Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Ławica - OP385F
Ławica cisza spokój
Owner: hubciooo_z
Please log in to see the coordinates.
Altitude: -33 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Archived
Time required: 2:00 h    Distance to travel: 12.00 km
Date hidden: 16-06-2011
Date created: 18-06-2011
Date published: 18-06-2011
Last modification: 02-05-2012
6x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
21 visitors
6 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place  You will need a shovel  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Ławica – niewielka wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Sieraków. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego. Jest to malowniczo położona wieś, która znajduje się pomiędzy czterema jeziorami. Na plażę co roku zjeżdżają się turyści, nie tylko z Polski. W parku dworskim rośnie kilka starych dębów o obwodzie dochodzącym do 5 m, buk o obwodzie około 360 cm, modrzew o obwodzie około 310 cm oraz dwa cisy. Przed stodołą, obok słupka z drogowskazami szlaków znajduje się wiele głazów narzutowych zwiezionych z okolicznych pól. Służyły one do budowy domów. Większość z nich nosi ślady odłupań (kiedyś zapewne były większe). Najokazalszy z głazów ma  około 360 cm obwodu. Warta zobaczenia jest tez figura Matki Boskiej, która niedawno została odrestaurowana, oraz figura św. Antoniego.

Historia -> Folwark założony ok. poł. XIX wieku na polach wsi Popowo przez Wincentego Ławickiego herbu Ślepowron. W 1926 roku stanowił własność hr. Napoleona Rutkowskiego (1868-1931), później jego spadkobierców. Od 1950 roku jest własnością PGR-u.  Od 1794 roku Ławica należała do Wincentego Prusimowskiego, a następnie do jego potomków. W 1846 roku wieś przeszła w ręce Wincentego Ławickiego. Od końca XIX wieku była w posiadaniu znanego kompozytora, Napoleona Rutkowskiego (1868-1931). Jego najbardziej znany utwór to „Mów do mnie jeszcze”. Hrabia ufundował dzwony w sierakowskim kościele, dom katechetyczny w Sierakowie „Dla dzieci z Ławicy i Popowa” oraz organizował z własnych środków biblioteki polskie w Międzychodzie i Sierakowie. Dwór został zbudowany ok. poł. XIX wieku (po roku 1846) dla Wincentego Ławickiego. Wielokrotnie, choć w niewielkim stopniu, przebudowywany zachował do dziś pierwotną formę architektoniczną.  Ławica była jednym z nielicznych majątków na Pojezierzu, które w okresie zaboru pruskiego nie przeszły w ręce niemieckie. Mieszkańcy wsi brali udział w powstaniu Wielkopolskim w 1918 roku. 

Legendy -> Jezioro Junikowo jest owiane legendą. Podobno koło godziny 00:00 w nocy z jeziora wyłania się kościół, któremu towarzyszą odgłosy bijących dzwonów.

 

Skrzyneczka została ukryta  za mostem, wystarczy dobrze się rozejrzeć.

Zawartość:

1. FTF

2. dziennik

3. prezenty dla szukajacych związane z gminą Międzychód i Sieraków

4. geokrety

 

Bardzo proszę o nie szabrowanie skrzyneczki, postaram się w miarę możliwości na uzupełnianie jej zawartości o kolejne materiały informacyjne i prezenty dla geoMANIAKÓW. Jeżeli posiadasz w swych zbiorach coś co jest do wzięcia w skrzyneczce proszę zostaw do dla innych każdy chce się cieszyć pięknymi przedmiotami.

Serdecznie podziękowania dla pani Agaty z działu Promocji i Rozwoju Gminy UMIG Międzychód za udostępnienie materiałów dotyczących turystyki na terenie gminy Międzychód. 

                                                                                      Hubciooo_z

 

 

 

 

 

 

Pictures
widok
widok 2
pakiet
to tu