Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Profesor Stanisław Tołpa - OP33D3
Ulica nazwa jego nazwiskiem
Właściciel: Qsiaki
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 174 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 09-04-2011
Data utworzenia: 09-04-2011
Data opublikowania: 09-04-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 17-03-2019
95x znaleziona
4x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 3 obserwatorów
44 odwiedzających
64 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Profesor Stanisław Tołpa urodził się 3 listopada 1901 roku w Rudzie Łańcuckiej (dzisiaj ta cześć nazywa się Janda). Po zdaniu w 1920r. egzaminu dojrzałości w Gimnazjum Realnym w Leżajsku, rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie. W 1923 r. przeniósł się na Wydział Matematyczno-Przyrodniczy na specjalizację botaniczną, którą ukończył w 1928 r. i dwa lata później obronił swoją pracę doktorską „Z badań nad wysokogórskimi torfowiskami Czarnohory”. Do Wrocławia Stanisław Tołpa trafił po wojnie w maju 1945 r. gdzie zaczął wraz ze ze znajomi organizować Uniwersytet i Politechnikę Wrocławską. W 1946r. przeprowadził przewód habilitacyjny i objął kierownictwo Katedry Botaniki. Prowadził wykłady i zajęcia z zakresu botaniki dla studentów Wydziału Rolniczego i Lekarskiego. W 1948 roku Stanisław Tołpa został mianowany profesorem nadzwyczajnym. W tym samym czasie został powołany na dziekana Wydziału Rolniczego, a następnie otrzymał nominację na organizatora Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. W latach 1952-1954 pełnił funkcję rektora Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. W 1958 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

Profesor Tołpa znany był jako wybitny uczony z zakresu botaniki i torfoznawstwa. Opublikował wiele prac i wygłosił wiele referatów na sympozjach i zjazdach naukowych w Polsce jak i za granicą. Całą swoją karierę naukową prof. Tołpa poświęcił torfowi. Pod jego kierunkiem przebadano bagna i torfowiska w Dolinie Biebrzy, na Mazurach i na Lubelszczyźnie. Opracował klasyfikację torfów europejskich (obowiązująca do dziś). Z czasem zainteresowania przesuwały się z historii i morfologii torfowisk na chemiczne i biologiczne właściwości ich składników. Wykrył związki chemiczne o szczególnej aktywności biologicznej. Na podstawie jego badań w latach 60 powstał preparat torfowy Tołpy, mający w założeniu stać się lekiem przeciwnowotworowym. Był jednym z twórców wrocławskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. Jego badania przyczyniły się także do uchwalenia ustawy o ochronie złóż torfowych w Polsce.
Profesor Stanisław Tołpa zmarł 11 października 1996 roku we Wrocławiu. Grób profesora znajduje się na wrocławskim cmentarzy Św. Ducha przy ul. Bardzkiej.W Nowej Sarzynie kilka lat temu radni podjęli uchwałę o nadaniu imienia ulicy Profesora Stanisława Tołpy.

Kesz to mały pojemnik, który został umieszczony na ul. Profesora Stanisława Tołpy.
W pojemniku znajduje się mini logbook na którym znajdziecie  HASŁO - wpisujemy małymi literami.

Z uwagi na często kręcących się w okolicy ludzi, proszę o dyskretne podejmowanie i odkładanie pojemnika.


22.08.2011 - Zmiana miejsca ukrycia. Trzeci raz nie będę ryzykował. Teraz jest trochę trudniej ale po przeczytaniu podpowiedzi kodowanej powinno byc wszystko jasne.
08.03.2012 - Kesz awansował z mikro na mały. Miejsce ukrycia uległo zmianie. Do trzech razy sztuka :). Tym razem kodowana podpowiedź wszystko wyjaśnia i nie potrzeba spoilera. Powodzenia w szukaniu.
 
08.03.2013 - Pojemnik dalej tej samej wielkości. Miejsce ukrycia znów uległo zmianie. Do czterech razy sztuka:)Powodzenia w szukaniu.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
tabliczka