Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kino Fenix - OP5A60
... czyli 100 lat kina w Łowiczu.
Właściciel: gruszken
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 85 m n.p.m.
location Województwo: Polska > łódzkie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 26-09-2012
creation-date Data utworzenia: 26-09-2012
published-date Data opublikowania: 26-09-2012
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 11-01-2013
znaleziona 6x znaleziona
nieznaleziona 1x nieznaleziona
komentarz 0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
visits 1 odwiedzających
votes 6 x oceniona
score Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
attributes Atrybuty skrzynki

One-minute cache  Go geocaching with children  Take something to write  Monumental place  Bike  Recommended at night 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL
„100 lat kina w Łowiczu” to swoista kronika miasta widziana przez pryzmat kina, które jest w nim obecne od stu lat. Szczegółowo dokumentuje i obrazuje przemiany, jakie dokonały się w filmowym życiu miejscowości, gdzie wciąż podtrzymuje się tradycję edukacji i rozrywki poprzez kino. 

Wynalazek braci Lumière – kinematograf – dotarł do Łowicza w 1912 roku. Prowincjonalne miasteczko znajdowało się wówczas pod zaborem rosyjskim, lecz znaleźli się w nim pasjonaci tej niezwykłej nowinki technicznej, którzy postanowili na ten cel zaadaptować lokalną salę widowiskową. Dzięki ich staraniom wkrótce rozpoczęło działalność kino Eos i od tego czasu niemalże nieprzerwanie mieszkańcy Łowicza mogli korzystać z tej formy rozrywki. Dziś w mieście istnieje Fenix, należący do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, działa DKF „Bez nazwy”, odbywają się coroczne edycje Och! Film Festiwalu i prowadzona jest edukacja filmowa dla młodzieży. Zatem przez wiek w filmowym życiu Łowicza zmieniło się prawie wszystko prócz dużego entuzjazmu do kina, co dokumentuje książka „100 lat kina w Łowiczu” Macieja Malangiewicza i Jacka Rutkowskiego. Miarą upływu czasu są w niej zmiany, jakie dokonały się zarówno w samej lokalizacji, jak też w nazewnictwie, repertuarze, obsłudze oraz liczbie kin. W ten sposób autorzy pragnęli złożyć hołd „osobom, obiektom i wydarzeniom” ukazanym „na tle historii miasta z KINEM w tle”. 

Już pierwsze kino w Łowiczu dokonało zmian w życiu kulturalnym i towarzyskim tej miejscowości. Struktura poszczególnych rozdziałów książki, zatytułowanych w prosty sposób „Kino Eos 1912-1939”, „Kino Wojskowe 1920-1934”, „Kino Zorza 1933”..., opiera się na przedstawieniu kolejnych etapów działalności łowickich placówek kinowych z uwzględnieniem zmian historycznych i ustrojowych w Polsce. Z dużą pieczołowitością autorzy publikacji zgromadzili informacje oraz dokumenty dotyczące architektury i wyposażenia budynków mieszczących kino, jak też jego właścicieli, repertuaru, pracowników oraz publiczności. Dużą pomocą posłużyło im w tej rekonstrukcji archiwum miejskie oraz lokalna prasa, którą zacytowali w obszernych fragmentach. Zainteresowanie Malangiewicza i Rutkowskiego wzbudziły ponadto reakcje na wyświetlane filmy oraz tworzące się wokół nich zjawiska kulturowe, takie jak popularność wybranych aktorów. Z relacji i wspomnień świadków wynotowali wiele ciekawostek związanych z produkcjami polskimi i zagranicznymi, które gościły na ekranie, jak też z organizacją widowni i zapewnieniem jej dobrych warunków projekcji. Nie pominęli także dodatkowych funkcji budynku kinowego, pełnionych przezeń na przestrzeni lat w odpowiedzi na dodatkowe potrzeby miasta. 

Funkcjonowanie kin w Łowiczu zostało podporządkowane wielkiej historii, która działa się za ich drzwiami. W okresie żałoby po Marszałku Józefie Piłsudskim Eos wyświetlał bezpłatnie reportaż filmowy z uroczystości pogrzebowych. Wybuch drugiej wojny spowodował konfiskatę sprzętu projekcyjnego oraz adaptację wnętrz na potrzeby wojska okupanta, zaś ocalałe kino Corso wyświetlało filmy propagandowe. W 1945 roku łowickie kina, podobnie jak wszystkie inne w Polsce, zostały upaństwowione, a niespełna dekadę później działającą wówczas Bzurę włączono na mocy odgórnej decyzji w dzieło „umacniania sojuszu polsko-radzieckiego” i temu celowi podporządkowano jej repertuar. W późniejszym okresie życie kina przeplatało się z łowickimi wydarzeniami o charakterze lokalnym, tutaj również odbywały się największe imprezy cykliczne w mieście. Zmiana ustrojowa pociągnęła za sobą zmianę właściciela kina na Skarb Państwa oraz niekorzystne dlań perturbacje. Okres pewnej stagnacji zakończył się szczęśliwie sześć lat temu, wraz z powołaniem do istnienia kina Fenix, kiedy to filmowe życie Łowicza ponownie nabrało rozpędu. 

Zaletą książki animatora kultury w Łowiczu Macieja Malangiewicza oraz grafika, a zarazem fotografa miasta Jacka Rutkowskiego jest kompleksowe ujęcie problematyki zasygnalizowanej w tytule publikacji. Na przykładzie jednej miejscowości udało im się pokazać długoletnie istnienie oraz ciągłość tradycji kinowej w małych miastach, na którą nakładały się zmiany historyczne w kraju oraz przemiany w kinematografii. Wędrówka śladem łowickich kin to jednocześnie podróż przez sto lat kina w Polsce, kiedy to w poszczególnych okresach dominowały różne kinematografie, triumfy święciły polskie i zagraniczne hity, zmieniały się upodobania widzów oraz aparatura filmowa. Autorzy postarali się, by książka była jak najlepiej udokumentowana oraz zilustrowana, dlatego już samo jej przeglądanie sprawia przyjemność. Dołożyli też wiele trudu, by odtworzyć repertuar kin łowickich w latach 1912-1937. „100 lat kina w Łowiczu” to oryginalna, ciekawa pozycja, wnosząca wiele do obrazu kultury filmowej w Polsce. 
Co do samej skrzynki to szukaj z wzniesioną głową, ale nie za wysoko. Nie jest magnetyczna pomimo magnesów.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
travelbug Geokrety

geokret  FORD - Całkowity dystans: 3224 km
geokret  4ch przyjaciół-Krowa - Całkowity dystans: 3974 km