Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
AN - Akwedukt - OP6968
Projekt Arkadia - Nieborów
Właściciel: wallson
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 87 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 14-06-2013
Data utworzenia: 01-06-2013
Data opublikowania: 14-06-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 02-08-2016
116x znaleziona
3x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 4 obserwatorów
10 odwiedzających
87 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: blackcoffee, keram58, LiM, linfallas
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna w określonych godzinach lub płatna 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL


Nieborów i Arkadia należą do najcenniejszych zabytków Mazowsza. Nieborów jest jedną z najpiękniejszych siedzib magnackich w Polsce, Arkadię zaś, zwaną „krainą szczęścia i pokoju”, zalicza się do najwspanialszych polskich parków.

W 1945r., kiedy to rodzina Radziwiłłów deportowana została do ZSRR, Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii objęte zostały opieką dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie Stanisława Lorentza, i stworzyły Muzeum w Nieborowie i Arkadii, będące oddziałem warszawskiego Muzeum Narodowego. Umożliwiło to uchronienie pałacu przed dewastacją, a jego zbiory przed rozproszeniem. Muzeum w Nieborowie i Arkadii zostało wyróżnione w 1987 roku za konserwację i pielęgnację nieborowsko-arkadyjskiego założenia pałacowo-ogrodowego Złotym Medalem Ministra Kultury i Sztuki, a w czerwcu 1994 roku Europejską Nagrodą za Ochronę Zabytków (Europa-Preis für Denkmalphlege) fundacji FVS w Hamburgu.

 

Akwedukt, wzorowany na architekturze wodociągów rzymskich, został wzniesiony w 1784r. nad kaskadą wodną przed Szymona Bogumiła Zuga. Pod względem funkcjonalnym stanowił most łączący brzegi Łupi tuż przy ujściu do wielkiego stawu. Po 1864r. ówczesny właściciel arkadyjskiego ogrodu doszczętnie rozebrał Akwedukt, który następnie został zrekonstruowany o w 1951r. przez Gerarda Ciołka.

 

Wszystkie kesze związane z projektem AN są na terenie zespołów pałacowo-parkowych w Arkadii i Nieborowie. Wstęp do obu parków jest płatny, bilety w cenie 6zł ulga/10zł normalny! Kesz ukryty niedaleko tytułowego akweduktu, ale nie w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Nie chciałbym, aby komuś przyszło coś głupiego do głowy, w wyniku czego zabytek mógłby ucierpieć. Kesz raczej jest nie do znalezienia dla osób postonnych (mugoli). Wiosną i latem można tu spotkać spore ilości komarów... niestety.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Akwedukt z prawej flanki
Akwedukt od frontu