Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
CH-3 Kopalnia "Polska" - OP7031
Jaka piękna katastrofa!
Właściciel: Chochlik.
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 262 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 06-09-2013
Data utworzenia: 27-08-2013
Data opublikowania: 06-09-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 27-03-2019
66x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
44 odwiedzających
58 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
15 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: atena.pl, Bartek111, brodate gejsze, Bućki, ForgottenSilesia, GFS, karwdo, Marcello002, Mario&Monia, Mickey, rysieks, SemSamwSobie, Tati, unkas, złodzieje czasu & Esme
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Skrzynka niebezpieczna  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

CH-3 Kopalnia "Polska"

Śląsk jak wiadomo kojarzy się z kopalniami. Dzisiaj w okolicy Szopienic nie ma już ich zbyt wiele, a zapewne ta liczba wkrótce jeszcze się zmniejszy. Ale kiedyś kopalń było dużo więcej i właśnie dlatego chciałbym Wam pokazać pozostałości po jednej z nich.
 
Jako miejscowy wiele razy słyszałem, że na Borkach jest szyb po kopalni. Całkiem niedawno, zainspirowany artykułem na pewnym forum, wybrałem się na poszukiwanie go. I znalazłem! Jest to szyb kopalni „Polska”, która fedrowała w tym miejscu przed II wojną światową. Informacji na temat tego zakładu nie ma zbyt wiele dlatego poratuję się tekstem z książki "Historia górnictwa węglowego w Zagłębiu Górnośląskim w latach 1914-1945".
 
Kopalnię „Polska” uruchomił w 1924 roku Remigiusz Schneider z ramienia inż. Lothara Heintze z Berlina i do 1929 doprowadził jej wydobycie do prawie 50 tysięcy ton węgla. Niestety w 1929 z powodu pogarszającej się koniunktury musiał ogłosić bankructwo. W 1930 roku Schneider wydzierżawił kopalnię katowickim restauratorom Noglikowi i Krigarowi, którzy wykonali w niej wiele inwestycji, m.in. rozpoczęli budowę nowego szybu wydobywczego. W 1935 roku zawaliła się jednak górna część tego szybu, mająca zbyt słabą obudowę. Likwidacja skutków katastrofy nadszarpnęła finanse Noglika i Krigara, którzy ogłosili upadłość. Kopalnia została wzięta pod zarząd przymusowy, który kierował nią przez dwa lata. Dopiero w 1937 roku udało się zorganizować nową spółkę pod firmą "Dąbrówka Śląska", która poddzierżawiła prawo eksploatacji. W maju 1939 roku spółka ta również ogłosiła bankructwo i kopalnia dostała się ponownie pod zarząd sądowy; łączną wysokość zadłużenia obliczano na 500-600 tysięcy złotych”.
 
Tyle mówi książka. Nie wiadomo nic na temat ewentualnych ofiar katastrofy, a sama kopalnia przejściowo była eksploatowana jeszcze w 1941 roku.
 
No... to tyle o historii. Teraz o keszu.
 
Kordy doprowadzą Was pod szyb. Poza otworem szybowym zostały jeszcze fundamenty po zastrzałach z wieży wyciągowej i kawałek płyty betonowej, która otwór szybowy przykrywała. Sam kesz nie jest umieszczony na kordach. By go zdobyć musicie przejść od szybu ok. 30 metrów w kierunku północnym. W pojemniku oczywiście certyfikaty.

UWAGA!!!
 Kesz ma atrybut niebezpieczny, więc bardzo Was proszę, nie wpadajcie do szybu i w ogóle ze względu na brak jakichkolwiek zabezpieczeń najlepiej nie chodźcie tam po zmroku.
 
Powodzenia Uśmiech

 


Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
fragment mapy górniczej z 1903 roku
fragment mapy górniczej z 1903 roku
mapa z 1933 roku
mapa z 1942 roku