Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Che_01 kościół św. Anny - OP4B06
Właściciel: Chelsea118
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 74 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 23-03-2012
Data utworzenia: 23-03-2012
Data opublikowania: 23-03-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 05-04-2021
53x znaleziona
3x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
68 odwiedzających
40 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: januszex, k.mil
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 HISTORIA: Głównym kościołem znajdującym się na terenie jordanowskiej parafii, w którym rozwija się życie religijne i duszpasterskie jest niewątpliwie kościół parafialny pod wezwaniem św. Anny w Jordanowie.

Według tradycji został zbudowany staraniem cystersów paradyskich w pierwszej połowie XVI wieku jako kościół parafialny dla wiernych z Jordanowa, Gościkowa, Nowego Dworku, Szumiącej oraz w późniejszym czasie również dla wiernych z Rusinowa i Glińska. Kościół p. w. św. Anny konsekrował 1 listopada 1629 roku biskup Jan Baltazar von Liesch de Horland sufragan wrocławski.

W roku 1673 cystersi wznieśli murowaną nawę kościoła św. Anny, a w roku 1697 dostawiono do niego wieżę drewnianą o dwóch kopułach, które zlikwidowano w 1886 roku. Obok wspomnianej wieży znajdowała się dobudówka cmentarna z 1876 roku. Według źródeł historycznych kruchta kościoła św. Anny pochodzi z XVIII wieku.

W roku 1862 świątynia w Jordanowie stała się kościołem parafialnym. Kościół parafialny został w 1882 roku rozbudowany w kierunku wschodnim, zwłaszcza prezbiterium i transept. Dzięki temu powiększono kościół o dwie trzecie i przybrał on kształt w formie krzyża z dwiema bocznymi kaplicami. Po wspomnianej rozbudowie i powiększeniu kościół św. Anny miał 29,50 m długości, 9,60 m szerokości i 7 m wysokości. Dach jego pokryto dachówką. Od frontu kościoła znajdowała się dobudowana wcześniej wieża drewniana o wysokości 28, 25 m, w której umieszczono trzy dzwony, zakupione w 1924 roku. W następnym roku na wieży położono nowy dach.

Kościół św. Anny w Jordanowie - murowany z cegły - jest jednonawowy, z prezbiterium i transeptem szerokości nawy. Prezbiterium i ramiona transeptu zostały zamknięte trójbocznie. Wspomniana wyżej drewniana wieża przylega do kościoła parafialnego od zachodu.

Starsza część kościoła św. Anny w Jordanowie - według źródeł historycznych - jest późnogotycka, natomiast nowsza neogotycka. Część starsza jest oskarpowana, ozdobiona na ścianach dekorowanymi i ostrołukowymi blendami oraz sterczynami w szczycie zachodnim. Natomiast część nowszą stanowi dobudowana część wschodnia kościoła, która prezentuje formy neogotyckie. Natomiast wystrój wnętrza kościoła św. Anny jest barokowy. Kościół otoczony jest murem z bramą z 1770 roku, nad którą umieszczono w 1949 roku figurę Matki Bożej Niepokalanej. W roku 1953 postawiono nad nią ochronny daszek oraz doprowadzono światło elektryczne.

Przy świątyni jordanowskiej rośnie siedem okazałych, pomnikowych dębów w wieku około 400 lat, sięgających 17 - 21 metrów wysokości, o obwodach: 310, 319, 377, 492, 540, 582 i 678 centymetrów.


 


KESZ: Mały kesz kryje się w lasku na godzinie pierwszej, stojąc przodem do wieży kościelnej.Szukaj grobowca rodziny Fechnerów. Pierwszy z grobowców nie jest tym, którego szukasz. Kesz kryje się tam, gdzie niegdyś rosły chryzantemy.

Uwaga: Kordy orientacyje, ułatwiające znalezienie miejsca, a nie kesza.

 

Wyposażenie:

Logbook,ołówek ,temperówka 

Kilka drobnych fantów na wymianę.

Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000 :
Dolina Leniwej Obry  -  PLH080001
natura2000
Obrazki/zdjęcia
Ogólny widok.