Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Korczyński biskup "Sancti eritis" 3 - OP6436
Sanktuarium Św. Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie
Właściciel: mackand
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 293 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 0.30 km
Data ukrycia: 09-04-2013
Data utworzenia: 13-04-2013
Data opublikowania: 13-04-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 29-04-2019
20x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 4 obserwatorów
20 odwiedzających
13 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: krogulec, matilis, tomgos76
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Z Korczyną związana jest postać biskupa przemyskiego świętego Józefa Sebastiana Pelczara. To własnie w tej miejscowości 17 stycznia 1842 roku przyszedł na świat przyszły święty w rodzinie Wojciecha i Marianny, średniozamożnych rolników; wzrastał w głęboko religijnej atmosferze. Od szóstego roku życia był ministrantem w kościele parafialnym. Po ukończeniu szkoły w Korczynie kontynuował naukę w Rzeszowie. Po maturze wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu i 1864 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po roku pracy duszpasterskiej został skierowany na studia do Rzymu, gdzie uzyskał doktoraty z teologii i prawa kanonicznego. Po powrocie do kraju został wykładowcą w seminarium przemyskim, a w latach 1877-1899 był profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W trosce o najbardziej potrzebujących oraz o rozszerzenie Królestwa Serca Bożego w świecie założył w Krakowie w 1894 r. Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sercanek). W 1899 r. został biskupem pomocniczym, a później ordynariuszem diecezji przemyskiej. Jako gorliwy arcypasterz dbał o świętość diecezji. Powołał do życia redakcję miesięcznika Kronika Diecezji Przemyskiej, urządził bibliotekę i muzeum diecezjalne, założył Małe Seminarium i odnowił katedrę przemyską. Jako jedyny biskup w tamtych czasach, pomimo zaborów, odważył się w 1902 roku zwołać synod diecezjalny, aby oprzeć działalność duszpasterską na mocnym fundamencie prawa kościelnego. Zmarł w Przemyślu 28 marca 1924 roku w opinii świętości. Beatyfikowany został w Rzeszowie w 1991 roku , a roku 2003 r. kanonizowany w Rzymie przez Jana Pawła II. Jego relikwie znajdują się w przemyskiej katedrze.

 


 

 

Kordy prowadzą w okolice kościoła, który dziś jest uznany za Sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara. To już trzeci kościół istniejący na tym miejscu. Do jego powstania w dużej mierze przyczynił się właśnie biskup pochodzący z Korczyny. On tez dokonał jej konsekracji. Neogotycka świątynia powstała w latach 1910 – 1914. Wewnątrz  sanktuarium warto zwrócić uwagę na relikwie świętego umieszczone w bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz duży obraz znajdujący się na tzw. „chórku” nad prawym bocznym wejściem. Więcej informacji o świętym i o kościele można znaleźć tutaj.

 


 

Skrzynka to typowy mutlicache. Najpierw należy znaleźć blaszkę z koordynatami, które doprowadzą nas do finału. Proszę o ostrożne wyjmowanie kesza z elementu maskującego, który umieszczony jest na trwałe.

Opencaching.pl - Statystyka dla mackand

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Obraz i relikwiarz z kościoła w Korczynie
Kapliczka dedykowana świętemu Rodakowi