Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Szlakiem olkuskich kościołów III - OP635E
Eigenaar: coosiek
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 368 meter NAP
 Provincie: Polen > małopolskie
Cache soort: Multi Cache
Grootte: Klein
Status: Tijdelijk niet beschikbaar
Tijd: 1:25 h    Lengte: 2.40 km
Geplaatst op: 15-04-2013
Gemaakt op: 27-03-2013
Gepubliceerd op: 15-04-2013
Laatste verandering: 08-02-2024
20x Gevonden
4x Niet gevonden
3 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
36 x Bekeken
15 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
4 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Don Vito, Quatranetes, teo83, Tris
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Zapraszam was do odwiedzenia kolejnych miejsc Olkusza, w których kiedyś usytuowane były kościoły. Do znalezenia pojemnika potrzebne jest złożenie wizyty w czterech miejscach. Na podanych współrzędnych rozpoczynamy zabawę :)

 

Etap 1 - kościół Najświętszej Maryi Panny i klasztor ojców Augustianów

Olkuski klasztor augustianów został ufundowany w 1387 roku. W 1584 roku klasztor uległ częściowemu zniszczeniu w wyniku pożaru, lecz szybko został odbudowany. Na początku XVII wieku olkuski klasztor był trzeci w Polsce pod względem ilości zakonników, ale od połowy XVIII wieku rozpoczął się jego upadek. Z zachowanych źródeł wynika, że gotycki kościół był murowany, miał ceramiczne posadzki i pięć ołtarzy. Aż do końca istnienia klasztoru w dwóch jego skrzydłach mieściły się: sala zebrań zakonników, kuchnia, biblioteka i sześć cel zakonnych. Na krótko przed rozbiorami mieszkało tu zaledwie trzech mnichów. Po rozbiorach władze rosyjskie zabraniały przyjmować nowych – ostatni augustianin wyjechał z Olkusza w 1815 roku. Opuszczony klasztor i kościół popadły w ruinę i kilka lat później zostały rozebrane. Wtedy też zlikwidowano cmentarz przykościelny wraz ze znajdującymi się pod nim kryptami ze zwłokami zakonników oraz znamienitych olkuszan o czym świadczyły tablice epitafijne, jakie znajdowały się w kościele – między innymi Wojciecha Łączyńskiego (zm. 1605), Jana Lorkowicza, Jakuba Fantela (Włocha z pochodzenia, który zmarł w 1593 roku), czy profesora Akademii Krakowskiej, Jana Kazimierza Rokitno, zmarłego w 1617 roku.

Klasztor został zburzony pomiędzy rokiem 1820 a 1830. Szczątki, które znaleziono podczas wyburzania, zostały pogrzebane na Starym Cmentarzu o czym wspominał olkuszanin Jan Jarno: Aptekarz Kowalski [kupił teren po klasztorze] rozpoczął budować kamienicę. Przy braniu fundamentów natrafiono na mnóstwo ludzkich szczątków, na obmurowane groby. Rozebrano je by utworzyć piwnicę. Z grobów usuwano kości, które składano na podwórzu. W trumnach znajdowano pierścionki, na głowach cenne siatki i ozdoby, z których p. Kowalski nabawił się zakażenia obu rąk i w strasznych mękach umarł, zaś żona w obłędzie umarła w szpitalu. (...) Kości nieboszczyków pochował na m. cmentarzu ks. Józef Ćwikliński (od 1834 r. proboszcz olkuski).

W kolejnych latach przydarzyła się taka historia:

Około 1870 roku pułk witebskiej piechoty wybrał sobie kryptę braci zakonnych na skład amunicji. Obok niego postawiono drewnianą budkę wartowniczą. Na drugi dzień wartownika znaleziono omdlałego. Przysięgał, że w nocy, tuż przed wartownią, przeszły duchy zakonników, które wyłoniły się ze ściany kamienicy wybudowanej przez Kowalskiego. W rękach trzymały świece. Zeszli do podziemnych krypt. Mężczyzna, zanim stracił przytomność zdążył tylko nasypać prochu w panewkę karabinu, ale nie zdołał wystrzelić.

Źródło:

- ks. Jan Wiśniewski „Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Olkuskiem”


Etap 2 - kościół św. Elżbiety

Na temat lokalizacji tego kościoła są różne hipotezy. Jedna z nich mówi, że mieścił się on na przedmieściu Żuradzkim, w rejonie obecnej ul. Gęsiej, a przylegający do niego cmentarz miał powierzchnię 16 arów. Zachowały się resztki ogrodzenia cmentarza oraz przemieszane ludzkie szczątki.

Źródło:

- Włodzimierz Leśniak „Olkuska Bazylika św. Andrzeja na tle dziejów miasta i parafii”


Etap 3 - kościół św. Krzyża

Na przedmieściach, w rejonie skrzyżowania ulicy Króla Kazimierza Wielkiego i Świętokrzyskiej, wznosił się wybudowany w XVI wieku kościół św. Krzyża (stąd nazwa ulicy), który został przemianowany na zbór luterański, a potem ariański. Przy kościele działał szpital oraz w pobliżu jego usytuowany był cmentarz. Opis wizytacji z 1783 roku pióra ks. Stanisława Paszyńskiego ukazuje kościół jako murowany, mający drzwi dwoiste dołem obszarpane z zamkiem dobrym, posadzkę z cegły, ściany od spodu, aż do wierzchu w wieli miejscach zarysowane, okien 4, cały sklepiony prędkiem upadnięciem grożący, gontem nowym pokryty. Kościół został rozebrany na początku XIX wieku. Kiedy w 1947 roku rozpoczęto na tym terenie budowę domu spółdzielczego, w wykopach natrafiano na szczątki ludzkie z dawnego cmentarza.

Źródło:

- Olgierd Dziechciarz „Przewodnik po ziemi olkuskiej”


Etap 4 - kościół ???

Dowiesz się na miejscu ;)

 

DLA PIERWSZYCH ZNALAZCÓW... CERTYFIKATY! Znajdziesz je w drzewie, po lewej stronie "obiektu", stojąc naprzeciwko wejścia do niego.

Powodzenia!

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien