Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPaths
GeoPath name
GeoPath type What is this?HelpHelpSpecifies the type of GeoPath. If the majority of caches are arranged in a line, or form a design on the map, set Geo-sketch . If the majority of caches highlight a tourist attraction (e.g. a famous building, museum, etc.) set Touristic . If the majority of caches show off a natural feature (e.g. a mountain peak, viewpoint, etc.) set Nature . If the caches have a common theme (e.g. cathedrals, famous authors, etc.) set Thematic . If you think your GeoPath should be in another category which is not listed, contact the OC Team cog (at) opencaching.pl
% cache finds required to complete GeoPath
What is this?HelpHelpAfter logging a percentage of the caches, the user may log the GeoPath as completed
GeoPath Description

Start a new GeoPath
Waypoint Cache name belongs to GeoPath  
(No caches to display)
GeoPaths
Number of displayed GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Display options
Name Type {statusOrPoints} Publication date Number of caches Completed


Pałace i dwory z okolic Otwocka

GeoPath details
Mentor (?)HelpMentorThe mentor is the person who created the GeoPath. jatar
Visibility
Completed 20 times
Scoring 172.48 Points
Number of caches 23 (0 / 0 / 0)
% cache finds required to complete GeoPath 85% ( Geocaches)
GeoPath type Thematic
Publication date 07-06-2016
Owners jatar
GeoPath's description

Dwór – według encyklopedii to polski szlachecki, wiejski dom mieszkalny. Forma wykształcona w architekturze polskiej okresu renesansu, przetrwała do lat 20. XX wieku. Dwory znajdują się na obszarze dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, obecnie zaś na obszarze 6 państw tj. w Polsce, na Litwie, na Łotwie, na Białorusi, na Ukrainie oraz w Rosji w obwodzie smoleńskim. Na obszarze współczesnej Polski przetrwało tylko 2,8 tys. dworów (z 12 tys. na tym samym obszarze przed II wojną światową), z czego 2 tys. jest w ruinie. Z 4 tys. dworów na ziemiach wschodnich utraconych przez Polskę w 1945 roku przetrwało około 250 i kilkadziesiąt na wschód od granicy rosyjskiej. Większość z nich znajduje się w ruinie. Na żadnych innych terenach nie występują w tej ilości podobne budowle jak polskie dwory. Działo się to dla tego, że żaden inny kraj, poza Rzeczpospolitą nie wykształcił tak dużej liczby średniej i drobnej szlachty. Na przestrzeni wieków, szlachcic polski ukształtował charakterystyczne tylko dla naszego kraju, ośrodki życia na wsi, które na trwałe wpisały sie w polski krajobraz i stanowią jego nieodłączna część. Ale szlacheckie, wiejskie rezydencje to też specyficzna kultura, ośrodki życia społecznego i gospodarczego, miejsce przygotowywania i realizacji walki o polskość. Ta ostatnia cechę rozumieli bardzo dobrze zaborcy, którzy po upadku powstania styczniowego starali sie zniszczyć polskie ziemiaństwo i drobną szlachtę. Wiedzieli, że to one były ośrodkami polskości.

W odrodzonej Rzeczypospolitej posiadanie dworu było symbolem prestiżu i przynależności do elity. W latach 20. panowała moda na tzw. styl dworkowy, który traktowany był jako emanacja polskości.

Pałace jako rezydencje bogatej magnaterii i arystokracji odegrały również niepoślednią rolę w historii, choć nie zawsze chlubną. Przykładem jest tu pałac w Otwocku Wielkim, najpiękniejszy zabytek okolic Otwocka. W nim m.in. doszło na początku XVIII w. do spotkania króla Augusta II Mocnego z carem Piotrem Wielkim, którego skutkiem były rozbiory Polski.

Cios polskim pałacom i dworom zadała w 1944 r. władza komunistyczna realizując dekret o reformie rolnej Straciły one wtedy swoich prawowitych właścicieli i ekonomiczną podstawę istnienia. Nowi gospodarze, często pracownicy PGR-ów, szkól itp., nie przywiązywali wagi do ich utrzymania.

Na terenie dzisiejszego powiatu otwockiego pod koniec XIX i na początku XX w. pałace, dwory i dworki znajdowały się aż w 45 miejscowościach. W okolicach Otwocka do naszych czasów dotrwały tylko nieliczne tego typu budowle.

Tą ścieżką chcę pokazać obiekty, które zachowały się do dziś. Znajdują się one w bardzo różnym stanie. Jedne kwitną, pięknie odrestaurowane inne są zupełnie zrujnowane.

Ścieżka początkowo miała być poświęcona tylko pałacom i dworkom znajdującym się na terenie powiatu otwockiego. Ostatecznie zdecydowałem się włączyć do niej dwa obiekty znajdujące się tuż (ok. 2 km) za granicą powiatu. Są to dworki w Łucznicy i Dłużewie.

Caches in this GeoPath Pałace i dwory z okolic Otwocka

include following caches in gpx file:


inactive
ignored
placed by you
watched
founded
Logs count in gpx file*: 5

*) - for each cache. Available only for "GPX" files OK
information
Statistics for this GeoPath Pałace i dwory z okolic Otwocka
Your progress on this GeoPath


0% (You found 0 from 23 Caches in the Geopath)

Show more statistics

Opinions and comments

Log your visit