Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Winiarnia - OP5ED2
W 1845 roku rodzina Häuslerów stawia przy Greiffenbergerstrasse winiarnie otoczną sadami.
Owner: kgawor
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 331 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 24-12-2012
Date created: 24-12-2012
Date published: 24-12-2012
Last modification: 21-10-2014
66x Found
1x Not found
2 notes
watchers 2 watchers
3 visitors
45 x rated
Rated as: Excellent
10 x recommended
This cache is recommended by: [ocenzurowano_1], bechem, Kao, karmel1998, krusiaa, LABER TEAM, Maxus, norniiica, ochkarol, wadowscygierczyn
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

W 1845 roku rodzina Häuslerów stawia przy Greiffenbergerstrasse (obecnie ulica Sobieskiego) winiarnie otoczną sadami (obecnie teren targowiska „Flora”). Rodzinny interes musiał się dobrze kręcić, budynek winiarni rozrasta się, postawiono komin wytwórni win a na dachu utworzono restaurację z tarasem widokowym serwującą wina nie tylko rodzimej produkcji. Häuslers Weinkeller (Winiarnia Hauslera) dostarczała także trunki do ówczesnych sklepów, gospód, zajazdów i restauracji.

Dla podtrzymania tradycji po 1945 roku w budynku założono tak zwane Centralne Piwnice Win Importowanych. To właśnie tu w latach PRL zwożono w beczkach wina z dawnej Jugosławii, Bułgarii i Węgier. Tu też je rozlewano, podobno obficie mieszając z wodą. Jeśli wierzyć plotkom, to część zawartości beczek lądowała w gardłach odpowiedzialnych za rozlew pracowników.

Przez kolejne lata budynek służył głównie lokalnym przedsiębiorcą mieszcząc w swoich pomieszczeniach głównie hurtownie. W maju 2005 roku w budynku otworzono klub/dyskotekę z najdłuższym barem na Dolnym Śląsku.

Na dwa dni przed zakończeniem 2010 roku w budynku winiarni, gdzie od kilku lat mieściła się hurtownia fajerwerków, wybuchł pożar. Z dymem poszło około 1,5 tony materiałów pirotechnicznych, akcję utrudniał 20 stopniowy mróz.

Po dawnej winiarni pozostał gmerk z 1845 roku świadczący o założycielu i piwnice.

 

Opis i zdjęcia pochodzą z:

Jelonka.com: http://www.jelonka.com/news,single,init,article,7736 oraz fotopolska.eu

 

 

CIEKAWOSTKA 

Zielonogórski szampan produkowano początkowo z jabłek według receptury opracowanej w Jeleniej Górze. Wyobraźmy sobie: jest winobranie 1825 r. W winiarni koło ratusza, przy karafce wina, spotyka się trzech biznesmenów - producent papy z Jeleniej Góry, fabrykant z Zielonej Góry oraz właściciel winnicy. Postanawiają razem produkować niemiecki szampan.

Może ta historia miała zupełnie inny początek. Nie w tej winiarni, nie tego roku i nie podczas winobrania. Jednak na pewno trzej panowie: Karl Samuel Häusler, Friedrich Gottlob Förster i August Grempler założyli w 1826 r. pierwszą w Niemczech wytwórnię wina musującego. Początkowo jedynie wytwarzano je w Zielonej Górze a główny skład handlowy umiejscowiono w Jeleniej Górze. To z tego miasta pochodził inicjator przedsięwzięcia, producent papy i kupiec Karl Samuel Häusler. W 1824 r. wymyślił on recepturę pierwszego niemieckiego szampana produkowanego na bazie wina jabłkowego. Potrzebny surowiec dostarczał mu z Zielonej Góry fabrykant Friedrich Gottlob Förster. Dołączył do nich August Grempler właściciel winiarni i winnicy (dzisiejsze Winne Wzgórze wokół Palmiarni). Dopiero w 1829 r. w zielonogórskiej winiarni przy ul. Moniuszki wybudowano odpowiednie piwnice niezbędne do przechowywania wina.

Z oferty Gremplera

(…) Nasze Grünberger mousse rocznik 1826, które jest bardzo zbliżone do Champagner mousse, i którego jakość cieszy się wielkim uznaniem, sprzedajemy w Hirschberg, gdzie znajduje się główny skład K.S. Häuslera. Jeśli zechcą je Państwo kupić w Hirschberg kosztuje 20 srebrnych groszy i jest pakowane w skrzyniach po 12, 25 lub 50 butelek. Zakupione w Grünberg kosztuje 21,5 srebrnych groszy.”

Z oferty handlowej sporządzonej 2 stycznia 1828 r. 

Źródło: http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120701/WINOBRANIE03/70827014


Skrzynka to mały pojemnik zawierający logbook, ołówek temperówkę, kilka fantów na wymianę oraz certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców.

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Gmerk z 1845
Parking area --- Tutaj możesz zostawić samochód
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 66x Not found 1x Note 2x All entries Show deletions