Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
GO! - Finał / SA - OP5648
i to już jest koniec i nie ma już nic
Owner: Silent A
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 316 m. ASL.
 Region: Poland > opolskie
Cache type: Other type
Size: Regular
Status: Archived
Date hidden: 06-08-2012
Date created: 06-08-2012
Date published: 06-08-2012
Last modification: 18-12-2017
26x Found
1x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
83 visitors
26 x rated
Rated as: Excellent
17 x recommended
This cache is recommended by: ajka, atena.pl, baloniarz, freney, harpus, Jed team, Kawka, Łza+Ela+Lenka (drużyna MTB), Mario&Monia, Mhonar, Nannette, norbinorek, Qbacki, rubin, tboniasty, testarossa, Wrzos
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Nature  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Gdy po pierwszych znalezieniach skrzynek dotarłem do etapu zakładania własnych jedną z pierwszych oczywistych lokalizacji były Góry Opawskie. Początkowo miały to być jakieś pojedyncze skrzynki ale szybko pojawił sie pomysł projektu - początkowo pomysł był aby oskrzynkować same szczyty z "kopą" w nazwie;-), co dałoby kilka skrzynek. Rozpocząłem więc zbieranie materiałów - przewodniki, mapy, przekopane setki stron i nagle zaczęły się pojawiać dziesiątkami miejsca o których nie miałem pojęcia, miejsca ciekawe i mało znane. Projekt rozwinął się w całkiem spore zadanie, chwilami musiałem wręcz sie ograniczać bo tyle było miejsc, że nie dałbym rady w rok tego oskrzynkować. Generalnie starałem sie nie dublować skrzynek (wyjątek Biskupia Kopa), istniejące skrzynki można również traktować jako uzupełnienia - pokazują ciekawe miejsca.
Projekt GO! sobie kiełkował i kiełkował, w tym czasie zrobiłem 2 inne projekty (CO i TdT) i w końcu nadszedł czas na realizację tego co było w planach od początku.
Założenie projektu jest takie, że skrzynki skupiają się na miejscach a nie maskowaniach. Miłośnicy leśnych maskowań, preform wbitych w ziemię, skomplikowanych konstrukcji czy nawet prostych pieńków będa niezadowoleni - nic takiego tutaj nie znajdą. Skrzynki projektu GO! są klasycznymi skrzynkami górskimi, trudnością w ich zdobyciu jest dotarcie na miejsce a nie szukanie miejsca ukrycia czy maskowania. Jednak dzięki temu nie ma drogi na skróty! telefon do przyjaciela w niczym nie pomoże - zdobyć górę trzeba samemu, samemu trzeba przejść kilka, kilkanaście, czasami kilkadziesiąt kilometrów - i to jest ta trudność.

Góry Opawskie - dla wielu zaczynają się (i kończą) na Biskupiej Kopie, co widać w każdy weekend po tłumach ludzi zdobywających (czasami po raz n-ty) najwyższą górę Gór Opawskich. Poza Biskupią Kopą w Górach Opawskich znajdziemy wiele miejsc bez ludzi (turystów), z dziką zwierzyną (nie raz i nie dwa spod nóg mi uciekały zwierzaki) i śladami historii. Projekt GO! daje pewne wyobrażenie o Górach Opawskich, że to nie tylko jedna góra, jedno schronisko i tłumy na szlakach.

Projekt GO to góry, a jak góry to szczyty, skrzynki projektowe są wiec umieszczone na szczytach:
Masyw Lipowca:  GO! 01 - Dębowa Góra / SA, GO! 02 - Wężowa Góra / SA, GO! 03 - Lipowiec / SA
Masyw Granicznego Wierchu: GO! 04 - Graniczny Wierch / SA, GO! 05 - Kocia Góra / SA
Masyw Długoty: GO! 06 - Wróblik / SA, GO! 07 - Okopowa / SA, GO! 08 - Długota / SA
Masyw Olszaka: GO! 09 - Olszak / SA, GO! 10 - Żabie Oczko / SA (wyjątkowo uzupełnienie)
Masyw Parkowej Góry: GO! 11 - Przednia Kopa / SA, GO! 12 - Średnia Kopa / SA, GO! 13 - Tylna Kopa / SA
Masyw Biskupiej Kopy: GO! 14 - Szyndzielowa Kopa / SA, GO! 15 - Zamkowa Góra / SA, GO! 16 - Srebrna Kopa / SA, GO! 17 - Biskupia Kopa / SA

Góry to jednak nie tylko szczyty, szczególnie w Górach Opawskich, które nie są wysokie i były  wykorzystywane gospodarczo i militarnie od setek lat, co pozostawiło po sobie wiele śladów. Ślady te starałem się pokazać skrzynkami, które są uzupełnieniem do projektu, nie są wymagane do finału ale mogą być bardziej interesujące dla osób których nie pociągają samotne szczyty bez szlaków.

Dużo skrzynek, szczególnie tych na szczytach umieszczonych jest w miejscach do których nie prowadzą żadne szlaki! Nie ma jednak specjalnie trudnych tras, do większości skrzynek można zabrać dzieci (może poza Kocią Górą na której chaszczowanie jest straszliwe) ale to zależy od kondycji i samopoczucia. Trzeba pamiętać, że góry to jednak góry! Nawet takie niskie. Do wielu skrzynek da się dojechać rowerem, chociaż lepiej mieć jakies przygotowanie do jazdy w górach bo to nie to samo co po płaskim i często to co zyskamy zjeżdżając z górki stracimy wpychając rower pod górkę.

Skrzynka finałowa

Redundancja to podstawa, więc w projekcie mamy pełne zabezpieczenie przed utratą jednej skrzynki. Kody do finału są liczone masywami - skrzynki w danym masywie mają identyczny kod więc praktycznie wystarczy zdobyć jedną skrzynkę z każdego masywu i możemy atakować finał. Uzupełnienia (poza GO! 10 - Żabie oczko / SA) nie zawierają kodów. Podział skrzynek zawierających kody na masywy macie powyżej.

Szykując się na skrzynkę finałową należy sobie odpowiedzieć na pytanie: czy idę na skróty (po jednej skrzynce z masywu), czy jadę pełny program - wszystkie skrzynki i finał jest zamknięciem projektu. Niezależnie od odpowiedzi witam na finale - każdy szuka skrzynek na własne konto i jak chce iść na skróty proszę bardzo (ci którzy widzieli TdT wiedzą, że u mnie finał moze być nawet i bez kodów).

No dobra, my tu gadu gadu a kilometry lecą... czas na przepis na kesza:

Koordy obliczysz za pomocą wzoru:

N 50 16  .  3 x SUM2 - 25 

E 17 26  .  3 x SUM1 - 292

SUM1 to suma kodów z masywów Lipowca, Granicznego Wierchu i Długoty.

SUM2 to suma kodów z masywów Olszaka, Parkowej Góry i Biskupiej Kopy.

UWAGA! Wszystkie kody w logbookach są zapisane szesnastkowo, najpierw zamień je na dziesiętne:

na przykład

A0 to 10x16+0 = 160

71 = 7x16+1 = 113

Skrzynka znajduje się w masywie Biskupiej Kopy, kilkaset metrów od parkingu, nie trzeba się specjalnie wspinać.

*****Skrzynka*****

Skrzynka rozmiaru normalnego, pod drzewem, przywalona kamieniami i przysypana liścmi.

Szukaj 2 sporych drzew obok siebie - jedno iglaste, drugie liściaste, pod iglastym jest skrzynka.

Skrzynka znajduje sie całkiem blisko innej skrzynki z serii GO!

OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 21 times, Hits: 10 times.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 26x Not found 1x Note 0x All entries Hide deletions