Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ptaki Polski - Skowronek - OP6469
Właściciel: lupi
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 116 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 14-04-2013
Data utworzenia: 14-04-2013
Data opublikowania: 14-04-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 08-04-2021
106x znaleziona
2x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 7 obserwatorów
140 odwiedzających
86 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
44 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: abigeo, aglo993, Ala K, Andi61, anielka025, atena.pl, atris, awrak, bamba, blandimentum, czarnyksiaze, czesio, dziku i Bartuś, djcrazyfrog499, Drangnel, dżazder, grzejnik, j_janus, Janoooo, kawcia, kawior&jardo, kleszczor, krogulec, leiter84, marass1111, marcm77, MarGoś, Marokes, Nefryt+, niemen, night_time, Okorzec, Plomba, ronja, sebastianj, Serengeti, smoq, snieeegu, straznik, tbm, Terian, unieski, wipi2, z_aga_dka, Zyfika
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skowronek   Alauda arvensis

 

Występowanie

Pospolity i liczny gatunek lęgowy w całej Polsce. Przeważająca większość osobników odlatuje na zimę. Dość  częste przypadki jego zimowania zdarzają się w zachodniej części Polski. Przylot następuje w marcu, odlot w październiku i listopadzie. W okresach tych również odbywa się liczny przelot osobników gnieżdżących się na północ od Polski.

Biologia

Skowronek jest typowym mieszkańcem rozległych pól  i łąk, jednym z najbardziej  charakterystycznych ptaków rolniczego krajobrazu, jednocześnie jedynym z bardzo niewielu gatunków osiedlających się chętniej na polach uprawnych niż na łąkach, zbliżonych do środowisk naturalnych. Wiosną i latem w pożywieniu skowronka przeważają owady, ich larwy i poczwarki, a na przedwiośniu i jesienią pokarm pochodzenia roślinnego. Skowronek żeruje wyłącznie na ziemi. Jest dość ruchliwy, często się odzywa, dość łatwy do wypatrzenia i obserwacji na ziemi; biega po niej szybko i sprawnie, o wiele zręczniej niż np. trznadle. Dystans ucieczki  wynosi  około   15  m.   Samiec  śpiewa  bardzo  dużo  i intensywnie, niemal wyłącznie w locie. Śpiewający samiec w locie trzepocącym wznosi się powoli niemal pionowo w górę lub zawisa przez dłuższy czas w jednym miejscu. Gniazdo buduje na ziemi wśród trawy lub zboża. Zazwyczaj jest ono słabiej osłonięte niż gniazda innych wróblowatych tego środowiska. Skowronek wypro­wadza dwa lub trzy lęgi w roku.

Rozpoznawanie

Charakterystyczną cechą skowronka są dość długie i szerokie skrzydła oraz dość krótki ogon. U ptaka w spoczynku złożone skrzydła sięgają poza połowę długości ogona, co nadaje mu zupełnie inną sylwetkę niż sylwetka trznadli i świergotków. Szerokie, rozłożyste skrzydła i krótki ogon również rzucają się w oczy u ptaka w locie. W wyniku odmiennego kształtu skrzydeł lot jego jest bardziej miękki czy też swobodniejszy niż u innych wróblowatych. Od dzierlatki różni się brakiem wyraźnego zaostrzonego czubka na głowie

Głos

Pieśń samca nie ma wyraźnie zaznaczonego początku i zakończenia, jest bardzo długa (trwa do kilku minut), składa się z szeregu krótkich, urozmaiconych fraz, powiązanych w jedną ciągłą linię melodyczną. Pieśń jest dźwięczna, melodyjna; w większości tonów wyraźnie słychać głoskę r. Barwą głos skowronka dość wyraźnie różni się od skrzypiącego głosu dzierlatki.

 

PROJEKT:

Aby zdobyć współrzędne finału należy odnaleźć 6 keszy a w nich w logbookach zapisane są podpowiedzi niezbędne do zdobycia finału ;)

1) Ptaki Polski - Cierniówka

2) Ptaki Polski - Gajówka

3) Ptaki Polski- Kowalik

4) Ptaki Polski - Zięba

 

 

Zdobyte dane podstawiamy do wzoru:

51N  4.AB5

17E   7.CD6

 

(dodatkowa matematyka z powodu reaktywacji w innym miejscu)

 

 

W skrzynce czeka na Was 5 specjalnie przygotowanych certyfikatów :)

W czasie poszukiwań można z pewnością będzie usłyszeć któregoś z naszych małych bohaterów kesza;)Wrocławskie tereny wodonośne są królestwem ptaków ;)

 

Mała podpowiedź - finał jest w pobliżu Kowalika - może to pomóc w planowaniu trasy.

 

POWODZENIA !

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Keszyk na starcie