Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
NT-047 Bitwa pod Koronowem - OP4F00
A.D. 10.X.1410r.
Właściciel: night_time
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 103 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 25-03-2012
Data utworzenia: 05-05-2012
Data opublikowania: 05-05-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 01-02-2020
80x znaleziona
2x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 7 obserwatorów
51 odwiedzających
61 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: MarcoPolo
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W świadomości historycznej większości Polaków najważniejsze miejsce zajmuje zwycięstwo pod Grunwaldem, znane z wielu przekazów historycznych, powieści i filmu. Bitwa ta nie zakończyła jednak konfliktu polsko - krzyżackiego. Zakon, wprawdzie już osłabiony, ale nadal prowadził swoją zaborczą politykę. Jej wynikiem była wyprawa dwóch armii na terytorium polskie.
Jedną z nich w sile 4 tys. rycerzy dowodził Michał Kuchmeister von Sternberg. Miała ona za zadanie, prawdopodobnie po zajęciu Tucholi, Koronowa i Bydgoszczy iść w głąb Kujaw i Wielkopolski. Miało to zmusić Jagiełłę do zawarcia pokoju na warunkach dogodnych dla Zakonu.
          Tymczasem Jagiełło skutecznie pokrzyżował plany Krzyżaków doprowadzając w pore na głównym kierunku zagrożenia do bitwy pod Koronowem, rozbijając armię krzyżacką. Rycerze polscy zgrupowani pod Koronowem dowiedzieli się o nadejściu wojsk zakonnych wczesnym rankiem 10.X.1410r. Wysłano wtedy dwóch rycerzy na zwiady, których jednak Krzyżacy wzieli do niewoli. Ci chytrze skłamali, że załoga polska w Koronowie to zbieranina chłopów i ludzi niedoświadczonych, których łatwo pokonać.
Krzyżacy zachęceni ich zeznaniami, szybko ruszyli w kierunku miasta. Gdy stanęli na Wzgórzu Łokietka widok, który ujrzeli - piechotę i rycerstwo konne gotowe do walki, przeraził ich i rzucili się do ucieczki. Za uciekającymi ruszył pościg. W trakcie ucieczki łucznicy królewscy pokładli trupem wielu Krzyżaków.
          Wzięto wielu jeńców, wśród których był sam dowódca krzyżackiej armii. Najemnych rycerzy zagranicznych, którzy dostali się do niewoli, Jagiełło kazał ugościć i wypuścić na wolność, co miało duże znaczenie propagandowe. Rozbicie jednej z armiii krzyżackich spowodowało załamanie się zakonnej ofensywy. Polacy przejęli inicjatywę i do rokowań pokojowych zakończonych traktatem w Toruniu 11.02.1411r. przystąpili jako zwycięzcy. Zwycięstwo było tym cenniejsze, że w przeciwieństwie do Grunwaldu, gdzie rycerstwo polskie było w przewadze, to w bitwie pod Koronowem liczebną przewagę posiadali Krzyżacy.
           Do rozstrzygającej bitwy doszło na wzgórzu w pobliżu wsi Wilcze, która nosiła wtedy nazwę Nowe Łącko. Rycerze uformowani w linie ruszyli na siebie tocząc indywidualne pojedynki, charakterystyczne dla bitew średniowiecznych. Dwukrotnie uzgadniano przerwy w walce dla odpoczynku. W tym czasie zbierano rannych, uprzątano trupy, wymieniano jeńców i częstowano się wzajemnie winem :)
Przełomowym momentem w bitwie było zrzucenie z konia nieprzyjacielskiego chorążego i przejęcie chorągwi krzyżackiej przez Jana Naszana z Ostrowiec. Krzyżacy rzucili się do ucieczki, za którymi podążyli konni łucznicy i lżej uzbrojeni jeźdźcy. Wtedy też zginęło najwięcej rycerzy armii zakonnej.
          Znaczenie zwycięstwa pod Koronowem było niedoceniane. Wprawdzie kronikarz dziejów Polski Jan Długosz wspaniale, choć przesadnie określił wynik bitwy:
"A lubo wygrana pod Koronowem była rzeczywiście mniejszą niż pod Grunwaldem, wszelako ze względu na niebezpieczeństwo, wytrwałość i zapał walczących. można ją wyżej kłaść nad grunwaldzką",
to jednak dopiero historycy ocenili to zwycięstwo jako drugie co do znaczenia po grunwaldzkim.
Dla uczczenia tak ważnego dla losów Polski zwycięstwa, w Koronowie powstał pomnik.

oprac. G. Myk.

 

Kordy wskazują na pomnik, keszyk w promieniu ok. 15 m.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
pomnik
opis bitwy wg Długosza