POSZUKIWACZE SKARBÓW – urządzenie infrastruktury terenowej, służącej edukacji przyrodniczej na terenach objętych ochroną przyrody w powiecie wołomińskim", dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (http://www.wfosigw.pl).

WFOŚiGWW najbliższym czasie udostępnimy kolejne, schowane w ciekawych miejscach i bogato wyposażone na starcie skrzynki.

ZAPRASZAMY DO SZUKANIA I POZNAWANIA PRZYRODY POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO!!!Powiat

waypoints Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
waypoint-icon Interesujące miejsce N 52° 31.804'
E 21° 15.099'
Na końcu ulicy Słonecznej znajduje się ładny i klimatyczny widok na Bug (starorzecze). Można też przejść się ścieżką pomiędzy ogrodzeniem parku pałacowego a rzeką.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
travelbug Geokrety

geokret  Żywiec Apa - Całkowity dystans: 0 km

Obrazki/zdjęcia
Brama wjazdowa - prawie tu
To ten kąt