Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Szlak Kaszubskich Nut

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie pichu.
Widoczność
Zdobyta 21 razy
Punktacja 107.77 punktów
Liczba skrzynek 16 (16 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 100% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Krajoznawcza
Data publikacji 24-02-2017
Założyciele pichu.
Opis GeoŚcieżki
  Mapa Szlaku
    W sercu Kaszub, nad rzeką Redą, niedaleko morza i pośród zalesionych wzgórz leży Wejherowo. Miasto o dwóch obliczach- stare i zarazem nowoczesne, spokojne i gwarne, typowo kaszubskie, choć kulturowo i społecznie wielkomiejskie. Ulokowane na jednej z dwóch tras dojazdowych do Trójmiasta czerpie korzyści z sąsiedztwa dużej aglomeracji, ale i samo wiele jej przekazuje. Doskonałe miejsce do zamieszkania, odpoczynku, a przede wszystkim- warte poznania. A poznawać je można wedle uznania lub na kaszubską nutę. 
Rynek z lotu ptaka
 
   Powstanie i rozwój miasta-jak każdego innego w Prusach Królewskich- zależało od woli i dumy jednego człowieka. W 1643 roku najbogatszy magnat na Kaszubach, Jakub Wejher, założył Wolę Wejherowską. tworząc gospodarcze, administracyjne i kulturowe centrum swoich włości. Jako że kultura ograniczała się wówczas głównie do życia religijnego i szkolnictwa, ufundował w Woli kościół, klasztor reformatów (franciszkanów), szkołę i kalwarię-pierwszą i największą w Polsce północnej. 
 
   Dnia 13 stycznia 1650 roku król Jan Kazimierz nadał osadzie prawa miejskie. W prawdzie dziedzictwo Wejhera przeszło po jego śmierci na Radziwiłłów, następnie Sobieskich, Przebendowskich i Keyserlingków, ale rozwiązania przyjęte właśnie przez założyciela Woli rzutowały na funkcjonowanie i rozwój miasta przez następnych ponad sto pięćdziesiąt lat. W 1809 roku, już pod zaborami, rząd Pruski zmieniał status miasta z prywatnego na samorządowe. W 1818 roku zostało ono stolicą dużego powiatu obejmującego m.in Półwysep Helski, Puck i Sopot. Głównym i największym miastem w regionie pozostawało aż do czasu budowy pobliskiej Gdyni, czyi do początku lat 30. XX wieku. 
 
    Dla ładu urbanistycznego miasta (w tym jego zabytków) znaczenie miało kilka okresów prosperity. Pierwszy-u zarania-wynikał z gospodarności właściciela, Jakuba Wejhera. Kolejny nastąpił w połowie XIX wieku w związku zw zwiększeniem roli urzędników powiatowych. Wejherowo rozwijało się prężnie również na początku ubiegłego stulecia, kiedy urząd burmistrza sprawował Hermann Erdmann, i w drugiej połowie lat 30.,za czasów rządów Teodora Bolduana. W XXI wieku miasto znów jest na fali wznoszącej.
Kaszubskie Abecadło
 
    Kaszubskie Nuty, zwane też Alfabetem Kaszubskim, tak na prawdę nie są nutami, ani abecadłem. To żartobliwa wyliczanka, polegająca na pokazywaniu określonych znaków i objaśnieniu ich śpiewanym tekstem. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych przykładów regionalnego folkloru oraz...kaszubskiego poczucia humoru.    
Wejher latem-Vader zimą
 
    Pomnik Jakuba Wejhera latem i zimą, z której znany jest już na Świecie jako pomnik Lorda Vadera 
Gryf kaszubski
 
        Pora na słów kilka o projekcie. Głównym celem Geościeżki jest oczywiście promocja miasta i zwrócenie uwagi na jego architekturę. Idąc tą myślą, kto jeszcze się nie zaraził modnymi ostatnio detalami architektury miasta niech ma się na baczności! 

    Geościeżka jest przyjazna w każdy sposób zarówno dla pieszych, rowerzystów jak i zmotoryzowanych bez względu na ilość śladów zostawianych po swoim keszowozie.

    Proszę o szczególną dyskrecję i konspirację ( najlepiej to zsumować ) przy podejmowaniu keszy pośrednich gdyż większość z nich znajduje się na terenie starówki, ruchliwej i pełnej ludzi o każdej porze roku, miesiąca, tygodnia i bez względu na weekend.

    Skrzynki póki co będą dość popularnie znanymi pojemnikami w stylu mały klipsiak lub mikro gdyż mamy ostatnio w Wejherowie do czynienia zarówno ze złodziejami keszy a nawet podpalaczami. Trasa przetrwa, pożyje-pomyślę nad patencikami na stałe.

    W razie problemów proszę o kontakt na adres pichu027@gmail.com

 

Informację oraz cytowane teksty skrzynek pośrednich pochodzą ze źródła:

 Powodzenia i pozdrowienia

pichu., NCT Reprezent

BROO!

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Szlak Kaszubskich Nut

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Szlak Kaszubskich Nut
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 16 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis