Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pomnik Żołnierzy Wyklętych - OP812S
Polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne
Właściciel: Milos12345
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 206 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 17-05-2014
Data utworzenia: 26-04-2014
Data opublikowania: 28-04-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 03-02-2015
18x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
5 odwiedzających
16 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
10 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: hitmanns, jacekop, Katarzyna, masaj, matilis, michalgns, Qsiaki, Semenek, Unitylabel, Volfram
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Offset cache  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

MIEJSCE:

W Rzeszowie odsłonięto pomnik Łukasza Cieplińskiego i popiersia upamiętniające członków IV Zarządu WIN oraz Żołnierzy Wyklętych. - To bohaterowie, o których przez wiele lat nie pamiętano, a walczyli w obronie niepodległości i suwerenności państwa polskiego - przypomniał przewodniczący stowarzyszenia Komitet Społeczny Budowy Pomnika płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie Wojciech Buczak . W okresie PRL nie mówiono o nich w ogóle, albo robiono z nich bandytów . Tymczasem Żołnierze Wyklęci metodami pokojowymi chcieli wyzwalać Polskę od zniewolenia komunistycznego, i za to zostali zabici - wskazał Boczak. Pomnik stanął w centrum miasta, przy zbiegu Alei Cieplińskiego oraz ulic Moniuszki i Zygmuntowskiej. Postaci Cieplińskiego towarzyszy sześć popiersi członków IV Zarządu WiN: Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego, Karola Chmiela, Mieczysława Kawalca i Józefa Rzepki oraz symbole Armii Krajowej, WiN, Polski Walczącej. autorem pomnika jest Karol Badyna z Krakowa. Natomiast projekt zagospodarowania placu wokół pomnika opracował rzeszowski architekt Roman Orlewski. Wykonanie monumentu kosztowało 320 tys. zł. Z kolei finansowane przez samorząd Rzeszowa zagospodarowanie placu wokół pomnika wyniosło pół miliona zł. Pieniądze na jego budowę pochodziły ze zbiórki publicznej oraz od samorządów Podkarpacia i firm. Samorządy pokrywały koszty np. rzeźb - popiersi członków IV Zarządu WiN wywodzących się z ich miejscowości. Buczak zaznaczył, że budowę pomnika "wspierało bardzo wielu ludzi, często niezamożnych kombatantów, związkowców z Solidarności, młodzież". Zwrócił też uwagę na ofiarność darczyńców oraz dobrą współpracę ludzi o odmiennych poglądach. - Była dobra współpraca różnych środowisk, często o odmiennych barwach politycznych. Udało się ładnie współpracować i dzięki temu mamy szczęśliwy finał – zaznaczył. Kierujący pracami komitetu Buczak jest przewodniczącym rzeszowskiej Solidarności, natomiast prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc kojarzony jest z lewicą. W stowarzyszeniu działali m.in. kombatanci, architekci, związkowcy z Solidarności, członkowie Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej.  Informacje wziąłem ze strony wiadomości.onet.pl

SKRZYNKA :

Pierwszy etap (Offset) : Aby otrzymać współrzędne skrzynki finałowej , trzeba rozwiązać quiz nawiązujący do Pomnika Żołnierzy Wyklętych (Quiz w zdjęciu) .

Finał : Jest to mały, plastikowy pojemnik , który zawiera logbook z ołówkiem i pochłaniaczem wilgoci, które nie są na wymianę.
Dodatkowo dla pierwszych znalazców zrobiłem 10 certyfikatów .
Zmieściło się też kilka fantów na wymianę, Prosiłbym żeby mimo
wszystko fanty te wymieniać a nie zabierać, bo inaczej skrzynka szybko opustoszeje .
Proszę o odkładanie skrzynki dokładnie tak samo jak ją zastaliście.

Atrybut 'zalecane szukanie nocą' dotyczy całej skrzynki . Etap i Finał wymaga przykrycia mrokiem , podjęcie skrzynki za jasności w dzień to niemal stuprocentowa szansa spalenia miejsca. Nie rób więc tego, uszanuj mój trud i pieniądze włożone w stworzenie skrzynki .

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
2 Punkt fizyczny --- Pomnik Żołnierzy Wyklętych - Przydatne informacje do rozwiązania quizu .
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik
Quiz