Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół Trójcy Świętej - OP88D7
Właściciel: BUMAG
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 218 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 16-04-2015
Data utworzenia: 16-04-2015
Data opublikowania: 16-04-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 24-10-2017
53x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
35 odwiedzających
46 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kościół św. Trójcy przy ul. Mikołowskiej w Gliwicach jest pozostałością po wcześniej znajdującym się w tym miejscu szpitalu i kaplicy pw. Trójcy Św., św. Marii i św. Bartłomieja, ufundowanych w 1409 r. Budynki wielokrotnie nawiedzają pożary i zniszczenia, ale szpital funkcjonował aż do XIX w. Obecna bryła w stylu klasycystycznym była budowana w latach 1836-1838 r. Była to pierwotnie kaplica dla mieszkającej w pobliżu biedoty.

W XIX w. Kościół staje się przedmiotem sporów bliskim protestantom starokatolików i katolików rzymskich zamieszkujących śląską ziemię. W 1872 r. protestancki burmistrz Gliwic Teuchert przekazuje kaplicę Kościołowi Starokatolickiemu w Niemczech. W 1922 r. magistrat podważa decyzję burmistrza i świątynia przechodzi ponownie w ręce Kościoła Katolickiego, jako filiał parafii św. Piotra i Pawła. Jednak w 1941 r. hitlerowski burmistrz Gliwic Meyer ponownie przekazuje kościół starokatolikom.

Międzyczasie, w 1927 r. na plac przed kościołem trafia figura św. Nepomucena, której autorem jest wybitny rzeźbiarz opawski Johannes Nitsche.

Po wojnie świątynia trafia w ręce katolików obrządku ormiańskiego, wypędzonych z kresów wschodnich. Akt ten potwierdził 14 października 1945 r. ówczesny administrator kościelny Śląska Opolskiego ks. dr Bolesław Kominek.

W 1950 r. do świątyni za sprawą jej opiekuna ks. Kazimierza Roszko, trafia cudowny obraz Matki Bożej Łysieckiej. Budynek przechodzi kapitalny remont w latach 1959-1952. Wykonano m.in. nowy żelbetowy strop, ścianę szczytową i więźbę.

W 1974 kościół zostaje zaliczony do sanktuariów Roku Świętego w diecezji Opolskiej. 19.09.1974 ks. Bp. W. Wycisk konsekruje ołtarz główny.

Dekretem z 1 grudnia 2009 r. arcybiskupa Kazimierza Nycza przy kościele zostaje powołana parafia ormiańskokatolicka, której proboszczem obecnie jest x. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Dzięki uprzejmości proboszcza i miejscowych Ormian, od 2010 r. w kościele funkcjonuje także niewielka wspólnota przywiązana do tradycyjnej liturgii trydenckiej, której duszpasterzem z mianowania ks. biskupa Gerarda Kusza został x. Jarosław Steczkowski.   

Sobota 9 lipca 2011 r. przejdzie do historii tak miasta Gliwic, jak i całej społeczności ormiańskiej w Polsce.  Tego dnia odsłonięto i poświęcono Chaczkar - kamienny krzyż wotywny, upamiętniający ważne wydarzenia. Chaczkar ma upamiętnić ofiary ludobójstwa Ormian i Polaków, który polegli za swoje ojczyzny w XX wieku.


skrzynka to mikrus umieszczony poza ogrodzeniem za tylną ścianą kościoła, nie powinien sprawić problemu, oczywiście uważajcie na mugoli i lepiej jeśli keszyk będzie zaliczany nocą :)

życzymy powodzenia BUMAG_team

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 53x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria