Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Historyczna stocznia Paruszewskiego - OP4C1C
Mało znana historyczna stocznia we Włocławku
Owner: Michal_G
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 51 m. ASL.
 Region: Poland > kujawsko-pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 07-04-2012
Date created: 06-04-2012
Date published: 06-04-2012
Last modification: 23-08-2012
13x Found
1x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
9 visitors
8 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: Grisznak
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place  You will need a shovel 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Prawdopodobne miejsce położenia stoczni inż. Aleksandra Paruszewskiego. Niestety, niewiele wiadomo na temat działalności tej firmy. Założona została w 1888 roku i funkcjonowała pod trzema podobnie brzmiącymi nazwami: "Zakłady Mechaniczne Żeglugi A.Paruszewski w Włocławku", "Fabryka Statków Spławnych i Tartak Parowy Aleksandra Paruszewskiego w Włocławku" oraz "Włocławskie Towarzystwo Budowy Statków Rzecznych spółka z o.o.". Nazwy te widnieją w trzech miejscach: na świadectwie pracy Jana Kugaczewskiego wystawionym przez Aleksandra Paruszewskiego 15 czerwca 1914 roku, na akcie kupna - sprzedaży terenu po Belgijsko - Polskim Towarzystwie Handlowo - Przemysłowym "Belpol" S.A. z dnia 21 listopada 1949 roku, oraz na żeliwnej tabliczce do głowicy koła sterowego na mostku holownika "Lubecki". W 1911 roku stocznia inż. Paruszewskiego była jedną z dwóch (obokstoczni Towarzystwa "Krater") działających we Włocławku.

Z analizy skąpej bazy źródłowej wynika, że stocznia zajmowała obszar o powierzchni około 6400 m2, w rejonie dzisiejszej ul. Cysterskiej. Pochylnia do budowy statków znajdowała się w miejscu dzisiejszego wału przeciwpowodziowego, wzniesionego w latach 1935 - 1937 przy okozji budowy nowego mostu drogowego. Przebiegała ona równolegle do linii Wisły, stworzona dzięki naturalnemu i łagodnemu spadkowi terenu w kierunku koryta rzeki. Usytuowanie pochylni jest doskonale widoczne na pocztówce wydanej przez W. Piechaczka i Spółkę około 1913 roku. Przy prawym brzegu Wisły, w miejscu gdzie znajdowała się stocznia Paruszewskiego, widoczne są - w różnej fazie budowy - kadłuby 6 dużych drewnianych jednostek , prawdopodobnie berlinek. Podobny wizerunek utrwalił Włodzimierz Zamarajew na rysunku przedstawiającym regaty we Włocławku. Do czasów obecnych z zabudowań stoczni Paruszewskiego przetrwał tylko budynek w którym mieściły się biura i pomieszczenia socjalne firmy.

 

Kesz to blaszana skrzyneczka schowana jakieś 15cm pod ziemią w miejscu gdzie wskazują współrzędne, nieopodal budynku o którym mowa wcześniej.

 

Źródło: http://www.historiawloclawka.pl/dzieje-holownika-lubeckkiego

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Włodzimierz Zamarajew - regaty we Włocławku
Skręć gdzie latarnia stoi okrakiem
Leżę tuż pod nią
Log entries: Found 13x Not found 1x Note 0x All entries Show deletions