Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
BLT21 Park Planty - OP3607
Białystok zielony
Właściciel: Bełta
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 145 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 16-05-2011
Data utworzenia: 16-05-2011
Data opublikowania: 16-05-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 28-03-2012
32x znaleziona
1x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 1 obserwatorów
2 odwiedzających
11 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Marlog9
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Planty- park miejski o powierzchni 14,94 ha. W XVIII w. tereny te zajmował zwierzyniec danieli. W 837 r zaniedbany teren przekazano instytutowi panien szlacheckich. Przez resztę XIXw. znajdowały się tu sady i łąki, które wykorzystywano do pozyskania siana na potrzeby zajezdni tramwaju konnego. Cały kwartał otoczony był niezbyt estetycznym płotem. Po 1919 tereny pozostały bez opieki. W 1932 z inicjatywy wojewody Mariana Zyndram-Kościałkowskiego przystąpiono do modernizacji terenu. Projekt stworzył Stanisław Grala. Powstały aleje spacerowe wzdłuż obecnej akademickiej, obecnie to bulwary Mariana Zyndram-Kościałkowskiego. W przeciągu dwóch lat wykonano roboty niwelacyjne, wytyczono nowe aleje, zasadzono ok. 600 drzew 34 gatunków, ustawiono oryginalne latarnie i żeliwne ławki. Park Miejski stanowił kompilację geometrycznego stylu francuskiego i swobodnego, naturalnego układu krajobrazowego. Przez park biegła szeroka promenada z kwietnymi parterami dywanowymi. W centrum umieszczono prostokątny basen z fontanną. Reprezentacyjna aleje wytyczono tak aby łączyła park im. ks. J. Poniatowskiego z parkiem 3 maja. Po obu stronach wyznaczono koliście zachodzące na siebie alejki, przy których założono sadzawki. Nieopodal głównego stawu powstała muszla koncertowa. Po przeciwnej stronie alei wzdłuż Mickiewicza wykonano rosarium z niezwykle malowniczymi pergolami i centralnie ustawionym stawem. Od ulicy świętojańskiej wytyczono alejkę, która miał odciążyć ruch pieszy. wszystkie prace wykonano do 1936. zatrudniono przy nich ponad 200 bezrobotnych (czemu teraz tego pomysłu nie wykorzystują władze dalej ?) Planty stały się i nadal są reprezentacyjnym parkiem miasta. W latach 50 wzniesiono budynki akademii medycznej niszcząc przy tym układ i cześć parku. W okresie tym zbudowano także pomnik wdzięczności dla armii czerwonej (na szczęście go usunięto w 1990) i przeniesiono na cmentarz armii radzieckiej.

Obecnie na plantach możemy podziwiać: aleje spacerowe, fontanny o zmiennej kompozycji- podświetlane nocą, kompozycje kwiatowe, kilka stawów, piękne drzewa z wielu gatunków, pomnik praczek. Park do zwiedzania polecany wiosną, latem i wczesną jesienią- gdyż wtedy są uruchomione fontanny oraz zasadzone kwiaty, oraz jest Zielono.



Założona podczas nocy muzeów. Skrzynka to pojemnik na mocz (nieużywany), w środku logbook, kilka fantów (w tym serduszko otrzymane w arsenale na nocy muzeów) i ołówek. kordy wskazują miejsce ukrycia skrzynki.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Fontanna w centrum plant
Kompozycje kwiatowe
Łooo tam ukryta