Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Z_S_P 10 "Muzeum Polskiej Szkoły w Płotowie" - OP5DCE
Właściciel: zielone_serce_pomorza
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 189 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:20 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 26-11-2012
Data utworzenia: 26-11-2012
Data opublikowania: 26-11-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 04-03-2024
24x znaleziona
2x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
47 odwiedzających
16 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W Płotowie gm. Bytów w budynku byłej szkoły utworzono "Muzeum Szkoły Polskiej". To tu Związek Polaków w Niemczech w 1929r otworzył jedną z czterech w powiecie bytowskim polską szkołę. Podkreślić tu trzeba, że  były to niemieckie ziemie a wszelkie dążenia do powołania tu polskiej szkoły były utrudniane przez niemieckie organy administracji. Związek Polaków w Niemczech miał również problem z zalegalizowaniem swojej działalności. Opór niemieckiej administracji był wielki. Wtedy też wymyślono znak- symbol "RODŁO", jego autorką była pani Janina KŁOPACKA. Polscy związkowcy tłumaczyli niemieckiej administracji, że "rodło" jest fragmentem "swastyki" co było dla strony niemieckiej do zaakceptowania. W rzeczywistości symbol "rodła" odzwierciedlał przebieg najważniejszej dla Polaków rzeki Wisły z zaznaczeniem Krakowa - kolebki polskiej kultury. Prezesem Związku Polaków w Niemczech V dzielnicy, obejmującej swoim terenem działania powiat bytowski, był pan Jan STYP REKOWSKI. Grobowiec jego rodziny znajduje się na niewielkim cmentarzy w pobliżu muzeum. Na grobowcu tym znajduje się kamienny symbol Rodło. Na tym samym cmentarzu znajduje się też grób zasłużonego działacza na rzecz walki o polskość p. Bernarda WERRY. Na jego grobowcu znajduje się orzeł.

Kiedy otwierano polską szkołę w Płotowie w 1929r to zapisano do niej 28 uczniów. Podkreślić należy, że w tym samym budynku znajdowała się szkoła niemiecka i wynik 28 uczniów w polskiej szkole był zaskakująco dobry. Kierownikiem i nauczycielem polskich dzieci był pan Stanisław LEDUCHOWSKI.

Dojazd do szkoły - muzeum drive in. W okresie wakacji muzeum otwarte jest codziennie w godzinach 9-17. W pozostałych miesiącach muzeum można zwiedzić po uprzednim umówieniu się z opiekunką muzeum - panią Brygidą PAKULNICKĄ - tel. 697660599. Co ważne wstęp jest bezpłatny. Muzeum jest filią Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie.

Kordy startowe wskazują na muzeum, fizyczny pojemnik schowany na cmentarzu jakze mocno związanym ze szkołą , Zdjęcie wszystko wyjaśni. Ponieważ w budynku szkoły mieszkają też ludzie a mogą być przypadki podejmowania skrzyneczki nocą zrezygnowałam z np offsetu i kręcenia się nocą po cudzym podwórku na rzecz podania kordów ukrycia finału w podpowiedzi kodowanej.

Kesz to mikro pojemnik.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
tablica
"prawdy Polaków"
sala lekcyjna
oryginalny kamień graniczny
cmentarz
i wszystko jasne