Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Tour de Jelenia Góra - Brama Wojanowska - OP4A92
Druga z serii Tour de JG
Eigenaar: chinczyk
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 336 meter NAP
 Provincie: Polen > dolnośląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 19-03-2012
Gemaakt op: 19-03-2012
Gepubliceerd op: 19-03-2012
Laatste verandering: 27-12-2015
112x Gevonden
3x Niet gevonden
3 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
5 x Bekeken
76 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
7 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Baca101, Kaczor, kawior&jardo, Nannette, Qbacki, rakuu, Wrzos
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  One-minute cache  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
Brama Wojanowska, która kilka lat temu wróciła na dawne miejsce, przypomina dziś, gdzie kończyło się średniowieczne miasto. Była jedną z trzech bram znajdujących się w systemie miejskich fortyfikacji. Swą nazwę zawdzięcza położnej niedaleko wsi Wojanów. Lochy pełniły funkcję więzienia. Z tamtego bowiem kierunku przez tę bramę wjeżdżało się do miasta. Z linią murów obronnych powiązana jest również kaplica świętej Anny wybudowana w basteję powstała na początku XVI wieku. W 1634 kaplica spłąnęła w pożarze. W 1669 roku przejęli ją jezuici, a dopiero w latach 1atach 1709-1715 przebudowano obiekt. Legenda głosi, że w zawieszony na wieży kaplicy dzwon bito tylko wtedy, gdy zmarł stały mieszkaniec miasta. Kaplica świętej Anny to niewielka budowa na podkowiastym rzucie. Od strony wschodniej pomiędzy oknami zachowała się kamienna strzelnica kluczowa, a druga niżej w kamiennej podmurówce.
Średniowieczne miasto nie kończyło się w zasadzie na linii murów obronnych, przed bramami murów kształtowały się przedmieścia. Jeszcze w połowie XVI wieku tuż za bramą wojanowską znajdował się cmentarz, powstały w miejscu dawnego ogrodu. Został on zamknięty podczas wojny trzydziestoletniej. W drugiej połowie XVIII wieku stopniowo zaczęto przebudowywać bramy miejskie. W 1755 powiększono bramę Wojanowską, a w drugiej połowie XIX władze zdecydowały o przeniesieniu jej do koszar Von Neumanna przy dzisiejszej ulicy Obrońców Pokoju.
Po ponad stu latach Brama Wojanowska wróciła na swoje miejsce. Kaplica św.Anny jest dziś kościołem pomocniczym parafii pw. Św. Erazma i Pankracego.

Jelenia Góra

Brama Wojanowska, która kilka lat temu wróciła na dawne miejsce, przypomina dziś, gdzie kończyło się średniowieczne miasto. Była jedną z trzech bram znajdujących się w systemie miejskich fortyfikacji.

Swą nazwę zawdzięcza położnej niedaleko wsi Wojanów. Lochy pełniły funkcję więzienia. Z tamtego bowiem kierunku przez tę bramę wjeżdżało się do miasta. Z linią murów obronnych powiązana jest również kaplica świętej Anny wybudowana w basteję powstała na początku XVI wieku. W 1634 kaplica spłąnęła w pożarze. W 1669 roku przejęli ją jezuici, a dopiero w latach 1atach 1709-1715 przebudowano obiekt.

Legenda głosi, że w zawieszony na wieży kaplicy dzwon bito tylko wtedy, gdy zmarł stały mieszkaniec miasta. Kaplica świętej Anny to niewielka budowa na podkowiastym rzucie. Od strony wschodniej pomiędzy oknami zachowała się kamienna strzelnica kluczowa, a druga niżej w kamiennej podmurówce.

Brama Wojanowska

*Foto Agnieszka Gierus

Średniowieczne miasto nie kończyło się w zasadzie na linii murów obronnych, przed bramami murów kształtowały się przedmieścia. Jeszcze w połowie XVI wieku tuż za bramą wojanowską znajdował się cmentarz, powstały w miejscu dawnego ogrodu. Został on zamknięty podczas wojny trzydziestoletniej.

W drugiej połowie XVIII wieku stopniowo zaczęto przebudowywać bramy miejskie. W 1755 powiększono bramę Wojanowską, a w drugiej połowie XIX władze zdecydowały o przeniesieniu jej do koszar Von Neumanna przy dzisiejszej ulicy Obrońców Pokoju.Po ponad stu latach Brama Wojanowska wróciła na swoje miejsce.

Kaplica św.Anny jest dziś kościołem pomocniczym parafii pw. Św. Erazma i Pankracego.


Skrzynka to mikro pojemnik zawierający logbook, coś do pisania , certyfikat dla pierwszego znalazcy (tylko jeden)

Skrzynka należy do Wycieczki po Jeleniej Górze i zawiera informację potrzebne do podjęcia skrzynki finałowej. 

Podpowiedz spisz bo będzie Ci potrzebna, znajduje się z tyłu logbooka...

Miejsce ukrycia jest BARDZO MOCNO uczęszczane więc uważaj jak podejmujesz skrzynkę, to że Ty nikogo nie widzisz nie znaczy że nikt nie widzi Ciebie!
Polecam szukanie po zmroku
Podstawą do zalogowania tej skrzynki jest wpis w papierowym logbooku , jednakże proszę o wpisywanie w logu elektronicznym czegokolwiek, aby logi nie były puste (dwa,trzy słowa) Pamiętajmy że informację z logów często są pomocne dla innych poszukiwaczy. Dziękuję.

Więcej o Tour the Jelenia Góra
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien