OC logo
Użytkownik / e-mail:   Hasło:   
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Skrzynka nietypowa
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
harcerz - "keszpark" - OP69A2
"keszpark" - chodzi tu o to żeby się przespacerować :)
Właściciel: milew
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 75 m n.p.m.
location Województwo: Polska > wielkopolskie
type Typ skrzynki: Skrzynka nietypowa
size Wielkość: Mała
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 04-06-2013
creation-date Data utworzenia: 05-06-2013
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 25-01-2015
znaleziona 48x znaleziona
nieznaleziona 2x nieznaleziona
komentarz 1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
visits 2 odwiedzających
votes 39 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  GeoHotel  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Kształt krzyża harcerskiego (obowiązujący do dziś) został zatwierdzony podczas Zjazdu Zjednoczeniowego ZHP, który odbył się w dniach 1-2 listopada 1918 roku w Lublinie, który zatwierdził go jako odznakę Związku Harcerstwa Polskiego.

Chęć dzielenia krzyża harcerskiego z innymi organizacjami – mimo iż historycznie należał od do ZHP – powracała nieustanie przez lata, także w roku 2004, kiedy Główna Kwatera ZHP zastrzegła krzyż harcerski oraz logo ZHP w Urzędzie Patentowym. Kierując się troską o dobro krzyża harcerskiego należało ochronić go patentem, by uniemożliwić wykorzystywanie go w celach handlowych czy innych, które mogłyby oczernić ten symbol.
 

Rys historyczny

W pierwszym numerze czasopisma „Skaut" z 15 października 1911 roku Andrzej Małkowski ogłosił konkurs „na polską odznakę skautową". W odpowiedzi na ten konkurs nadesłano aż 84 prace. Wśród nich znalazłi się projekt, który opracował Kazimierz Lutosławski. Opis tego projektu, który zajął 3 miejsce w konkursie, znalazł się wraz z wynikami konkursu w 8 numerze pisma „Skaut" z 1912 r.: „na tarczy okrągłej dwie szable, poniżej polski krzyż wojskowy Virtuti Militari z napisem „Bóg i Ojczyzna" - nad nim orzeł w locie - przy górnej krawędzi napis „Czuwaj!". Żadna z prac nie wydała się jednak na tyle interesująca, by od razu wprowadzić ją do użytku, toteż w końcu 1912 roku Naczelna Komenda Skautowa wyznaczyła do dalszych prac nad projektem m.in. ks. Kazimierza Lutosławskiego. Po wprowadzeniu do projektu szeregu zmian powstała odznaka: krzyż harcerski wzorowany na Orderze Virtuti Militari. Pierwsze krzyże harcerskie wręczono prawdopodobnie już we wrześniu 1913 roku na zakończenie kursu instruktorskiego zorganizowanego przez Naczelną Komendę Skautową w Dynasach.

Symbolikę jednego z projektów opisał Lutosławski własnymi słowami: „Wianek z dębu i wawrzynu oznacza cele do zdobycia: siłę i umiejętność, sprawność i wiedzę. Oplata on główny symbol skautowy: krzyż z hasłem »Czuwaj«. Kształt tego krzyża jest dawny: takiego użyto do naszego orderu waleczności: Virtuti Militari; uprzytamnia on w szczególności obowiązek dzielności. Ma on pośrodku kółko - symbol doskonałości, a w nim gwiazdę promienną, jakby światło przewodnie: ad astra! A sam krzyż znaczy: per aspera, bo wskazuje ciężką, cierniami walki z własnymi słabościami usłaną drogę, a przy tym oznacza też gotowość do walki i do wszelkich poświęceń - aż do męczeństwa za wiarę, aż do śmierci za Ojczyznę: Bóg i Ojczyzna są treścią wewnętrzną tego znaku. Hasło »Czuwaj« na nim - to pobudka, ostrzeżenie: oznacza gotowość ducha do pracy nieustannej...".

Ostatecznie kształt krzyża harcerskiego został zatwierdzony podczas Zjazdu Zjednoczeniowego ZHP, który odbył się w dniach 1-2 listopada 1918 roku w Lublinie, który zatwierdził go jako odznakę Związku Harcerstwa Polskiego.


 

Skrzynka to mały pojemnik plastikowy zakręcany (300 ml), oklejony taśmą z opisem, ukryty w drzewie.

Zawiera: logbook, długopis, w woreczku strunowym.

Współrzędne określone obok pomnika tel. kom. dokładność 5 m., skrzynka w odległości około 30 od pomnika w stronę wody na wysokości około 1,9m.

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
travelbug Geokrety

geokret  Lew drwal - Całkowity dystans: 484 km

Obrazki/zdjęcia
harcerz
czuwaj