Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPath
Naam GeoPath
Soort GeoPath Wat is dit?HelpUitlegDe soort van de GeoPath. Vorm op kaart: Bijvoorbeeld interessante plaatsen die een bepaalde vorm op een kaart hebben. Verkennen: Bijvoorbeeld om bepaalde plaatsen in je woonplaats te laten zien. Natuur: Mooie plaatsen die met natuur te maken hebben. Thema: Bijvoorbeeld een thema over een bepaald onderwerp.
% nodig om deze GeoPath te voltooien
Wat is dit?HelpUitlegNa het vinden van een bepaalde percentage zal de het mogelijk zijn om deze GeoPath als voltooid te kunnen loggen.
Beschrijving van GeoPath

Sla nieuwe GeoPath op
Waypoint cache naam Voeg toe aan GeoPath  
(Geen caches aanwezig)
GeoPath
Aantal weergegeven GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Meer opties
Naam Soort {statusOrPoints} Publicatie datum Aantal caches Voltooid


Pałace i dwory z okolic Otwocka

Eigenschappen GeoPath
Hoofdeigenaar (?)HelpHoofdeigenaarHoofdeigenaar is de persoon die de GeoPath geregistreerd heeft. jatar
Status
Voltooid 18 keer
Score 172.48 punten
Aantal caches 23 (0 / 0 / 0)
% nodig om deze GeoPath te voltooien 85% ( Caches)
Soort GeoPath Thema
Publicatie datum 07-06-2016
Eigenaar jatar
Beschrijving GeoPath

Dwór – według encyklopedii to polski szlachecki, wiejski dom mieszkalny. Forma wykształcona w architekturze polskiej okresu renesansu, przetrwała do lat 20. XX wieku. Dwory znajdują się na obszarze dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, obecnie zaś na obszarze 6 państw tj. w Polsce, na Litwie, na Łotwie, na Białorusi, na Ukrainie oraz w Rosji w obwodzie smoleńskim. Na obszarze współczesnej Polski przetrwało tylko 2,8 tys. dworów (z 12 tys. na tym samym obszarze przed II wojną światową), z czego 2 tys. jest w ruinie. Z 4 tys. dworów na ziemiach wschodnich utraconych przez Polskę w 1945 roku przetrwało około 250 i kilkadziesiąt na wschód od granicy rosyjskiej. Większość z nich znajduje się w ruinie. Na żadnych innych terenach nie występują w tej ilości podobne budowle jak polskie dwory. Działo się to dla tego, że żaden inny kraj, poza Rzeczpospolitą nie wykształcił tak dużej liczby średniej i drobnej szlachty. Na przestrzeni wieków, szlachcic polski ukształtował charakterystyczne tylko dla naszego kraju, ośrodki życia na wsi, które na trwałe wpisały sie w polski krajobraz i stanowią jego nieodłączna część. Ale szlacheckie, wiejskie rezydencje to też specyficzna kultura, ośrodki życia społecznego i gospodarczego, miejsce przygotowywania i realizacji walki o polskość. Ta ostatnia cechę rozumieli bardzo dobrze zaborcy, którzy po upadku powstania styczniowego starali sie zniszczyć polskie ziemiaństwo i drobną szlachtę. Wiedzieli, że to one były ośrodkami polskości.

W odrodzonej Rzeczypospolitej posiadanie dworu było symbolem prestiżu i przynależności do elity. W latach 20. panowała moda na tzw. styl dworkowy, który traktowany był jako emanacja polskości.

Pałace jako rezydencje bogatej magnaterii i arystokracji odegrały również niepoślednią rolę w historii, choć nie zawsze chlubną. Przykładem jest tu pałac w Otwocku Wielkim, najpiękniejszy zabytek okolic Otwocka. W nim m.in. doszło na początku XVIII w. do spotkania króla Augusta II Mocnego z carem Piotrem Wielkim, którego skutkiem były rozbiory Polski.

Cios polskim pałacom i dworom zadała w 1944 r. władza komunistyczna realizując dekret o reformie rolnej Straciły one wtedy swoich prawowitych właścicieli i ekonomiczną podstawę istnienia. Nowi gospodarze, często pracownicy PGR-ów, szkól itp., nie przywiązywali wagi do ich utrzymania.

Na terenie dzisiejszego powiatu otwockiego pod koniec XIX i na początku XX w. pałace, dwory i dworki znajdowały się aż w 45 miejscowościach. W okolicach Otwocka do naszych czasów dotrwały tylko nieliczne tego typu budowle.

Tą ścieżką chcę pokazać obiekty, które zachowały się do dziś. Znajdują się one w bardzo różnym stanie. Jedne kwitną, pięknie odrestaurowane inne są zupełnie zrujnowane.

Ścieżka początkowo miała być poświęcona tylko pałacom i dworkom znajdującym się na terenie powiatu otwockiego. Ostatecznie zdecydowałem się włączyć do niej dwa obiekty znajdujące się tuż (ok. 2 km) za granicą powiatu. Są to dworki w Łucznicy i Dłużewie.

Caches in GeoPath Pałace i dwory z okolic Otwocka

Voeg volgende caches toe in GPX:


niet actief
negeren
gemaakte
gevolgde
gevonden
aantal logs in het GPX bestand*: 5

*) - voor elke cache. Alleen beschikbaar voor GPX formaat. OK
Informatie:
Toon statistieken Pałace i dwory z okolic Otwocka
Voortgang van deze GeoPath


0% (je hebt 0 van 23 uit deze GeoPath gevonden)

Toon meer statistieken

Opmerkingen en/of loggen

Schrijf opmerking of log