Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dwór w Michałowicach - OP7423
Właściciel: teddy277
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 246 m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:20 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 12-08-2013
Data utworzenia: 21-10-2013
Data opublikowania: 21-10-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 15-02-2016
46x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
9 odwiedzających
35 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Dwór został zbudowany w latach 1892 - 1897 wg. projektu wybitnego architekta Teodora Talowskiego, w stylu malowniczego historyzmu dla rodziny Dąbrowskich. Dąbrowscy zamieszkali początkowo w niewielkim, drewnianym dworku po Hugo Kołłątaju i jego rodzinie, wcześniejszych właścicielach wsi Michałowice. W 1897 r. po zakończeniu budowy dworu, stary dworek rozebrano.

Dwór michałowicki był świadkiem ważnych wydarzeń historycznych, w tym przemarszu l Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego pod dowództwem por. Tadeusza Kasprzyckiego. W czasie l wojny światowej budynek służył jako lazaret dla wojska.
Powojenne losy są charakterystyczne dla wielu dworów polskich: znacjonalizowany, użytkowany jako biura i magazyny, uległ prawie całkowitej dewastacji po pożarze w 1979 r. Odbudowany przez obecnych właścicieli w latach 1985 - 1991 r.
Dwór projektu Talowskiego to budynek murowany z kamienia i cegły, nietynkowany, parterowy z półpiętrem mieszkalnym w dachu nad korpusem i dwupiętrowa wieżą- basztą. Układ dworu jest dwuskrzydłowy, na rzucie w kształcie litery „L". W skrzydle tylnym przybudówka mieszcząca oprócz baszty kaplicę z trójbocznie zamkniętym prezbiterium.
We frontowej fasadzie wyróżnia się ryzalit boczny, obejmujący salon. Jest on zwieńczony trójkątnym szczytem z kamiennymi sterczynami i tablicą z tarczami herbowymi Dąbrowskich: Radwan i Nałęcz.
Otaczający zespół dworski park istniał już za życia H. Kołłątaja. Przekomponowany potem krajobrazowo, posiada cechy neoromantyczne, wykorzystuje naturalną, bogatą konfigurację terenu (skarpy, jary, tarasy). Drzewostan jest reprezentowany przede wszystkim przez robinie akacjowe (łac. robinia pseudoacacia). Wśród pomników przyrody znajduje się jeden z największych i najstarszych w Polsce okazów derenia właściwego w formie krzaczastej (łac. cornus mas).
DOJAZD i stan obecny
Michałowice położone są 6,5 km na północ od centrum Krakowa. Wyjazd z Krakowa drogą nr 7 w kierunku na Miechów. Przy wjeździe do Michałowic skręt w prawo, po ok. 200 m, po lewej stronie wjazd do dworu. Od ponad 20 lat rodzina Lorenzów przywraca świetność temu malowniczemu zabytkowi. Dwór można zwiedzić po wcześniejszym umówieniu się z właścicielami.
Wpis do rejestru zabytków: A-465 z 17.06.1981

Skrytka dwusystemowa z GC4JMMB logbook wspólny. Bez FTF

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.