Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Reden - pomnik pomordowanych - OP67A6
Właściciel: Alien_XIII
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 275 m n.p.m.
location Województwo: Polska > śląskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 14-05-2013
creation-date Data utworzenia: 13-05-2013
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 23-12-2014
znaleziona 34x znaleziona
nieznaleziona 2x nieznaleziona
komentarz 2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
visits 1 odwiedzających
votes 20 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
rekomendowana 1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: TolBoy
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

 

szyb kopalniany znajdujący się w Radlinie w województwie śląskim i używany od 1892 do marca 1905. W czasie II wojny światowej był on miejscem nazistowskiego mordu na mieszkańcach terenów ziemi rybnicko-wodzisławskiej.
Szyb położony w pobliżu byłej wsi Biertułtowy (obecnie tę część Biertułtów określa się mianem Reden) należał do kopalni węgla kamiennego "Reden" i posiadał pierwotną głębokość 204,5 m. Kopalnia ta istniała od 1842 roku. Po zamknięciu kopalni jej majątek został przejęty przez Rybnickie Gwarectwo Węglowe, sam szyb został przekształcony w szyb wentylacyjny kopalni "Emma" (obecnie "Marcel") i pogłębiony do około 300 m, w połowie lat 30. XIX wieku ponownie zamknięty. Po ostatecznym zamknięciu szyb został zalany wodą do głębokości 70 m.
W latach 1939 - 1945 hitlerowcy wrzucali żywcem do nieczynnego szybu Reden pojmane osoby z okolicznych terenów. Po zajęciu Radlina przez Armię Czerwoną w marcu 1945 powołano komisję do zbadania tej zbrodni i wysłano specjalną ekspedycję złożoną z pracowników kopalni "Marcel" w Radlinie. Spuszczony do szybu na linie górnik, dawny powstaniec śląski Alojzy Mika rozświetlając ciemność przy pomocy górniczej lampki zauważył na dnie pływające martwe korpusy ludzkie. Ostatecznie zdołano wydobyć z głębi szybu zwłoki 2 mężczyzn i 6 kobiet.

 

Reden - szyb kopalniany znajdujący się w Radlinie używany od 1892 do marca 1905. W czasie II wojny światowej był on miejscem nazistowskiego mordu na mieszkańcach terenów ziemi rybnicko-wodzisławskiej.

Szyb położony w pobliżu byłej wsi Biertułtowy (obecnie tę część Biertułtów określa się mianem Reden) należał do kopalni węgla kamiennego "Reden" i posiadał pierwotną głębokość 204,5 m. Kopalnia ta istniała od 1842 roku.

Po zamknięciu kopalni jej majątek został przejęty przez Rybnickie Gwarectwo Węglowe, sam szyb został przekształcony w szyb wentylacyjny kopalni "Emma" (obecnie "Marcel") i pogłębiony do około 300 m, w połowie lat 30. XIX wieku ponownie zamknięty.

Po ostatecznym zamknięciu szyb został zalany wodą do głębokości 70 m.W latach 1939 - 1945 hitlerowcy wrzucali żywcem do nieczynnego szybu Reden pojmane osoby z okolicznych terenów. Po zajęciu Radlina przez Armię Czerwoną w marcu 1945 powołano komisję do zbadania tej zbrodni i wysłano specjalną ekspedycję złożoną z pracowników kopalni "Marcel" w Radlinie.

Spuszczony do szybu na linie górnik, dawny powstaniec śląski Alojzy Mika rozświetlając ciemność przy pomocy górniczej lampki zauważył na dnie pływające martwe korpusy ludzkie. Ostatecznie zdołano wydobyć z głębi szybu zwłoki 2 mężczyzn i 6 kobiet.

Ostateczna liczba osób wrzuconych do szybu nie jest znana, gdyż część ciał opadła na dno szybu.

 

Ofiary pochowano na cmentarzu parafialnym w Radlinie-Biertułtowach i początkowo wzniesiono świecki nagrobek, który zastąpiono w połowie lat 90. nowym w formie krzyża, niosącym tę samą inskrypcję: "CZEŚĆ POLEGŁYM BOHATEROM / ŻYWCEM WRZUCONYM / DO SZYBU "REDEN" / PRZEZ ZBIRÓW HITLEROWSKICH".

W 1973 roku na terenie byłego szybu Reden postawiono w czynie społecznym pomnik upamiętniający zbrodnię.

Źródło:wikipedia

 

 

Kesz znajduje się nieopodal samego pomnika, by nie zakłócał powagi tego miejsca. Wielka szkoda, że tuż poniżej powstał dom przyjęć wraz z knajpą skąd dobiega badziewna muzyka i pijackie wrzaski.

Proszę kesza zamaskować tak jak był

Polecam także odnaleźć kesza z innego serwisu wskazującego to samo miejsce 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
travelbug Geokrety

geokret  Jeden Zeta - Całkowity dystans: 259 km

Obrazki/zdjęcia
Pomnik z bliska
Pomnik z daleka
Dla leniwych