OC logo
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Przełęcz Puchaczówka - OP813R
Przełęcz Puchaczówka 864 m n.p.m.
Właściciel: TolBoy
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 848 m n.p.m.
location Województwo: Polska > dolnośląskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 28-04-2014
creation-date Data utworzenia: 28-04-2014
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 18-06-2015
znaleziona 26x znaleziona
nieznaleziona 0x nieznaleziona
komentarz 1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
visits 0 odwiedzających
votes 22 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Przełęcz oddziela dwa pasma górskie: Masyw Śnieżnika, którego ostatnią kulminacją w tym kierunku jest Czarna Góra oraz Krowiarki, wznoszące się nad przełęczą szczytem Pasiecznik (893 m n.p.m.). Zbudowana jest z kruchych łupków łyszczykowych i ma kształt szerokiego zrównania. Wcinają się w nią: od południowego wschodu dolina Siennej Wody, od północnego zachodu doliny Pogonnej i Konradowskiego Potoku.

W średniowieczu na przełęczy znajdował się posterunek sygnalizacyjny, a później posterunek pogonny trzymający konie i służący do organizowania pogoni za zbiegami i przestępcami. Stąd wywodzi się dawna jej nazwa Pogonna Przełęcz oraz współczesna nazwa potoku Pogonna, mającego źródło na przełęczy. W roku 1769 królewska komisja górnicza znalazła w pobliżu żyłę miedzi, jednak dość ubogą.

Kapliczka o owalnym kształcie znajdująca się na przełęczy datowana jest na ok. 1781 r. Na temat jej wzniesienia przytaczanych jest kilka opowieści, m.in. ta, która mówi o upamiętnieniu żołnierza Hansa Manna, rozstrzelanego za samowolne oddalenie z twierdzy kłodzkiej. Do lat 70. XX wieku znajdowały się w niej drewniane rzeźby dłuta Michaela Klahra, które jednak zostały skradzione.

W 1840 roku na przełęczy stanęła gospoda Puhu Baude na skrzyżowaniu dróg do Stronia Śląskiego, Białej Wody, Międzygórza i Konradowa – popularna i chętnie odwiedzana, z ciekawym wystrojem wnętrz. Przetrwała tylko do 1948 r. W 1924 r. postawiono tu także niewielki pomnik Carla Pabela, przewodniczącego wrocławskiej grupy Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego. Pomnik zniszczono w 1945 r.

Drogę przechodzącą przez przełęcz wybudowano z inicjatywy właścicielki okolicznych dóbr, królewny Marianny Orańskiej i jej syna Albrechta (droga prowadząca z przełęczy po stoku Czarnej Góry to Droga Albrechta)

 

W skrzynce logbook, ołówek, temperówka oraz kilka fantów.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
travelbug Geokrety

geokret  Lokus - Całkowity dystans: 9471 km

Wpisy do logu: znaleziona 26x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy