Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Reden - pomnik pomordowanych - OP67A6
Właściciel: Alien_XIII
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 275 m n.p.m.
location Województwo: Polska > śląskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 14-05-2013
creation-date Data utworzenia: 13-05-2013
published-date Data opublikowania: 14-05-2013
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 23-12-2014
znaleziona 34x znaleziona
nieznaleziona 2x nieznaleziona
komentarz 2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
visits 2 odwiedzających
votes 20 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
rekomendowana 1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: TolBoy
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
attributes Atrybuty skrzynki

One-minute cache  Go geocaching with children  Accessible for disabled  Nature  Monumental place  Bike 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

 

szyb kopalniany znajdujący się w Radlinie w województwie śląskim i używany od 1892 do marca 1905. W czasie II wojny światowej był on miejscem nazistowskiego mordu na mieszkańcach terenów ziemi rybnicko-wodzisławskiej.
Szyb położony w pobliżu byłej wsi Biertułtowy (obecnie tę część Biertułtów określa się mianem Reden) należał do kopalni węgla kamiennego "Reden" i posiadał pierwotną głębokość 204,5 m. Kopalnia ta istniała od 1842 roku. Po zamknięciu kopalni jej majątek został przejęty przez Rybnickie Gwarectwo Węglowe, sam szyb został przekształcony w szyb wentylacyjny kopalni "Emma" (obecnie "Marcel") i pogłębiony do około 300 m, w połowie lat 30. XIX wieku ponownie zamknięty. Po ostatecznym zamknięciu szyb został zalany wodą do głębokości 70 m.
W latach 1939 - 1945 hitlerowcy wrzucali żywcem do nieczynnego szybu Reden pojmane osoby z okolicznych terenów. Po zajęciu Radlina przez Armię Czerwoną w marcu 1945 powołano komisję do zbadania tej zbrodni i wysłano specjalną ekspedycję złożoną z pracowników kopalni "Marcel" w Radlinie. Spuszczony do szybu na linie górnik, dawny powstaniec śląski Alojzy Mika rozświetlając ciemność przy pomocy górniczej lampki zauważył na dnie pływające martwe korpusy ludzkie. Ostatecznie zdołano wydobyć z głębi szybu zwłoki 2 mężczyzn i 6 kobiet.

 

Reden - szyb kopalniany znajdujący się w Radlinie używany od 1892 do marca 1905. W czasie II wojny światowej był on miejscem nazistowskiego mordu na mieszkańcach terenów ziemi rybnicko-wodzisławskiej.

Szyb położony w pobliżu byłej wsi Biertułtowy (obecnie tę część Biertułtów określa się mianem Reden) należał do kopalni węgla kamiennego "Reden" i posiadał pierwotną głębokość 204,5 m. Kopalnia ta istniała od 1842 roku.

Po zamknięciu kopalni jej majątek został przejęty przez Rybnickie Gwarectwo Węglowe, sam szyb został przekształcony w szyb wentylacyjny kopalni "Emma" (obecnie "Marcel") i pogłębiony do około 300 m, w połowie lat 30. XIX wieku ponownie zamknięty.

Po ostatecznym zamknięciu szyb został zalany wodą do głębokości 70 m.W latach 1939 - 1945 hitlerowcy wrzucali żywcem do nieczynnego szybu Reden pojmane osoby z okolicznych terenów. Po zajęciu Radlina przez Armię Czerwoną w marcu 1945 powołano komisję do zbadania tej zbrodni i wysłano specjalną ekspedycję złożoną z pracowników kopalni "Marcel" w Radlinie.

Spuszczony do szybu na linie górnik, dawny powstaniec śląski Alojzy Mika rozświetlając ciemność przy pomocy górniczej lampki zauważył na dnie pływające martwe korpusy ludzkie. Ostatecznie zdołano wydobyć z głębi szybu zwłoki 2 mężczyzn i 6 kobiet.

Ostateczna liczba osób wrzuconych do szybu nie jest znana, gdyż część ciał opadła na dno szybu.

 

Ofiary pochowano na cmentarzu parafialnym w Radlinie-Biertułtowach i początkowo wzniesiono świecki nagrobek, który zastąpiono w połowie lat 90. nowym w formie krzyża, niosącym tę samą inskrypcję: "CZEŚĆ POLEGŁYM BOHATEROM / ŻYWCEM WRZUCONYM / DO SZYBU "REDEN" / PRZEZ ZBIRÓW HITLEROWSKICH".

W 1973 roku na terenie byłego szybu Reden postawiono w czynie społecznym pomnik upamiętniający zbrodnię.

Źródło:wikipedia

 

 

Kesz znajduje się nieopodal samego pomnika, by nie zakłócał powagi tego miejsca. Wielka szkoda, że tuż poniżej powstał dom przyjęć wraz z knajpą skąd dobiega badziewna muzyka i pijackie wrzaski.

Proszę kesza zamaskować tak jak był

Polecam także odnaleźć kesza z innego serwisu wskazującego to samo miejsce 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
travelbug Geokrety

geokret  Jeden Zeta - Całkowity dystans: 259 km

Obrazki/zdjęcia
Pomnik z bliska
Pomnik z daleka
Dla leniwych