Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
masakrator92 [09] - Zapomniana Dzielnica - OP2D71
wycieczka po Dolnym Mieście
Eigenaar: masakrator92
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 3 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Multi Cache
Grootte: Normaal
Status: Gearchiveerd
Tijd: n/b    Lengte: 3.00 km
Geplaatst op: 03-10-2010
Gemaakt op: 01-10-2010
Gepubliceerd op: 03-10-2010
Laatste verandering: 13-09-2011
5x Gevonden
1x Niet gevonden
16 Opmerkingen
watchers 5 Volgers
3 x Bekeken
4 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Dangerous Cache  Take something to write  Monumental place  Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Dziś zapraszam Was na spacer po Dolnym Mieście - wbrew pozorom jest to coś więcej niż zaniedbana biedna dzielnica. Jest tam kilka ciekawych obiektów historycznych, o części z nich mało kto wie. Celem jest przede wszystkim zwiedzenie okolicy,  a nie tropienie etapów godzinami, więc nie powinno być problemu z odnalezieniem wskazówek Smile

Zadady

 

  1. Początek trasy wyznacza Brama Żuławska - tablica pamiątkowa ukrywa magnetyczną informację o następnym przystanku.
  2. Jeden obiekt - jedna eppendorfka z wskazówką do znalezienia następnej i kawałkiem hasła.
  3. Nie ma potrzeby rozbiórki napotkanych obiektów, przesuwania cegieł, itp.
  4. Proszę zachowanie konspiracji ze względu na to, iż w tej dzielnicy mają większe tendencje do znikania niż w pozostałych.

 

A teraz co nieco o tym, co napotkacie po drodze:

Brama Żuławska

Teraz może wyglądać nieco dziwnie, ale należy pamiętać, że w dawnych czasach stanowiła tylko część otaczających miasto fortyfikacji. Do przełomu XIX i XX wieku otaczały ją wały ziemne oraz bastiony Lew i Wół. Budowlę wzniesiono w 1628r. przez wybitnego gdańskiego architekta – Jana Strakowskiego. Istniejące do dziś elementy zdobnicze prawdopodobnie są zasługą Hermana Knusta.

Koszary przy Łąkowej

Tutaj zawiodło mnie Google - oprócz paru archiwalnych zdjęć nie znalazłem nic na ten temat. Z góry uprzedzam, stróż nie jest zbyt rozmowny, udało mi się jedynie potwierdzić informację, że po koszarach został tylko budynek. Gdyby ktoś coś wiedział lub znalazł, proszę o info na maila - chętnie rozszerzę opis.

Danziger Tabak Monopol

Trzy miesiące temu w jednej z kamienic przy al. Grunwaldzkiej odnaleziono rejestr wszystkich produktów tytoniowych przechodzących przez Gdański port w roku 1930. Władzę nad tym sprawował Erik Rhode – dyrektor Gdańskiego Monopolu Tytoniowego. Budynek owej instytucji przetrwał do dziś, znajduje się przy ul. Łąkowej 39/40 – dawniej Weidengasse. Obecnie jednak większości kojarzy się przede wszystkim z firmą odzieżową LPP, która prowadzi tam swoją działalność.

Koenigliche Gewehr-Fabrik

W 1839 pod ten adres przeniósł swoją działalność rusznikarz Geschkat – budynek po byłej rafinerii cukru przekształcił w warsztat. W roku 1844 lub 45 bracia Heinrich i Max Behrend wykupili interes i postanowili przekształcić zakład w fabrykę, przy czym zainstalowali maszynę parową. Niestety, inwestycja była nierentowna, co doprowadziło do odsprzedania zakładu państwu pruskiemu w 1853r – od tego czasu obowiązywała nazwa Koenigliche Gewehr-Fabrik, a po naszemu Królewska Fabryka Broni. 20 lat później dzięki środkom z kontrybucji francuskiej powiększono i zmodernizowano zakład. W 1919r. w wyniku przegranej wojny rząd niemiecki przekazał fabrykę gminie miejskiej. Cześć maszyn oraz znaczna ilość części broni wywieziono do Warszawy, a 3 lata później reszta sprzętu wylądowała w Radomiu, gdzie powstały istniejące do dziś zakłady zbrojeniowe Łucznik.

Rezydencja Uphagena

Kawałek dalej znajdziemy mały dworek z końca XVIII wieku będący niegdyś rezydenzją Uphagena. Dziś zaniedbywany przez lata popada w ruinę. Szkoda. Tymczasem po drugiej stronie ulicy Łąkowej mamy pięknie odrestaurowaną kamienicę, w której znajduje się wydział urbanistyki, architektury i konserwacji zabytków Urzędu Miasta Gdańska. Polska...

Śluza Kamienna

Kiedyś był to element fortyfikacji miejskich oraz ochrony przed powodziami w Gdańsku na Dolnym Mieście.

Śluza powstała w XVII w. jako nowy element fortyfikacji miejskich w trakcie tworzenia umocnień wokół Gdańska. Śluzę Kamienną wybudowano w latach 1619 - 1624 wg projektu Holendrów: Wilhelma Jansena Benninga i Adriana Olbrantsa pod nadzorem Jana Strakowskiego. Renowację oraz rozbudowę przeprowadził w latach 1710 - 1711 Jan Charpentier.

Śluzę wyposażono w dwie lunety (Świńskie Głowy), pomiędzy którymi ciągną się dwie grodzie o długości 100 m naprowadzające wody Motławy na śluzę. Na końcach grodzi stoją cztery wieżyczki - Cztery Dziewice - które miały uniemożliwiać przejście wrogich żołnierzy po grodziach. Śluzę tworzyły dwie pary wrót (obecnie zachowały się jedne wrota po stronie miasta) odległe od siebie o 20 m, istniał również most zwodzony przy śluzie.

Celem budowli była regulacja stanu wody w fosach (Opływ Motławy) i umożliwienie pracy młyna wybudowanego nieopodal śluzy. Możliwe było również skierowanie wody na przedmiejską okolicę w celu jej zalania w czasie obrony miasta. W 1656 armia szwedzka odstąpiła od oblężenia po zalaniu przedpola Gdańska. W czasie sztormów na morzu (cofka) śluza chroniła Żuławy przed powodzią.

Brama Nizinna

Zbudowana w 1626 r. pod nadzorem wybitnego architekta gdańskiego Jana Strakowskiego. Nazwę bramy wywodzić należy od bliskiego sąsiedztwa terenów nizinnych, graniczących z miastem od strony południowej.

Brama Nizinna jest konstrukcją dwupiętrową, w której na wyższym poziomie mieściły się pomieszczenia dla załogi. Otoczona bastionami św. Gertrudy oraz Żubr łączyła Gdańsk z Olszynką - kiedyś żuławską wioską, dziś natomiast zapomnianą i zaniedbaną dzielnicą miasta.

Za ciekawostkę należy uznać fakt, że opisywana brama, jako jedyna z podobnych sobie budowli, do dzisiejszego dnia zaspokaja potrzeby ruchu kołowego.

Afbeeldingen
Danziger Tabak Monopol
Koenigliche Gewehr-Fabrik
Koszary
Brama Nizinna
Rezydencja Uphagena
Śluza Kamienna
Brama Żuławska