Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Ruiny Zamku w Smolcu - lupi - OP27FA
Owner: lupi
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 127 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 04-06-2010
Date created: 04-06-2010
Date published: 04-06-2010
Last modification: 22-03-2013
26x Found
9x Not found
10 notes
watchers 4 watchers
13 visitors
16 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Dziś zapraszam Was do odwiedzenia podwrocławskiego Smolca wraz z ruinami zamku, niektórzy twierdzą, że to ruiny umocnionego dworu.

Ruiny renesansowego zamku wzniesionego około 1523 roku w miejscu gdzie wcześniej istniał zamek lub gród. Przebudowywany w XVIII i XIX wieku, zniszczony pod koniec II wojny światowej. Zbudowany na czworoboku z prostokątną wieżą od strony wschodniej, otoczony fosą z wodą.

W północno-wschodniej części wsi, tej polskiej, na wyspie otoczonej wodą, już z pociągu widać ruiny renesansowego dworu.

W dokumencie z 1323 r. pojawił się jako świadek niejaki Jesco von Smolz. Potem wieś podzielona była na Smolec Niemiecki (Wielki) i Polski (Mały). Najstarsza nazwa pierwszego pojawiła się w 1343 r. i brzmiała Schmolcz teutonica, natomiast drugiego pochodzi z 1337 i znana była jako Smoicz Polonica-li. Po II wojnie światowej przez krótki okres miejscowość nazywano Smolicami Śląskimi.

Do początku XV w. właścicielem Smolca Polskiego był niejaki Nikłaś Gotke, który w 1420 r. sprzedał majątek wrocławskim mieszczanom. W roku 1523 wieś stała się własnością rodziny von Saurma, w końcu XVIII w. właścicielem był major von Pfeil. W pierwszej połowie ub. wieku (1830 r.) właścicielem dóbr był KarI Ludwig hr von Kónigsdorf. W roku 1844 zamek z całym majątkiem (obie wsie) kupił za 116 500 reńskich talarów kupiec KarI Gideon von Wallenberg-Pachały (Do rodziny tej należał m.in. pałac przy ul. Karola Szajnochy 10 we Wrocławiu (ob. Biblioteka Uniwersytecka)), projektowany przez K. G. Langhansa. Elewacja frontowa (wg Junga) Frontfassade (nach Jung)) i w rękach jego rodziny dobra pozostały aż do 1945 r.

Po raz pierwszy umocniony dwór był wzmiankowany w 1357 r. Pod datami 1373 i 1420 określany jest jako dwór obwałowany. Około roku 1523 dotychczasowy obiekt został gruntownie przekształcony na dwór nawodny i rozbudowany o skrzydła południowe i wschodnie; w skrzydle wschodnim znalazła się wieża.

Przebudowany w wieku XVIII, kiedy to prawdopodobnie dobudowano krótsze skrzydło zachodnie w stylu barokowym. W latach 1850-1855 dwór przebudowano w stylu neogotyckim, co polegało na podwyższeniu o pół piętra wszystkich skrzydeł z krużgankiem i balustradą oraz usunięciu renesansowych szczytów skrzydła południowego. Być może wtedy, lub niewiele później, dostawiono najniższe północne skrzydło, dzięki czemu powstał czworoboczny dziedziniec. W dużym stopniu zniszczony dwór w 1945 r. popadać zaczął w coraz większą ruinę.

W ostatecznej wersji obiekt miał 2,5 kondygnacje, był murowany, z cegły, o czym świadczą zachowane ściany, tynkowany, podpiwniczony. Zbudowany na planie nieregularnego czworoboku, którego każdy bok ma ok. 20 m długości.

Na południowo-wschodniej fasadzie zachowała się pięciokondygnacyjna wieża na planie

Tu jest strona poświęcona temu miejscu i dużo zdjęć

 

 

Kesz został reaktywowany dzięki uprzejmości Spider'a. Za co serdecznie dziękuję ;)




Zapraszam do poszukiwań kesza w nowym miejscu !

 

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Ruiny Zamku
Ruiny
Ruiny
Tędy najlepej wejść
Tu
Log entries: Found 26x Not found 9x Note 10x All entries