Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pałac Pani Tilebein - OP7BA3
Jeden z cudów Żelechowej
Właściciel: KoMa69
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 16 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 15-02-2014
Data utworzenia: 06-02-2014
Data opublikowania: 12-02-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 17-05-2020
66x znaleziona
3x nieznaleziona
10 komentarze
watchers 3 obserwatorów
44 odwiedzających
59 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
17 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Adiki, aslawniak&jslawniak, buuka, Dezerter, dulus-y, Fochsztapler, GeoWilde, jjjtstdpl, k.mil, kaczix, matrik, Orannis007, Pipelki, reggaeteam, Szarlih, szysek, wmf
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pomiędzy dzisiejszą ulicą Robotniczą i Zgorzelecką, mieścił się niegdyś  pałacyk państwa Tilebein, będący przez wiele lat miejscem spotkań szczecińskiej elity kulturalnej. Odbywały się tutaj koncerty z udziałem Karola Loewego, wieczory literackie z udziałem szczecińskiego poety Ludwika Giesebrechta i wiele innych imprez kulturalnych. Niestety obiekt został zniszczony w trakcie  bombardowań alianckich w trakcie II wojny światowej.

 
Ale od początku...

Właścicielką słynnego "zameczku w Żelechowej" była szczecinianka francuskiego pochodzenia, Sophie Caroline Auguste Pepin. "Klejnot" jak go nazywała, wszedł w jej posiadanie w trakcie trwania pierwszego małżeństwa. Jednak czasy świetności nadeszły wraz z drugim mężem, Carlem Gotthilfem Tilebein.

W 1809 roku, po prawie trzech latach remontu i przebudowy „zameczek” był gotowy do zamieszkania i przyjmowania gości. Podobno pierwsze plany willi Tilebeinów sporządził jeden z największych architektów europejskich, Carl Friedrich Schinkel.

Nowy żelechowski dom powstał jako budowla w stylu późnego klasycyzmu. Składał się z wielu pokoi i salonów. Był tam gabinet pana domu, pokoje sypialne gospodarzy, garderoby, buduar pani, pokoje dla gości, biblioteka, jadalnia, piękny pokój muzyczny z widokiem na park i rzekę. Na zewnątrz roztaczał się park w stylu angielskim.

Właśnie położenie pałacyku było jego największym atutem: na wysokim brzegu z pięknym widokiem na rozlewiska Odry i jezioro Dąbskie.  A poza tym pola, ogrody, łąki, cisza i spokój…

Pani Tilebein organizowała życie artystyczne i towarzyskie miasta. Jej żelechowską rezydencję odwiedzali członkowie pruskiego domu panującego: książę Albrecht z księżniczkami Alexandrine i Louise, następca tronu Friedrich Wilhelm z żoną Elizabeth.

Po śmierci państwo Tilebein spoczęli w mauzoleum nieopodal swego "klejnotu".
Ostatnią wolą pani Tilebein było m.in. utworzenie Fundacji, Tilebein-Stiftung, opiekującej się niezamożnymi dziewczynami w trudnej sytuacji. W skład Fundacji weszły wszystkie żelechowskie budynki: pałac, budynki gospodarcze, domek ogrodnika, kaplica z mauzoleum Tilebeinów oraz park.

Fundacja Tilebeinów istniała nieprzerwanie do 1945 r. Przechodziła trudne lata zwłaszcza po I wojnie światowej, gdy załamała się gospodarka Niemiec, jednak dzięki rozsądnym decyzjom kryzys przetrwała.


Kres żelechowskiemu domowi przyniosła II wojna światowa. Nalot w nocy z 29 na 30 sierpnia 1944 zburzył pałac i budynki boczne. W chwili zbombardowania, w pałacu nie było żadnych wartościowych przedmiotów; wyposażenie zostało wcześniej wywiezione do Święciechowa, w powiecie myśliborskim (Silberberg, Kreis Arnswalde). Co się z nim stało po wojnie -  nie wiadomo… Samą fundację, jako Tilebein-Stiftung Stettin-Züllchow, odnowiono  w 1975 r. Jej siedzibą jest Kilonia (Kiel).


Mauzoleum przetrwało bombardowania z okresu II wojny światowej. Zostało zniszczone w latach 50-tych XX w.

Obecnie teren bardzo zaniedbany i bardzo zaśmiecony. Jak widać po krótkich oględzinach, miejsce lubiane przez smakoszy trunków średnio- i wysokoprocentowych:)

Miejsce ukrycia kesza na kordach -/+ 3metry. Polecamy wejście od strony ul. Dębogórskiej. Okolica bezpieczna, ale raźniej choćby jednego towarzysza zabrać.

W skrzynce oczekują certyfikaty: FTF, STF, TTF oraz 6 znalazcy. POWODZENIA!!!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pałac w latach świetności
Wnętrza pałacu z 1915 r.
Wnętrza pałacu z 1915 r.
Mapa, czyli co i gdzie mialo być
Pałac w latach świetności
Dziś...
Dziś...
W okolicach Mauzoleum
Dla ciekawskich ocząt:D
Dla bardzo ciekawskich! TEGO szukaj:)
Wpisy do logu: znaleziona 66x nieznaleziona 3x komentarz 10x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia