Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPath
Naam GeoPath
Soort GeoPath Wat is dit?HelpUitlegDe soort van de GeoPath. Vorm op kaart: Bijvoorbeeld interessante plaatsen die een bepaalde vorm op een kaart hebben. Verkennen: Bijvoorbeeld om bepaalde plaatsen in je woonplaats te laten zien. Natuur: Mooie plaatsen die met natuur te maken hebben. Thema: Bijvoorbeeld een thema over een bepaald onderwerp.
% nodig om deze GeoPath te voltooien
Wat is dit?HelpUitlegNa het vinden van een bepaalde percentage zal de het mogelijk zijn om deze GeoPath als voltooid te kunnen loggen.
Beschrijving van GeoPath

Sla nieuwe GeoPath op
Waypoint cache naam Voeg toe aan GeoPath  
(Geen caches aanwezig)
GeoPath
Aantal weergegeven GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Meer opties
Naam Soort {statusOrPoints} Publicatie datum Aantal caches Voltooid


Góry Leluchowskie

Eigenschappen GeoPath
Hoofdeigenaar (?)HelpHoofdeigenaarHoofdeigenaar is de persoon die de GeoPath geregistreerd heeft. telefonalarmowy
Status
Voltooid 8 keer
Score 176.13 punten
Aantal caches 20 (0 / 0 / 0)
% nodig om deze GeoPath te voltooien 75% ( Caches)
Soort GeoPath Natuur
Publicatie datum 11-05-2019
Eigenaar telefonalarmowy, PeCha, R-Sol, KingaP, skalpelx
Beschrijving GeoPath

 

"Można je zareklamować krótkim hasłem "Nic pośrodku niczego". Jeśli uważacie, że w Bieszczadach znajdziecie odludzie, a Beskid Niski to najlepsza ucieczka od cywilizacji to nie byliście jeszcze tam."

~ Sądecki Włóczykij

 

Góry Leluchowskie

 

Góry Leluchowskie to niewielkie i stosunkowo nieznane pasmo górskie w południowej części Małopolski, na granicy ze Słowacją. Oficjalnie według polskiej regionalizacji fizyczno-geograficznej wchodzi w skład Beskidu Sądeckiego. Czasem również zalicza się go do słowackich Gór Lubowelskich, a nawet (w szczególności jego wschodnią część) do Beskidu Niskiego.

 

Topograficznie należy przyjąć, że pasmo to zamyka się od trzech stron w granicach państwa polskiego:

  • od zachodu – dolina rzeki Poprad na odcinku od Leluchowa do Muszyny,
  • od północy i wschodu – dolina Muszynki od ujścia do Popradu w Muszynie do źródeł na Przełęczy Tylickiej,
  • od południa – w granicach Polski biegnie grzbietem wododziałowym między zlewnią rzeki Topla a zlewnią Popradu, a następnie dolina potoku Smereczek od wsi Obručné do jego ujścia do Popradu w Leluchowie

 

Góry Leluchowskie nie są wysokim pasmem. Najwyższym szczytem jest Kraczonik mający 936 m n.p.m., jednak najważniejsze z turystycznego punktu widzenia są szczyty Zimne i Dubne (odpowiednio 916 i 904 m n.p.m.) gdzie krzyżują się główne szlaki pasma. Łącznie wyróżniamy jedynie 24 szczyty w Górach Leluchowskich. Baza turystyczna jest bardzo słabo rozwinięta. Głównymi miejscowościami Gór Leluchowskich są Leluchów, Dubne i Wojkowa. Na granicy pasma znajdują się również miejscowości wypoczynkowe takie jak Muszyna oraz Tylicz, która są idealną bazą wypadową, ponieważ w samych górach nie ma żadnego schroniska, ani bazy namiotowej. Poza Muszyną i Tyliczem brakuje również jakichkolwiek obiektów noclegowych, czy sklepów. Nie kursuje tam żaden transport publiczny poza porannym szkolnym busem. Z Muszyny trzeba już pieszo, albo autostopem. Można by powiedzieć, że świat i postępująca globalizacja zatrzymała się na tym paśmie.

 

 

Historycznie teren Gór Leluchowskich zamieszkany był przez Łemków. Wyjątkowe były tutaj dwie miejscowości Leluchów i Dubne, które jako jedyne w Polsce były zamieszkane przez unikatową grupę etnograficzną Wengrinów, badaną w latach 60. XX wieku przez wybitnego etnografa Romana Reinfussa. W bardzo dużym uproszczeniu (za które przepraszam nieżyjącego już profesora) byli to Łemkowie, w których języku i kulturze pojawiły się wpływy węgierskie. Jednak po ich wysiedleniu w akcji Wisła w 1947 roku tereny te pozostały niemal całkowicie puste. Dopiero po kilkunastu latach dotarła tutaj napływowa ludność polska. Po samych Łemkach pozostały jedynie cerkwie i krzyże. Pozostałe po nich pola uprawne na zboczach gór, przez lata nieużytkowane stopniowo naturalnie pozarastały lasem, co czyni to pasmo górskie jeszcze bardziej naturalnym i dzikim. Bogdan Mościcki w przewodniku Beskid Sądecki i Małe Pieniny pisze: „Strasznymi chaszczami pokryły się dawne polany szczytowe Wysokiego Bereścia (894) a stare drogi grzbietowe w jego masywie zanikły”. Obecnie wnętrze gór jest prawie całkowicie zalesione i bezludne. 

 

Jedynymi śladami życia w Górach Leluchowskich obecnie są jedynie owce, które są wypasane na halach, co ciekawe, przez pasterzy z Podhala, którzy co roku na św. Wojciecha (23 kwietnia) przez 4 dni pędzą tu swoje stada i pasą je aż do św. Michała (29 września).

 

Leluchów

Caches in GeoPath Góry Leluchowskie

Voeg volgende caches toe in GPX:


niet actief
negeren
gemaakte
gevolgde
gevonden
aantal logs in het GPX bestand*: 5

*) - voor elke cache. Alleen beschikbaar voor GPX formaat. OK
Informatie:
Toon statistieken Góry Leluchowskie
Voortgang van deze GeoPath


0% (je hebt 0 van 20 uit deze GeoPath gevonden)

Toon meer statistieken

Opmerkingen en/of loggen

Schrijf opmerking of log