OC logo
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Quiz
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
"Szyb ANDRZEJ" [K&T-3] - OP37F7
Zabytek w środku osiedla.
Właściciel: Kondi&Team
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 287 m n.p.m.
location Województwo: Polska > śląskie
type Typ skrzynki: Quiz
size Wielkość: Mała
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 10-06-2011
creation-date Data utworzenia: 10-06-2011
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 03-06-2014
znaleziona 46x znaleziona
nieznaleziona 6x nieznaleziona
komentarz 4 komentarze
watchers 1 obserwatorów
visits 0 odwiedzających
votes 32 x oceniona
score Oceniona jako: znakomita
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka  Dostępna rowerem  Zalecane szukanie nocą 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Szyb "Andrzej" - zabytkowa wieża wyciągowa obsługująca dawny szyb szyb górniczy, znajdujący się w Rudzie Śląskiej przy ul. Obrońców Westerplatte i ul. Odrodzenia.

Historia obiektu


Szyb Andrzej należał do kopalni Błogosławieństwo Boże (Gottessegen) jednej z najstarszych na terenie Rudy Śląskiej - Wirka. Pierwotna nazwa szybu "Andrzej" - "Aschenborn" pochodziła od nazwiska dyrektora kopalni Gottessegen - Adolfa Aschenbora. Kopalnia ta założona została w 1802 r. i należała do bytomsko - siemianowickiej linii hr Henckel von Donnersmarcków. Następnie w latach 1808 , 1824 , 1857 była sukcesywnie powiększana. W 1921 r. przeszła na własność spółki "The Henckel von Donnersmarck - Beuthen Estetes Limited". Oprócz szybu Andrzej (Aschernborn) na terenie kopalni pracowały szyby: szyb Edler ( 1840 -lata 20-te XX w; w 1895 roku zginęło tu w katastrofie 30 górników, na tym miejscu wznosi się pomnik), szyb Arthur (1901 r. - 1931 r. wentylacyjny i wydobywczy, później szyb kopalni Halemba), szyb Hildebrand - Lech - (1904 r., po likwidacji stanowił odrębny zakład produkcyjny pod nazwą kopalni Lech, która w 1938 została połączona z kopalnią Wanda). W związku z włączeniem Rudy Śląskiej do Polski w 1922 r. kopalnia otrzymała nazwę Błogosławieństwo Boże. Została ona unieruchomiona w 1926 r (m.in. również szyb Andrzej). W 1931 r. zamknięto szyb Artur. Szyb Lech traktowany jako odrębna kopalnia został przejęty przez spółkę akcyjną "Godula" i w 1938 r. włączony do kopalni Wanda - Lech. W 1928 r. nieczynną kopalnię Błogosławieństwo Boże przejęła spółka "Wirek - Kopalnie" Spółka Akcyjna. Od 1945 r. do 1969 r. szybem tym wydobywano nieznaczną ilość węgla, który ładowany był jako niesortowany do wagonów. Szyb "Andrzej" był szybem wdechowym i służył jako pomocniczy do wydobywania urobku oraz opuszczania drewna i innych materiałów.




Szyb obecnie


W chwili obecnej szyb otoczony jest fachową ochroną konserwatorską, która zaowocowała rekonstrukcją dachu, renowacją elewacji, iluminacją i dzięki wycince drzew odpowiednią ekspozycją obiektu.


Więcej na stronie Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rudzie Śląskiej.




Co do skrzynki to wspólrzędne  nie wskazują miejsca ukrycia kesza.

Aby go odnaleźć należy:

-  policzyć wszystkie oświetlone okna( dlatego zalecamy poszukiwania po zmierzchu,ponieważ wtedy szyb wygląda najładniej)

- stanąć na kordach tyłem do obiektu,

- odmierzyć na wprost  ilość kroków równą ilości oświetlonych okien


JESTEŚ U CELU!!!


Na pierwszych trzech znalazców czekają certyfikaty.


Powodzenia: Konrad, Ala i Zbyszek czyli Kondi&Team

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
szyb obecnie
Przed renowacją