Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
OM#38 - Wzgórze Legend AddON - Kamienne ściany - OP3A29
...kamieniołom na ścieżce przyrodniczej Wierzysko.
Właściciel: atena.pl
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 321 m n.p.m.
location Województwo: Polska > śląskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 09-07-2011
creation-date Data utworzenia: 09-07-2011
published-date Data opublikowania: 09-07-2011
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 15-09-2012
znaleziona 30x znaleziona
nieznaleziona 0x nieznaleziona
komentarz 2 komentarze
watchers 2 obserwatorów
visits 15 odwiedzających
votes 20 x oceniona
score Oceniona jako: znakomita
rekomendowana 11 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: 19Miki99, bountwix, Doc with the dog, GFS, luftmause, Mario&Monia, Qbacki, sebastian, Wookhash, wuja michal, Żywcu
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
attributes Atrybuty skrzynki

Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo  Dostępna rowerem  Skrzynka niebezpieczna  Zalecane szukanie nocą 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

PRZEDSTAWIO OM#38- KAMIENNE ŚCIANY
-----------------------------------------
Obfitość piaskowca w okolicach Łazisk od wieków sprzyjała rozwojowi kamieniarstwa na tych terenach, "Obróbka piaskowca i jego pozyskiwanie w tzw. skatach związane było zarówno z zapotrzebowaniem na wykonywanie detali kamieniarskich przy wznoszeniu budowli sakralnych i świeckich, jak i z potrzebami bardziej pospolitymi: produkcją kamieni młyńskich, kamiennych żaren, osełek. Obfitość suowca, umiejętność jego obróbki, a z drugiej strony rozwój kultu świętych oraz wzrost zapotrzebowania na sztukę religijną po okresie kontrreformacji przyczyniły się do powstania, zwłaszcza w XVIII i XIX wieku, coraz liczniejszych kapliczek i figur świętych. Powstawały one jako fundacje ildywldualne i zbiorowe, pańskie i chłopskie" - jak pisze Maria Lipok-Bierwiaczonek. 

Do słów badaczki dodajmy, że na ziemi pszczyńskiej, a więc także w rejonie Łazisk, znajdujemy liczne przykłady kamiennych krzyży - Bożych Mąk - realizowanych wedle charakterystycznego wzorca - „z cokołem pokrytym rzeźbami figuralnymi". Stan rozpoznania źródeł historycznych nie umożliwił dotąd wskazania lokalizacji dawnych warsztatów kamieniarskich. Pewnych sugestii w tym względzie dostarczają badania Ludwika Musioła, który zapisał, że "wzgórza wokoło Wyrów, zwłaszcza na zachodzie wsi, a więc właśnie w rejonie Wierzyska zawierają niegłęboko pod glebą warstwy dobrego piaskowca, już od dawna wydobywanego". To zapewne było przyczyną, że właśnie w Wyrach osiedliło się już w XVIII wieku kilku kamieniarzy - rzeźbiarzy. Jak pisze L. Musiot: „Około roku 1800 i jeszcze w 1820 roku pracuje tu jako rzeźbiarz - kamieniarz Jerzy Witoszek, a w roku 1815 drugi rzeźbiarz, Ernest Józefowski („Steinmetz-Meister"). Ich domki byty murowane, jak przystoi na kamieniarzy". Dodaje, że „Witoszek i Józefowski są autorami licznych Bożych Mąk w Wyrach, w Mikołowie i w dalszej okolicy (powstałych w początkach XIX wieku)". Obaj wykonywali również prace kamieniarskie przy kościołach i innych kamiennych budowlach. Wskazuje też, że „przed nimi i po nich pracowali w Wyrach, Gostynii w Łaziskach kamieniarze". Można przypuszczać, że od zwiedzanego przez nas kamieniołomu niedaleka musiała być droga do miejsca jego obróbki i posadowienia gotowego dzieła, np. jak pisze L. Musiot - „cuża figura św. Jana Nepomucena przed starym kościołem w Mikołowie przez wyrskiego kamieniarza jest rzeźbiona - pochodzi z roku 1799"
Warto także dodać informację, że kamieniołomy były tu dominialne, więc praca w nich należała do pańszczyźnianych powinności chłopów wyrskich i łaziskich.
 
 (DANE)

Kesz schowany delikatnie extreme, więc nie wybierać się na niego samemu. Schowany na kordach, pod korzeniami - trzeba się trochę wyspinać :) 
travelbug Geokrety

geokret  Kupidynek - Całkowity dystans: 72 km
geokret  NAJSŁYNNIEJSZY SPRZEDAWCA JAJEK - Całkowity dystans: 329 km

Wpisy do logu: znaleziona 30x nieznaleziona 0x komentarz 2x Wszystkie wpisy