Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
CO0 - Finał / SA - OP48C2
Szare złoto
Właściciel: Silent A
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 152 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 25-02-2012
Data utworzenia: 21-02-2012
Data opublikowania: 25-02-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 23-01-2015
9x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
6 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
7 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Cichy, GFS, jaros67, m.brunatny, misiekjr, Stryker, Żywcu
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Skrzynka finałowa projektu Cementownie Opola.
Jeśli do niej dotarłeś odwiedziłeś wszystkie miejsca w których znajdowały się cementownie Opola.

Historia opolskich cementowni nie jest zbyt popularna ponieważ były to wszystko cementownie niemieckie (niedobrze), część należało do niemieckich żydów (jeszcze gorzej), za polską można uznać najwyżej cementownie Odra (jej wersję odbudowaną po II wojnie światowej). Przez lata historie te były tabu ponieważ nie chciano podkreślać niemieckiej przeszłości Opola. Na szczęście obecnie historycy dojrzeli do tego, że Opole było przez wiele lat częścią Niemiec i należy to zaakceptować bez próby podważania polskości Opola.

Wszystkie cementownie wybudowano w latach 1857-1908, po I wojnie światowej powoli zaczynały znikać, największym ciosem dla opolskich cementowni była grabież wyposażenia po II wojnie światowej. W latach 60-tych planowano uruchomienie jeszcze jednej, 10-tej(!) cementowni w Opolu. Na szczęście z planów tych nic nie wyszło a w latach 70-tych zaczęto zamykać cementownie w mieście. Było to jedyne sensowne rozwiązanie – miasto szczelnie otoczyło wszystkie zakłady i ich wyrobiska, coraz bardziej dokuczliwe było zanieczyszczenie generowane przez te cementownie – wokół każdej cementowni zalegała gruba warstwa białego pyłu.

Przez lata Opole było ważnym ośrodkiem produkcji cementu – najpierw w Niemczech a później w Polsce. Z opolskiego cementu wybudowano mnóstwo obiektów, trudno wymienić wszystkie ale warto wspomnieć o kilku najciekawszych:
 - cementownia Grundmann już na początku istnienia przemysłu cementowego w Opolu wyprodukowała cement z którego wykonano wierną kopię marmurowego popiersia bogini Junony z Villi Ludovici w Rzymie. Rzeźba ta została nagrodzona w 1867 roku w Paryżu na Wystawie Powszechnej Wszystkich Narodów jako dzieło świadczące o wysokiej jakości opolskiego cementu.
 - cementownia Silesia wyprodukowała specjalny cement, który posłużył do budowy wrocławskiej Hali Stulecia w latach 1911 – 1913. Hala została wybudowana z żelbetu więc cement był głównym materiałem konstrukcyjnym.
 - cementownia Frauendorf wyprodukowała cement z którego wybudowano autostradę Zgorzelec  - Gliwice, lub przynajmniej próbowano ponieważ nie dokończono budowy z powodu II wojny światowej. Niedokończone odcinki autostrady były używane przez kilka dziesięcioleci PRLu. Dopiero kilkanaście lat temu zastąpiono je nową autostradą A4. W kilku miejscach pozna jednak jeszcze zobaczyć pozostałości „betonówki” - np przy węźle Kleszczów a pokruszone płyty betonowe zostały wykorzystane jako podkład pod obecną drogą.
 - cementownia Bolko po II wojnie światowej wyprodukowała cement wykorzystany do odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

Przemysł cementowy był najważniejszym przemysłem Opola, to dzięki niemu Opole z małego miasteczka przekształciło się w duży ośrodek przemysłowy. Przez dziesięciolecia Opole było jednym z największych ośrodków produkcji cementu i to nie minęło – przemysł cementowy przeniósł się z Opola do Choruli gdzie działa cementownia Górażdże – obecnie największa cementownia Europy.

Ślady po cementowniach są w Opolu doskonale widoczne i będą jeszcze widoczne przez wiele lat. Zniknęły co prawda budynki niektórych cementowni ale budynki zajmują niewielką powierzchnie w porównaniu do kopalni surowca – kamionek. To właśnie kamionki są cechą charakterystyczną Opola, zajmują dużą powierzchnię i są trudne do rekultywacji. Przez lata zasypano całkowicie tylko  jedną kamionkę – tę obok cementowni Giesel, obecnie trwa zasypywanie kolejnej kamionki przekształconej w wysypisko śmieci. Pozostałe kamionki są przekształcane na kąpieliska lub są niewykorzystane. 

=====>Dobra, ja tu gadu gadu a pewnie niektórzy chcą wiedzieć GDZIE JEST SKRZYNKA ?
Oczywiście skrzynka nie znajduje się na podanych koordach!
Jak wyliczyć właściwe koordy ? do tego potrzeba wykonać kilka (prostych?) operacji.
Po pierwsze - wszystkie kody zebrane z logbooków składające się z 2 znaków (AB) dzielimy na pół - pierwszy znak (A) użyjemy do szerokości geograficznej a drugi (B) do długości więc najlepiej podzielić wszystkie kody na pół i dalej operujemy na pojedyńczych znakach.
Po drugie - zamieniamy wszystkie kody na liczby;-)jeśli nie wiecie jak to zapytajcie googla lub znajomego informatyka.
Po trzecie - sumujemy osobno liczby A i B
Po czwarte - liczymy koordy wg wzoru:

N 50 sumaA - 42  ,   30 x sumaA - 2 - rok uruchomienia cementowni Grundmann
E 17 sumaB -7   ,    43 x sumaB - 8 - rok uruchomienia cementowni Frauendorf

 

Koordy wypadają w środku dziwnej konstrukcji widocznej na satelicie - jak masz coś takiego to trafiłeś.

*****Skrzynka*****
Uwaga, teren niebezpieczny, konstrukcja się sypie więc trzeba uważać. Można również spotkać tambylców różnego rodzaju więc lepiej być przygotowanym.

Zawartość: wypasiona skrzynka finałowa. Na stałe logbook, ołówek i temperówka. Dla trzech pierwszych zdobywców certyfikaty i prezenty. Dla wszystkich mnóstwo dobra do wymiany, nie krępujcie się i wymieniajcie - tylko proszę bez śmiecia!

Wpisy do logu: znaleziona 9x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria