OC logo
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Władysław Zamoyski - OP3D93
Właściciel: martuś
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 855 m n.p.m.
location Województwo: Polska > małopolskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mikro
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 19-08-2011
creation-date Data utworzenia: 19-08-2011
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 30-12-2014
znaleziona 357x znaleziona
nieznaleziona 12x nieznaleziona
komentarz 13 komentarze
watchers 4 obserwatorów
visits 1 odwiedzających
votes 219 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
rekomendowana 1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: ALI-K
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Dostępna tylko pieszo  Zalecane szukanie nocą 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL
W latach osiemdziesiątych XIX w. obszary leśne w dobrach zakopiańskich były niszczone rabunkową eksploatacją, co spowodowały opanowanie drzewostanów przez szkodliwego owada - kornika drukarza. Pociągało to za sobą dalsze, intensywne zamieranie drzew. Raport specjalnej komisji tzw. władz krajowych uznał, iż lasy tatrzańskie skazane są wręcz na zagładę. Reagując na tę dramatyczną sytuację władze w Wiedniu nałożyły sekwestr rządowy na lasy zakopiańskie. Wówczas to podniosły się w polskich kręgach głosy, że należy te lasy wykupić bądź na własność kraju, czyli Galicji, bądź Towarzystwa Tatrzańskiego. Motywem tych działań była chęć uchronienia lasów tatrzańskich przed dalszym zniszczeniem oraz zachowanie ich ochronnej roli, a także walorów zdrowotnych i krajobrazowych.

W takiej sytuacji i o taki obiekt stanął w dniu 9 maja 1889 r. do wygranej licytacji Józef Rettinger, pełnomocnik Władysława Zamoyskiego. Trzeba przyznać, iż powszechne było wówczas przekonanie, że Zamoyski nabywa lasy tatrzańskie nie dla zysku, ale dla przejęcia ich w ręce polskie i ocalenia od zniszczenia. Dowiódł tego zresztą całą swoją działalnością w następnych latach. Zaraz po zakupie dóbr zakopiańskich Zamoyski zatrudnił leśniczych i utworzył straż leśną.W ten sposób zakończył się spór o ziemie tatrzańskie.

Historyczną wagę przejęcia lasów tatrzańskich w polskie ręce docenili polscy leśnicy w Galicji i 17 września 1902 r., kilka dni po wygranym procesie przed trybunałem rozjemczym w Grazu, podczas XVIII Walnego Zgromadzenia Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego w Zakopanem, nagrodzili Władysława Zamoyskiego godnością członka honorowego tegoż Towarzystwa.


[...] Dążenia Towarzystwa Tatrzańskiego i Władysława Zamoyskiego znalazły swój szczęśliwy finał dopiero po wielu latach. Lasy tatrzańskie przeszły w 1933 r. na własność Lasów Państwowych i weszły najpierw w skład Parku Przyrody, utworzonego przez Ministra Rolnictwa w 1939 r. na terenach Lasów Państwowych, a następnie w skład Tatrzańskiego Parku Narodowego, utworzonego rozporządzeniem Rady Ministrów w 1954 r. Obecnie więcej niż połowa obszaru TPN to dawna własność Zamoyskiego.


Dzięki staraniom Zamoyskiego i Andrzeja Chramca powstała linia kolejowa Chabówka-Zakopane oraz szosa do Zakopanego.

 

[skrzynka] Skrzynka to mikromagnetyk ukryty pod tablicą o Zamoyskim. O każdej porze dnia i nocy jest tu spory ruch, więc proszę bardzo o ostrożność. Najlepiej usiąść sobie na murku koło tablicy.

travelbug Geokrety

geokret  60 Zatyczka - Całkowity dystans: 1094 km

Obrazki/zdjęcia
pomnik Zamoyskiego