Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Park Zaczarowanej Dorożki - OP381D
Właściciel: Tomek&Kiniak
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 212 m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 1.00 km
Data ukrycia: 13-06-2011
Data utworzenia: 13-06-2011
Data opublikowania: 13-06-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 14-09-2012
4x znaleziona
4x nieznaleziona
8 komentarze
watchers 1 obserwatorów
4 odwiedzających
3 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Potrzebna łopatka  Dostępna rowerem  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka umiejscowiona jest w parku na Prądniku Czerwonym. Kesz składa się z kilku skrzynek do których współrzędne oraz opis znajdziesz w każdej następnie znlazezionej skrzynce.

 

Park leży na terenie dawnego folwarku należącego od XV wieku do zakonu Dominikanów. Około roku 1604 Zakon przeniósł główne zabudowania wraz z kaplicą w okolice obecnego kościoła Jana Chrzciciela wtedy też postanowiono iż w rejonie obecnie zajmowanym przez park zostanie wybudowany młyn i stawy rybne, takiej lokalizacji sprzyjała płynąca obok rzeka Prądnik. by usprawnić działanie młynu a jednocześnie obniżyć ryzyko częstych wówczas wylewów rzeki jedną z odnóg Prądnika, tzw. “młynówkę robotną”, połączono z płynącym od północy Sudołem. U zbiegu tych dwóch potoków wybudowano młyn wodny oraz dwa duże stawy położone na zachód od młyna. Podczas Potopu Szwedzkiego w 1655 roku większość zabudować folwarku została spalona a stawy i koryta potoków zasypane. Młyn wraz z potrzebnymi ciekami wodnymi jednak bardzo szybko odbudowano. Początkowo budynek młyna był drewniany dopiero w XIX wieku zastąpiono go budynkiem murowanym, którego bryła zachowała się do dzisiaj[2].

W 1950 roku tereny folwarku dominikańskiego zostały odebrane zakonowi Dominikanów i upaństwowione. Władze państwowe nie kontynuowały prac w młynie, także stawy zostały zaniedbane i stały się miejscem dzikiej rekreacji mieszkańców powstających w okolicy osiedli. W latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku w związku z budową osiedla mieszkaniowego przy ulicy Dobrego Pasterza stawy zostały osuszone i zakopane, a na ich miejscu utworzono park. Przy parku zachował się budynek młyna, jednak został on zamknięty i w żaden sposób nie został zagospodarowany. Na terenach stawów na południe od parku zostały utworzone działkowe ogródki pracownicze. W latach 90 tych na mocy decyzji Komisji Majątkowej tereny parku i ogródków zostały zwrócone zgromadzeniu ojców Dominikanów. Nie miało to jednak żadnego wpływu na funkcjonowanie parku natomiast ogródki działkowe zostały zamknięte jesienią 2006 roku i obecnie na terenie działek budowane jest osiedle mieszkaniowe: Villa Galicja[3]. Przy okazji nadania sąsiedniej ulicy imienia Jana Kaczary park zyskał nazwę Parku Zaczarowanej Dorożki.

 

Multicache dostępny jest również dla użytkowników bez GPS-a , a jeden z etapów jest NIEBEZPIECZNY więc prosimy uważać.

 

Prosimy o wyrozumiałość gdyż jest to nasza pierwsza skrzynka :)

 

Hasło należy pisać drukowanymi literami

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.