OC logo
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Szkieletor - OP6D95
jeden z symboli Krakowa?
Właściciel: GiEroY
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 210 m n.p.m.
location Województwo: Polska > małopolskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 01-08-2013
creation-date Data utworzenia: 01-08-2013
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 14-03-2016
znaleziona 115x znaleziona
nieznaleziona 6x nieznaleziona
komentarz 0 komentarze
watchers 5 obserwatorów
visits 1 odwiedzających
votes 83 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
description Opis PL

Szkieletor, biurowiec NOT (Naczelnej Organizacji Technicznej) – nieukończony wieżowiec mieszczący się w dzielnicy Grzegórzki w Krakowie, przy Rondzie Mogilskim. Budynek nieoficjalnie znany jest jako "Szkieletor", nazywany jest także "biurowcem NOT" (Naczelnej Organizacji Technicznej). Rozpoczętej w 1975 budowy wysokościowca nigdy nie ukończono – budynek posiada jedynie żelbetową konstrukcję bez zamocowanej elewacji. Nie jest użytkowany, stanowi jedynie miejsce wywieszania banerów reklamowych. W Krakowie każdy go zna. Widać go z wielu punktów obserwacyjnych w mieście. Budzi dużo emocji.


Historia

W 1968 r. ogłoszono projekt na budynek NOT-u, w którym zwyciężyła propozycja przygotowana przez zespół Zdzisława Arcta (w jego skład wchodzili Ewa Dworzak i Krzysztof Leśnodorski). Budowa mierzącego 92 metry wieżowca rozpoczęła się w 1975 r., wykonawcą inwestycji była firma Mostostal. 24-piętrowy szkielet powstał w ciągu czterech lat. Na pierwszych dwóch piętrach budynku miała znajdować się sala kongresowa mieszcząca 500 osób, część gastronomiczna i usługowa. Kondygnacje 3-14 przeznaczono na pomieszczenia administracyjne i szkoleniowe połączone systemem audio-wizualnym z salą konferencyjną; kondygnacje 15-16 planowano wykorzystać jako kawiarnię z tarasem widokowym a pozostałe piętra – jako hotel. Przy budynku miał mieścić się też parking podziemny na 154 auta.

W 1979 r. budowa została jednak zatrzymana ze względów ekonomicznych. Pomimo wielu pomysłów i projektów, do dnia dzisiejszego ten jeden z najwyższych w Krakowie budynków stoi niedokończony.

Budynek, do którego nie prowadzi żadna droga, stanowił inspirację dla licznych opowiadań krakowskiego pisarza Łukasza Orbitowskiego. W 2008 r. kręcone były tu zdjęcia do filmu Deklaracja nieśmiertelności o wspinaczu Piotrze Korczaku.

Próby dokończenia wieżowca

W latach 80. XX wieku pojawił się pomysł, aby niedokończoną konstrukcję zaadaptować na potrzeby mieszkańców nowohuckiego kombinatu. W latach 90. obiektem interesowała się duża sieć hoteli, która chciała dokończyć wieżowiec, jednak z powodu niejasnej sytuacji prawnej gruntu do sprzedaży nie doszło. W roku 2004 brytyjska firma Medinbrand Limited planowała zburzyć szkielet i postawić na jego miejscu dwa niższe apartamentowce. Również i ta próba zakończyła się fiaskiem.

W sierpniu 2005 r. budynek wraz z gruntem został ponownie wystawiony na sprzedaż. Po kilku nieudanych przetargach Węglozbyt, dotychczasowy właściciel, sprzedał nieruchomość za 30 milionów złotych powstałej na potrzeby tego przedsięwzięcia spółce celowej Treimorfa Project sp. z o.o., której właścicielem większościowym jest Verity Development sp. z o.o. a mniejszość udziałów w projekcie posiada partner lokalny – GD&K Group. Na dzień 1 kwietnia 2007 r. wiadomo było, że właściciel budynku zamierza zachować istniejący 24-kondygnacyjny wieżowiec, a także powiększyć go, tworząc wielofunkcyjny kompleks o powierzchni około 65 000 m². Planowano poddać istniejącą konstrukcję gruntownej rewitalizacji i przywrócić ten fragment miasta do życia.

W listopadzie 2007 r. pojawił się pomysł obudowania szkieletora kamienną elewacją i podwyższenia obiektu – z 92 metrów do nawet 130. W przebudowie udział ma wziąć zaproszony do współpracy niemiecki architekt Hans Kollhof. Całość miała być gotowa na Euro 2012. Dnia 1 lutego 2008 r. Wojewódzka Rada Konserwatorska wydała ostateczną decyzję braku zgody na podwyższenie budynku, motywując to faktem, że znajduje się on w zabytkowym układzie urbanistycznym.

13 stycznia 2009 r. wojewódzki konserwator zabytków Jan Janczykowski zgodził się na podwyższenie budynku do wysokości 102,5 metra. W zamierzeniu przebudowa Szkieletora miała się rozpocząć w 2010 roku. W budynku miały powstać apartamenty, hotel i lokale biurowe. Na szczycie miała znaleźć się galeria albo kawiarnia, miejsce dostępne dla wszystkich, którzy będą chcieli z wysokości ponad 100 metrów zobaczyć Kraków i Tatry. W pobliżu Szkieletora miały powstać niższe budynki – do 25 metrów wysokości, w których miałyby się znaleźć mieszkania, hotel, biura, centrum wystawiennicze, miejsce na usługi oraz sklepy – na dużym placu dostępnym dla wszystkich.

Kolejny projekt, przygotowany przez pracownię DDJM, zaprezentowano pod koniec 2011 r. Zakładał on podwyższenie budynku do 102,5 m (zgodnie z uzyskanym już od wojewódzkiego konserwatora zabytków pozwoleniem) i wzniesienie wokół niego kilku niższych wieżowców. Przebudowany obiekt będzie mieścił biura i hotel, restaurację (na dwóch ostatnich kondygnacjach) i powierzchnię wystawienniczo-koncertową. Początek budowy zaplanowano na początek 2012 r.

12 grudnia 2011 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił decyzję o warunkach zabudowy dla Szkieletora[5]. Powodem były uchybienia w analizie urbanistycznej – powodowały niezgodność decyzji z zapisami ustawy o planowaniu przestrzennym. Uchylenie skutkowało rozpoczęciem kontroli w Wydziale Architektury UM Krakowa, który wystawił decyzje zawierające elementarne błędy prawne. Kolejnym pomysłem władz miasta jest sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania, który będzie dopuszczał wnioskowaną wysokość zabudowy.

10 lipca 2013 r. krakowscy radni uchwalili plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym stoi budynek, co daje szansę na dokończenie budowli. Rozpoczęcie budowy planuje się na 2014 r., a prace mają potrwać ok. 1,5 roku[8]. Wieżowiec ma się nazywać TreiMorfa Tower.

Skrzynka zlokalizowana jest z tyłu szkieletora, przy wjeździe na teren Uniwersytetu Ekonomicznego. Pojemnik schowany jest przy zniszczonym murze innego budynku, proszę o delikatne odkrywanie i chowanie, by nie uszkodzić. Zdjęcia pokazują wszystko.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
travelbug Geokrety

geokret  Norbert - Całkowity dystans: 1133 km
geokret  Horst - Całkowity dystans: 652 km

Obrazki/zdjęcia
Z dalsza, widać miejsce ukrycia
Tutaj
Szkieletor widziany z miejsca ukrycia
Szkieletor