Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Tour de Jelenia Góra - Brama Wojanowska - OP4A92
Druga z serii Tour de JG
Właściciel: chinczyk
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 336 m n.p.m.
location Województwo: Polska > dolnośląskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mikro
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 19-03-2012
creation-date Data utworzenia: 19-03-2012
published-date Data opublikowania: 19-03-2012
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 27-12-2015
znaleziona 112x znaleziona
nieznaleziona 3x nieznaleziona
komentarz 3 komentarze
watchers 3 obserwatorów
visits 2 odwiedzających
votes 76 x oceniona
score Oceniona jako: znakomita
rekomendowana 7 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Baca101, Kaczor, kawior&jardo, Nannette, Qbacki, rakuu, Wrzos
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne  Zalecane szukanie nocą 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL
Brama Wojanowska, która kilka lat temu wróciła na dawne miejsce, przypomina dziś, gdzie kończyło się średniowieczne miasto. Była jedną z trzech bram znajdujących się w systemie miejskich fortyfikacji. Swą nazwę zawdzięcza położnej niedaleko wsi Wojanów. Lochy pełniły funkcję więzienia. Z tamtego bowiem kierunku przez tę bramę wjeżdżało się do miasta. Z linią murów obronnych powiązana jest również kaplica świętej Anny wybudowana w basteję powstała na początku XVI wieku. W 1634 kaplica spłąnęła w pożarze. W 1669 roku przejęli ją jezuici, a dopiero w latach 1atach 1709-1715 przebudowano obiekt. Legenda głosi, że w zawieszony na wieży kaplicy dzwon bito tylko wtedy, gdy zmarł stały mieszkaniec miasta. Kaplica świętej Anny to niewielka budowa na podkowiastym rzucie. Od strony wschodniej pomiędzy oknami zachowała się kamienna strzelnica kluczowa, a druga niżej w kamiennej podmurówce.
Średniowieczne miasto nie kończyło się w zasadzie na linii murów obronnych, przed bramami murów kształtowały się przedmieścia. Jeszcze w połowie XVI wieku tuż za bramą wojanowską znajdował się cmentarz, powstały w miejscu dawnego ogrodu. Został on zamknięty podczas wojny trzydziestoletniej. W drugiej połowie XVIII wieku stopniowo zaczęto przebudowywać bramy miejskie. W 1755 powiększono bramę Wojanowską, a w drugiej połowie XIX władze zdecydowały o przeniesieniu jej do koszar Von Neumanna przy dzisiejszej ulicy Obrońców Pokoju.
Po ponad stu latach Brama Wojanowska wróciła na swoje miejsce. Kaplica św.Anny jest dziś kościołem pomocniczym parafii pw. Św. Erazma i Pankracego.

Jelenia Góra

Brama Wojanowska, która kilka lat temu wróciła na dawne miejsce, przypomina dziś, gdzie kończyło się średniowieczne miasto. Była jedną z trzech bram znajdujących się w systemie miejskich fortyfikacji.

Swą nazwę zawdzięcza położnej niedaleko wsi Wojanów. Lochy pełniły funkcję więzienia. Z tamtego bowiem kierunku przez tę bramę wjeżdżało się do miasta. Z linią murów obronnych powiązana jest również kaplica świętej Anny wybudowana w basteję powstała na początku XVI wieku. W 1634 kaplica spłąnęła w pożarze. W 1669 roku przejęli ją jezuici, a dopiero w latach 1atach 1709-1715 przebudowano obiekt.

Legenda głosi, że w zawieszony na wieży kaplicy dzwon bito tylko wtedy, gdy zmarł stały mieszkaniec miasta. Kaplica świętej Anny to niewielka budowa na podkowiastym rzucie. Od strony wschodniej pomiędzy oknami zachowała się kamienna strzelnica kluczowa, a druga niżej w kamiennej podmurówce.

Brama Wojanowska

*Foto Agnieszka Gierus

Średniowieczne miasto nie kończyło się w zasadzie na linii murów obronnych, przed bramami murów kształtowały się przedmieścia. Jeszcze w połowie XVI wieku tuż za bramą wojanowską znajdował się cmentarz, powstały w miejscu dawnego ogrodu. Został on zamknięty podczas wojny trzydziestoletniej.

W drugiej połowie XVIII wieku stopniowo zaczęto przebudowywać bramy miejskie. W 1755 powiększono bramę Wojanowską, a w drugiej połowie XIX władze zdecydowały o przeniesieniu jej do koszar Von Neumanna przy dzisiejszej ulicy Obrońców Pokoju.Po ponad stu latach Brama Wojanowska wróciła na swoje miejsce.

Kaplica św.Anny jest dziś kościołem pomocniczym parafii pw. Św. Erazma i Pankracego.


Skrzynka to mikro pojemnik zawierający logbook, coś do pisania , certyfikat dla pierwszego znalazcy (tylko jeden)

Skrzynka należy do Wycieczki po Jeleniej Górze i zawiera informację potrzebne do podjęcia skrzynki finałowej. 

Podpowiedz spisz bo będzie Ci potrzebna, znajduje się z tyłu logbooka...

Miejsce ukrycia jest BARDZO MOCNO uczęszczane więc uważaj jak podejmujesz skrzynkę, to że Ty nikogo nie widzisz nie znaczy że nikt nie widzi Ciebie!
Polecam szukanie po zmroku
Podstawą do zalogowania tej skrzynki jest wpis w papierowym logbooku , jednakże proszę o wpisywanie w logu elektronicznym czegokolwiek, aby logi nie były puste (dwa,trzy słowa) Pamiętajmy że informację z logów często są pomocne dla innych poszukiwaczy. Dziękuję.

Więcej o Tour the Jelenia Góra
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 112x nieznaleziona 3x komentarz 3x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia