Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Biskupia Górka - OP879R
Biskupia Górka, koło MOSiRu
Owner: karol-gro
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 38 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Archived
Time required: 0:30 h    Distance to travel: 0.50 km
Date hidden: 25-01-2015
Date created: 25-02-2015
Date published: 25-02-2015
Last modification: 24-06-2015
21x Found
2x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
12 visitors
21 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Wg wiki: Biskupia Górka (niem. Bischofsberg, dolnoniem. Beschofsbarg) – wzniesienie (60,8 m n.p.m.) z osiedlem w Gdańsku, przez które przebiega granica dzielnic Śródmieście oraz Chełm.

Biskupia górka nie jest zbyt znana (nawet wśród gdańszczan), a jest tu kilka ciekawych miejsc. Pomimo, że znajduje się prawie w centrum Gdańska to jest mocno zalesiona.

Warto przejść się pobliską ulicą Kolonia Przyszłość - trudno uwierzyć, że takie miejsce znajduje się na granicy Śródmieścia.

W pobliżu jest duży teren należący do Policji wraz z budynkiem dawnego schroniska młodzieżowego (z charakterystyczną wieżą widoczną z Centrum Gdańska) oraz kilkoma bunkrami. Niestety, teren otoczony jest płotem z drutu kolczastego (ale mocno dziurawym), a na bramie wisi zakaz wejścia. Jakiś czas temu pojawiały się ruchy postulujące udostępnienie wieży widokowej dla zwiedzających - czy to się stanie to zobaczymy...

Ciekawe miejsca na Biskupiej Górce

  • Fortyfikacje ziemne – zbudowane w pierwszej połowie XVII wieku, później przebudowywane: Bastiony Zbawiciela, Pośredni i Ostroróg, Lunety Cafarellego i Delzous. Choć mocno porośnięte drzewami i przez to mało widoczne, zachowały się one do dzisiaj.
  • Reduta Koszarowa – zbudowana w latach 1828-33 na miejscu dawnego Szańca Szwedzkiego, w nawiązaniu do niezrealizowanych planów francuskich z lat 1811-12. Wystrój architektoniczny budowli (w stylu klasycystycznym) zatwierdzany był przez Karla Friedricha Schinkla. Jest to założenie na planie trapezu, z trzema skrzydłami kazamatowych koszar z bomboodpornym stropem, pierwotnie otoczone od zewnątrz fosą flankowaną przez dwie kaponiery oraz osłonięte drogą krytą i stokiem. Główny budynek koszarowy ma trzy kondygnacje, przy czym pierwotnie w skrzydle środkowym było o jedną kondygnację więcej, ale rozebrano ją podczas remontu w latach 1873-1875. Od strony wschodniej (skarpy, zwróconej w kierunku miasta) redutę zamyka mur obronny, przerwany dwiema bramami, przed którymi dawniej znajdowały się mosty zwodzone. W połowie długości muru stoi budynek oficerski. Naprzeciw południowej bramy znajduje się wejście do podziemnej klatki schodowej (obecnie nieczynnej), prowadzącej do stóp wzniesienia. Obecnie obiekt jest siedzibą Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej.
  • Zespół pomennonicki – zbudowany w 1818 (obecnie zbór Kościoła Zielonoświątkowego w Gdańsku), u północnego podnóża Biskupiej Górki.
  • Dawne Schronisko Młodzieżowe im. Pawła Beneke (niem. Paul Beneke Jugendgherberge) – kamień węgielny położono 26 lipca 1938, obiekt otwarto 21 marca 1939. Ceglany, nietynkowany gmach nawiązujący do stylu „starogermańskiego” (oraz do zamków krzyżackich) projektował Hans Richter (ur. 1882, zm. 1971). Ma on formę czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem i dodatkowo wieżę widokowo-zegarową. Na wieży zamontowano carillon z 20 dzwonami. W południe mechanizm uruchamiał teatr modeli - walkę okrętów "Piotr z Gdańska" Paula Beneke oraz "Święty Tomasz". W momencie otwarcia obiekt uchodził za największe schronisko młodzieżowe Europy, oferujące 500 miejsc noclegowych w pokojach i dodatkowe 800 w salach kilkudziesięcioosobowych. Po wojnie obiekt służył od 1948 jako dom studencki, od 1 września 1951 jako ośrodek szkolenia Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a w 1957 przeszedł na własność Komendy Wojewódzkiej MO. Obecnie należy do Komendy Wojewódzkiej Policji.
  • Historyczne kamienice – w przeważającej części pochodzące z lat 1890 – 1905.
  • Fragmenty przedproży, pochodzące z gdańskiego Głównego Miasta i przeniesione tu w XIX wieku (skrzyżowanie ulic Biskupiej i Na Stoku)

Źródło: Wikipedia

O Keszu

Kesz ukryty pod współrzędnymi, trochę głębiej w lesie, gdzie nie ma tylu spacerowiczów. W środku parę drobiazgów, log, ołówek i temperówka (i jeszcze trochę pochłaniacza wilgoci w woreczku z logiem). Zamaskuj tak jak było!

Dojście najlepiej przez/obok pobliskiego boiska. Nie trzeba wtedy forsować wzniesienia ;)

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 21x Not found 2x Note 1x All entries Show deletions