Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Sanktuarium Jana Pawła II w Staszowie - OP4198
Właściciel: MasterGraba
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 198 m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 02-10-2011
Data utworzenia: 02-10-2011
Data opublikowania: 02-10-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 25-08-2014
70x znaleziona
6x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 1 obserwatorów
5 odwiedzających
54 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
18 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: arieloo, art_noise, B0t3k, Cichy, Doc with the dog, JackStr, kaacmen, Leone, M4jkel, MłodyP, Osioł, Pawello, TriXter, Ubotek, Volfram, wio-laa, Wrzos, złodzieje czasu & Esme
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Sanktuarium Jana Pawła II
w Staszowie

Miejsce, na którym stoi dziś kościół Ducha Świętego nazywane jest „Golgotą Staszowską”. To stwierdzenie ma głębokie uzasadnienie, ponieważ obecna świątynia jest już piątą, wybudowaną w tym miejscu. Ostatni murowany kościół z roku 1832 został zniszczony w czasie II wojny światowej w dniu 9 sierpnia 1944 roku. Był to mały kościółek, obok istniejącej czternastowiecznej fary św. Bartłomieja.
Pamiętny dzień 13 maja 1981 roku był szczególny nie tylko w życiu Kościoła powszechnego, ale również w życiu Kościoła staszowskiego. Ból i cierpienie wszystkich, a zwłaszcza bezustanna Modlitwa Różańcowa w kościele świętego Bartłomieja, towarzyszyła Ojcu Świętemu w Jego walce o życie. Po tym fakcie, wzmogły się usilne prośby do władz państwowych o pozwolenie na budowę świątyni.
Radosny dzień 12 kwietnia 1982 roku przyniósł pozwolenie na budowę kościoła Ducha Świętego w Staszowie. Właśnie wtedy, lud Boży staszowskiej parafii postanowił, iż nowa świątynia będzie wotum wdzięczności za uratowanie życia Papieża Polaka.
Projekt świątyni przygotował mgr inż. arch. Jerzy Wójcik, który zaprojektował dwukondygnacyjny, obszerny i nowoczesny kościół na miejscu zniszczonej świątyni obok Rynku. W imię Boże, prace rozpoczęły się jesienią 1982 roku.
Pasterka w roku 1983 odbyła się już w dolnej świątyni, bez dachu, wśród murów oblepionych śniegiem. To było przedziwne Boże Narodzenie. Dzieciątko Jezus leżało na betonie, w śniegu, pośród surowych murów świątyni, które przypominały ubóstwo tamtej betlejemskiej szopki.
Jeszcze raz, w tym miejscu, pragnę podziękować Wszystkim za trud wspólnej budowy Kościoła Ducha Świętego. Cieszę się, że moja kapłańska pomoc była przydatna. Dzięki wszystkim ludziom dobrej woli, ich wyrzeczeniu i poświęceniu to dzieło budowy mogło powstać.
Uroczystego poświęcenia nowej świątyni w dniu 3 października 1996 roku dokonał J. E. Ks. Bp prof. dr hab. Wacław Świerzawski.
W roku 2002 przystąpiono do renowacji kościoła świętego Bartłomieja. Remont rozpoczęto od położenia blachy miedzianej, wymiany więźby dachowej, nowych tynków zewnętrznych, oddania Kaplicy Tęczyńskich z Kaplicą Różańcową oraz prezbiterium z XV-wiecznym malowidłem patrona parafii. Prace trwają do dziś dzięki wspaniałym
ludziom, dla których ta świątynia jest prawdziwym skarbem i matką wszystkich kościołów staszowskich. W roku 2010 z Bożą i ludzka pomocą chcemy zakończyć wszystkie prace wewnątrz i na zewnątrz zabytkowej świątyni.
Pasterz Kościoła Sandomierskiego J. E. Ks. Bp prof. Dr hab. Andrzej Dzięga na pytanie Proboszcza, gdzie postawić pomnik Janowi Pawłowi II odpowiedział: „Staszów ma najpiękniejszy pomnik, jakim jest kościół Ducha Świętego, a ksiądz Proboszcz niech dba, aby ten kościół był zawsze pełen wiernych – kochających Boga”. Jest to pierwsza w naszej Ojczyźnie świątynia, wybudowana ku czci Jana Pawła II.
2 kwietnia 2005 roku był pamiętnym dniem odejścia naszego Papieża do domu Ojca. W czasie nabożeństwa żałobnego Pasterz Diecezji poprosił o wskazanie miejsca na Kaplicę Jana Pawła II w kościele Ducha Świętego, odnosząc tę świątynię do rangi Sanktuarium Modlitwy Papieskiej.
Dzisiaj jest to kaplica, gdzie wszyscy przychodzący na to miejsce, codziennie na klęczkach zanoszą swoje modlitwy w intencji rychłej kanonizacji Ojca Świętego, w intencji Ojczyzny i w swoich własnych intencjach. W roku 2006 Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski ofiarował naszej świątyni niezwykłą relikwię– ornat, który często używał Jan Paweł II.
Wystrój papieskiej kaplicy, a szczególnie figura Matki Bożej Fatimskiej, przypomina o modlitwie Ojca Świętego w Fatimie 13 maja 1982 roku, podczas której dziękował Maryi za cudowne ocalenie.
Dziś, pragniemy modlić się, dziękując Bogu za posługę Jana Pawła II dla Kościoła powszechnego i naszej umiłowanej Ojczyzny oraz prosić o obfite łaski na czas nawiedzenie wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w naszej Sandomierskiej Diecezji.
Zapraszamy wszystkich przed oblicze Jana Pawła II w staszowskiej świątyni Ducha Świętego – Sanktuarium Modlitwy Papieskiej w 30. rocznicę rozpoczęcia Posługi Piotrowej Jana Pawła II dla Kościoła powszechnego.
Dziękuję wszystkim, dzięki którym ukazał się niniejszy zeszyt „Staszów się modli”. Prosimy o wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Papieża Jana Pawła II za przyczyną św. O. Pio. 


Ks. Prałat Henryk Kozakiewicz
Proboszcz

Źródło: www.swbartlomiej.com


Certyfikaty i Nagrody za FTF:
W skrzynce fizycznie nie ma certyfikatów, ale przewidziane są one dla pierwszych trzech znalazców (grup). Certyfikaty FTF, STF i TTF znalazcy otrzymają podczas osobistego spotkania ze mną w umówionym terminie (najlepiej jakiś event), lub pocztą jeśli nie będzie możliwości spotkania.

Gdzie jest skrzynka ?
Jak wygląda i co się w niej jest ?

Skrzynka jest ukryta kilkanaście metród od Sanktuarium. Skrzynka nie znajduje się w ścianach ani w samym kościele, proszę uszanować powagę tego miejsca i zachowywać się w sposób godny. W keszu znajduje się logbook oraz fanty na wymianę (geokret). Nie ma nic do pisania.

UWAGA ! Proszę o zdobywanie skrzynki najlepiej po zmroku ponieważ w dzień koło kościoła jest zawsze bardzo dużo ludzi i można przez przypadek spalić miejscówkę.

To chyba najtrudniejsza jak do tej pory założona przezemnie skrzynka miejska. Zrobiona głównie dla tych którzy narzekali na zbyt niski poziom trudności skrzynek w Staszowie. Powodzenia.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000 :
Kras Staszowski  -  PLH260023
natura2000
Obrazki/zdjęcia
Sanktuarium
Posąg Jana Pawła II zwrócony ku Staszowskiemu Rynkowi
Certyfikaty dla pierwszych znalazców