Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
SKRZYNKA UMARLAKA - OP0CE9
Skrzynka umarlaka
Owner: zygzak
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 125 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Multicache
Size: Regular
Status: Archived
Date hidden: 29-04-2008
Date created: 29-04-2008
Date published: 29-04-2008
Last modification: 24-07-2008
8x Found
1x Not found
4 notes
watchers 1 watchers
4 visitors
5 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Description PL

Skarb został ukryty w pobliżu Parku Grabiszyńskiego, który jest jednym z najpiękniejszych zakątków Wrocławia. Znajduje się on w południowej części Wrocławia między ulicą Grabiszyńską a aleją Generała Józefa Hallera, oraz rzeką Ślęzą i można powiedzieć, że stanowi naturalną granicę między osiedlami Grabiszyn-Grabiszynek i Oporów. Jest to świetne miejsce do spacerów z dziećmi (znajduje się w nim kilka bardzo dobrze utrzymanych placów zabaw), jak również do jazdy rowerem, czy też biegania. Miejsce to ma niezaprzeczalne walory edukacyjne. Niegdysiejszy cmentarz niemiecki zamieniony w park w latach 60-tych kryje w sobie wiele tajemnic i zagadek. W części parku graniczącej z Cmentarzem Grabiszyńskim spotkamy na swojej drodze cmentarz małych dzieci, które umarły w latach 30-tych i 40-tych ubiegłego wieku. Kiedyś bardzo zaniedbany, dziś doczekał się ogrodzenia. Podążając dalej dojdziemy do pierwszej skrzynki, która została ukryta na Cmentarzu Żołnierzy Włoskich. Cmentarz ten został założony w 1923 roku i pochowani na nim są włoscy żołnierze, którzy dostali się do niewoli po bitwie pod Caporetto w 1917 roku, z których część trafiła do Wrocławia, gdzie mieli budować m. in. kanał żeglugowy na Odrze (pochowano na nim również 20 jeńców wojennych z II wojny światowej). Co ciekawe nawet roślinność jest tak dobrana, aby przypominała fragment włoskiej ziemi daleko na północ od ojczyzny poległych. Aby znaleźć skrzynkę należy zlokalizować jedno z drzew we wschodniej części cmentarza z charakterystycznym spróchniałym korzeniem, w którym została ukryta. W pobliżu znajduje się również Cmentarz Żołnierzy Polskich. Uformowane na kształt nieregularnego wieloboku wzgórze zostało zaprojektowane przez Łucję Skomorowską, Janusza Sztajera i Tadeusza Tellera. Pochowani na nim są Żołnierze 2. Armii Wojska Polskiego polegli w czasie II wojny światowej, a także uczestnicy Kampanii Wrześniowej oraz Powstania Warszawskiego. Obecnie cmentarz wygląda lepiej niż choćby parę lat wstecz, lecz do ideału wciąż mu daleko. Renowacja, która miała miejsce w związku z obchodami 60-tej rocznicy zakończenia II wojny światowej nadała mu trochę blasku. Niestety, jak to w Polsce bywa, wraz z zejściem ze wzgórza ostatniego z oficjeli miejsce to ponownie stopniowo ulega zapomnieniu i podupada.

W związku z tym, że skarb znajduje się w pewnym miejscu, które jest nieco na uboczu głównych aterii uczęszczanych przez spacerowiczów i w miejscu mrocznym graniczącym bezpośrednio z Cmentarzem Grabiszyńskim, nie polecam robienia wycieczek późnym wieczorem.

Źródło: www.wroclawzwyboru.blox.pl, www.lo7.wroc.pl, Wikipedia.

 

W skrzynce znajduje się: logbook i ołówek (nie na wymianę), pióro, serduszko, kłódka z kluczykami (na wymianę), GK Misiek Lowelas. 


Dodatkowa podpowiedź:

Jeśli jesteś autem, a masz ochotę zobaczyć cały park i poznać jego walory, polecam zaparkowanie auta z tyłu budowy osiedla mieszkaniowego. Jeśli jednak interesuje Cię jak najkrótsza droga do skarbu zachęcam do zaparkowania auta u podnóża Cmentarza Żołnierzy Polskich, zwanego potocznie Górką Żołnierza. Jeśli nie jesteś zmotoryzowany do parku można dotrzeć z Dworca PKP tramwajami nr 5 i 11, bądź autobusem 125. Z rynku najdogodniejsze połączenie to tramwaj nr 4. W przypadku tramwajów jedziemy do końca, w przypadku skorzystania z autobusu polecam wysiąść na przystanku Aleja Pracy, bądź FAT.

Pictures
pierwsza skrzynka
druga skrzynka
10-te drzewo
Log entries: Found 8x Not found 1x Note 4x Picture 3x All entries Gallery